Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Polska produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 2,7% r / r

Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce wzrósł w lutym do 2,7% r / r, po korekcie do zaledwie 0,9% r / rw poprzednim miesiącu, wynika z danych GUS opublikowanych 18 marca.

Ekspansja była poniżej konsensusu rynkowego, który przewiduje wzrost o 4,5% r / r. Odczyt z lutego potwierdza ożywienie w sektorze przemysłowym po zamknięciu, chociaż obecnie wyłania się stabilna ścieżka wzrostu, twierdzą analitycy.

Z danych wynika, że ​​w lutym najlepsze zorientowane na eksport branże przemysłu w Polsce były najlepsze. Sprzęt elektryczny, komputery i elektronika, produkty z gumy i tworzyw sztucznych oraz produkty z drewna – wszystko to szybko rosło, co było wynikiem globalnego ożywienia gospodarczego.

Bank Millennium zwraca uwagę, że po wprowadzeniu programów finansowych kontrolujących upadłość i przeciwdziałających masowemu bezrobociu polscy producenci odzyskują siły wśród zagranicznych konsumentów.

W rezultacie produkcja dóbr trwałego użytku wzrosła w lutym o 12,3% r / r. Z drugiej strony produkcja dóbr inwestycyjnych jest słaba, wraz ze zmniejszoną aktywnością inwestycyjną przedsiębiorstw.

Sezonowo wyrównana produkcja przemysłowa osłabiła tempo wzrostu, zwiększając w drugim miesiącu 4,5% r / r po wzroście o 5,7% r / rw grudniu.

Odczyt miesięczny pokazał niezmienione 4,3% (styczeń -5,1% m / m) i 0,4% wzrost w stosunku do korekty (styczeń + 1,7% m / m).

W podziale na kluczowe segmenty produkcja przemysłowa wzrosła o 2,7% r / r po korekcie (+ 0,8% r / rw styczniu). Produkcja w wodociągach i gospodarce odpadami wzrosła o 8,2% r / r (styczeń + 5,6% r / r).

Sektor mediów również zanotował wzrost o 4,3% r / r (+ 1,6% r / rw styczniu). Ponownie spadek wydobycia w kopalniach i kamieniołomach utrzymał się na poziomie 6,1% r / r (-2,1% r / r w styczniu).

Ogółem produkcja r / r wzrosła w 17 z 34 sektorów przemysłu w lutym. 15 stycznia przyniósł wzrost r / r w segmentach.

„W najbliższych miesiącach realne dane gospodarcze będą charakteryzować się zwiększoną zmiennością ze względu na znacznie niższą bazę niż rok wcześniej. W okresie kwiecień-maj 2021 r. Nie można wykluczyć silnego dwucyfrowego wzrostu produkcji przemysłowej” – powiedział Erstay.

READ  Restauracje są gotowe, Polska kontroluje kolejne infekcje Restauracje Polska Warszawa

Ogólnie jednak analitycy zgadzają się, że aktywność gospodarcza nadal się poprawia. „Wzrost epidemii jest głównym czynnikiem ryzyka wzrostu w tym roku. Polska niedawno przywróciła surowe zasady w wyniku wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19 … ale zaostrzenie będzie miało znaczący wpływ na produkcję, ponieważ dotyczy głównie usług i sprzedaży detalicznej – powiedział Erstay.

„W drugiej połowie roku gospodarka prawdopodobnie odczuje dalsze przyspieszenie, co ma potwierdzić epidemię” – powiedział Bank Millennium.

Bank Millennium twierdzi, że globalne nastroje gospodarcze muszą zostać ustabilizowane, podczas gdy sytuacja w Chinach wydaje się być korzystna, ponieważ programy szczepień w USA i Wielkiej Brytanii postępują.

„Krótkoterminowe szanse w Polsce są bardzo zagrożone, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację w sektorze usług, a średniookresowe perspektywy są pozytywne” – powiedział.

Analitycy są zgodni co do tego, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3-4%, z wyjątkiem nieoczekiwanie dramatycznego zwrotu w przebiegu epidemii.