Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boeing ponownie próbuje uruchomić Starlinera po upokorzeniu SpaceX |  nowości naukowe i technologiczne

Boeing ponownie próbuje uruchomić Starlinera po upokorzeniu SpaceX | nowości naukowe i technologiczne

Boeing ma zamiar ponownie wystrzelić kapsułę Starliner, która została zbudowana w ramach kontraktu NASA o wartości 4,2 miliarda dolarów, który jak dotąd odniósł sukces, podczas gdy rywal SpaceX nadal wkracza na nowy poziom.

Lot bez załogi zaplanowany jest na czwartek 19 maja i następuje po serii niefortunnych prób, w tym wystrzeleniu w 2019 r., w którym kapsuła nie zadokowała do statku. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Misja zaopatrzenia ma na celu udowodnienie NASA Że statek kosmiczny działa z opóźnieniami, które prowadzą do wzrostu ciśnienia Boeing W obliczu sukcesu konkurencji SpaceX.

Pierwszy test orbitalny Starlinera w 2019 roku zakończył się niepowodzeniem spotkania kapsuły z Międzynarodową Stacją Kosmiczną Z powodu problemu z programemchociaż z powodzeniem wylądował na Ziemi dwa dni później.

zdjęcie:
Podczas jedynego udanego startu Starliner nie zdołał spotkać się ze stacją kosmiczną

Druga próba później w bezzałogowym locie próbnym oczyszczony Z powodu problemu „nieoczekiwanego zaworu” spowodowanego wilgocią i korozją.

Stało się to tuż po udanym wystrzeleniu SpaceX przez NASA w maju 2020 roku, w którym Astronauci podróżują w kosmos z amerykańskiej ziemi Po raz pierwszy od czasu wycofania programu promów kosmicznych – od tego czasu firma dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 20 osób.

Zarówno misja SpaceX, jak i testy Boeinga kapsuły Starliner są prowadzone w ramach programu Commercial Crew NASA, w którym rekrutowane są prywatne firmy, aby umożliwić agencji kosmicznej wysyłanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

„To było ciężkie osiem miesięcy, ale czuję się dobrze, że rozwiązaliśmy problem”, powiedział Steve Stitch, dyrektor programowy.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w 2018 roku
zdjęcie:
NASA zamierza wynieść Międzynarodową Stację Kosmiczną z orbity w 2031 roku i rozbić ją na Ziemi

NASA planuje rozbić Międzynarodową Stację Kosmiczną w „cmentarz statków kosmicznych”

Commercial Crew Program jest częścią wysiłków NASA, aby pomóc sektorowi prywatnemu zdobyć przyczółek w kosmosie, ostatecznie zastępując orbitujące laboratorium szeregiem komercyjnych stacji kosmicznych.

READ  Od miliardów lat na Ziemi nie było pożaru

Wśród firm planujących budowę destynacji komercyjnych jest Axiom Space, który w ramach tego projektu został niedawno uruchomiony Pierwsza w historii misja specjalna na Międzynarodową Stację KosmicznąOczywiście używając SpaceX.

W opublikowanych planach dotyczących przyszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej agencja kosmiczna zaproponowała, aby 444 615 kg struktura mogła zostać wyniesiona z orbity w styczniu 2031 roku i Zderzył się z „cmentarzem statków kosmicznych”.

W idealnym scenariuszu wysokość orbity stacji kosmicznej byłaby powoli obniżana z obecnej wysokości 408 kilometrów (253 mil).

& # 39;  Cmentarz statków kosmicznych & # 39 ;  Wskaż Nemo tak, jak pojawia się w Google Earth.  Zdjęcie: Google
zdjęcie:
„Cmentarz statków kosmicznych” Point Nemo widziany w Google Earth. Zdjęcie: Google

Wraz ze spadkiem wysokości ISS napotka ona stale gęstszą atmosferę, która dodaje więcej chmur i ściąga je w dół.

Stacja kosmiczna będzie się poruszać tak szybko, że zacznie się nagrzewać i zrzucać śmieci na ścieżkę za nią.

Plan, aby uniknąć szkód dla ludzi lub mienia, polega na rozbiciu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na niezamieszkanym obszarze na południowym Pacyfiku, w pobliżu Point Nemo.

Point Nemo jest nazywane cmentarzyskiem statków kosmicznych, ponieważ – jako najbardziej odległy od Ziemi punkt na Ziemi – jest to miejsce, w którym normalnie wycofane z eksploatacji statki kosmiczne są kierowane na powrót na Ziemię.