Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – W październiku polscy producenci odnotowali wzrost, ale nadal są na minusie

bne IntelliNews – W październiku polscy producenci odnotowali wzrost, ale nadal są na minusie

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) wzrósł w październiku o 0,6 punktu do 44,5 (wykres), podała 2 listopada firma zajmująca się badaniami gospodarczymi S&P Global.

Pomimo wspięcia się do najwyższego poziomu od czterech miesięcy – i poprawy w kolejnych miesiącach po raz pierwszy od początku roku – wskaźnik przez 18 kolejnych miesięcy utrzymuje się poniżej 50 punktów, które oddzielają spadek od wzrostu. Spadek jest trzecim co do długości w historii badania, po seriach obejmujących lata 2000–2002 i lata 2018–2020, w których wystąpiła pandemia.

Analitycy twierdzą, że bezpośrednie perspektywy dla polskiego sektora produkcyjnego pozostają ponure, a prognozy spowolnienia gospodarczego ograniczą wzrost PKB do 1% w 2023 r.

Według S&P Global „Ogólny spadek był drugim miesiącem z rzędu i odzwierciedlał głównie łagodniejsze spadki nowych zamówień i zatrudnienia”.

„Kontrastuje to z szybszym ograniczaniem produkcji, recesjami i wykupami przedsiębiorstw. Najnowsze dane wskazują na dalszą poprawę łańcuchów dostaw i niższe ceny środków produkcji, co prowadzi do kolejnej obniżki cen wyrobów gotowych, w miarę konkurowania firm o kurczący się biznes” – gospodarz indeksu dodany.

Segment cenowy PMI jest zgodny z najnowszymi danymi PPI GUS, które wskazywały na deflację cen fabrycznych we wrześniu o -2,8% r/r.

Analitycy uważają, że październikowy odczyt wskaźnika PMI może sygnalizować koniec dekoniunktury w branży.

„Pogorszenie koniunktury w branży trwa, choć jej wolumen słabnie” – napisano w komentarzu PKO BP.

„Dzisiejsze dane wskazują na pozytywny początek czwartego kwartału, który naszym zdaniem przyniesie ożywienie w aktywności przemysłowej. Słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych, zwłaszcza spowolnienie w Niemczech, nie sprzyja zamówieniom eksportowym. , spadek inflacji i wciąż wyższy wzrost płac wspierają popyt krajowy” – podał Bank Millennium.

Powrót do zdrowia może zająć miesiące.

Najnowsze dane realne dla sektora przemysłowego w Polsce – obejmującego przetwórstwo przemysłowe, wytwarzanie energii, górnictwo i wydobywanie oraz gospodarkę wodno-ściekową – pokazały, że po skorygowanym spadku we wrześniu produkcja spadła o 3,1% r/r w cenach stałych. 2,9% r/rw poprzednim miesiącu.

READ  `` Stwór '' czający się na drzewie, które przeraża polskie miasto, zamienia się w uwięzionego w drzewie krokodyla

Październikowe dane o produkcji przemysłowej i PPI z GUS poznamy w drugiej połowie października.