Economy

bne IntelliNews – Polska produkcja przemysłowa spowalnia wzrost w czerwcu

Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce wzrósł w czerwcu o 18,4% rok do roku w cenach stałych, po wzroście o 29,8% rok do roku w poprzednim miesiącu, jak podał 20 lipca nieskorygowane dane GUS.

Ekspansja była tuż poniżej konsensusu, który zakładał 19% wzrost rok do roku. Spowolnienie nastąpiło tylko ze względu na niższą redukcję wpływu bazy od czerwca ubiegłego roku po braku aktywności z powodu pierwszego zamknięcia COVID-19 (koronawirusa).

Oczekuje się, że fundamentalne korzystne warunki dla polskiego sektora przemysłowego będą nadal wywierać pozytywny wpływ, powiedział Bank Millennium, komentując dane GUS.

[“These are] Konkurencyjność cenowa, szeroka gama oferowanych towarów, szybkie dostosowanie do wymagań rynku oraz rosnący udział w produkcji unijnej. Sektor przemysłowy może [also] Wsparcie gospodarki poprzez przesunięcie części produkcji z krajów odległych geograficznie do Polski w celu skrócenia łańcucha dostaw.

Analitycy twierdzą, że polskie firmy przemysłowe również mogą zwiększyć inwestycje na pokrycie braków kadrowych.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 18,6% rok do roku w szóstym miesiącu po wzroście o 29,7% rok do roku w maju. Miesięczny odczyt wykazał nieskorygowany wzrost o 4% (-0,8% m/m w maju) i wzrost o 0,2% po korekcie (maj +0,8% m/m).

Podzielona na główne sektory, produkcja w przetwórstwie wzrosła o 19,4% rok do roku (+32,4% rok do roku w maju). Wzrosła również produkcja o 13,3% r/r (maj + 17,4% r/r) w zakresie zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami.

Również sektor użyteczności publicznej odnotował 14,8% wzrost r/r (+14% r/r w maju). Produkcja spadła o 1,9% r/r (marzec + 5,5% r/r) w górnictwie i wydobywaniu.

W sumie produkcja w 32 z 34 sektorów przemysłu wzrosła w czerwcu rok do roku, o taki sam procent jak w maju.

Dane o produkcji przemysłowej za czerwiec sprzyjają wzrostowi PKB Polski w 2021 roku, który obecnie szacuje się na ok. 5% z ryzykiem w górę. W ubiegłym roku nastąpiła recesja o 2,7%.

READ  Jakie jest rozwiązanie kryzysu Izraela i Polski w sprawie odszkodowań? - Opinia

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment