Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Polska Produkcja Przemysłowa rozczarowuje wzrostem o 2,6% r/rw grudniu

bne IntelliNews – Polska Produkcja Przemysłowa rozczarowuje wzrostem o 2,6% r/rw grudniu

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w styczniu o 2,6% rok do roku w cenach stałych (Harmonogram), po wzroście o 1 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu, pokazał nieskorygowane dane GUS z 20 lutego.

Styczniowy odczyt jest o 1,4 punktu procentowego poniżej konsensusu, co wskazuje na osłabienie aktywności w sektorze przemysłowym na początku roku, co jest „zgodne ze słabym popytem przy rosnącej inflacji i rosnących stopach procentowych w Polsce i jej głównych partnerach handlowych”. – napisał w komentarzu Bank Millennium.

Styczniowe wyniki przemysłu nastąpiły po silnym odbiciu indeksu PMI dla przemysłu, który podniósł oczekiwania. Alternatywnie, produkcja przemysłowa może się skurczyć w ciągu kilku nowych miesięcy ze względu na wyższą bazę statystyczną z początku 2022 r., twierdzą analitycy.

Szerszy kontekst może być korzystny, ale twierdzą analitycy Santander Bank Polska Marcin Łuziński i Gregoryz Ogonik.

„Uważamy, że przy braku kryzysu energetycznego w Europie i złagodzeniu problemów z łańcuchem dostaw, istnieje realna szansa na silne ożywienie w polskim sektorze przemysłowym. [later in the year]. „

Jednak nie oczekuje się, aby branża znacząco pomogła wzrostowi gospodarczemu Polski w 2023 r. Obecnie polska gospodarka ma wzrosnąć w tym roku tylko o około 1%.

Wyrównane sezonowo dane GUS wykazały spadek do 0,3% r/rw styczniu po wzroście o 5,6% r/rw poprzednim miesiącu.

GUS podał również, że w ujęciu nieskorygowanym miesiąc do miesiąca produkcja przemysłowa spadła w styczniu o 2,5% po spadku o 6,4% miesiąc do miesiąca w grudniu. Zrewidowany wynik miesiąc do miesiąca wyniósł -1,3%, łagodząc wzrost o 0,7% miesiąc do miesiąca w grudniu.

W podziale na główne sektory iw wartościach nieskorygowanych, produkcja wzrosła w styczniu o 2,8% r/r w przemyśle, łagodząc zrewidowany wzrost o 3,5% r/r w grudniu.

Produkcja w sektorze użyteczności publicznej wzrosła w styczniu o 1,7% r/r po spadku o 17,2% r/r w poprzednim miesiącu.

W sektorze zaopatrzenia w wodę i gospodarowania odpadami produkcja spadła w styczniu o 2,2% r/r, po wzroście o 1,8% rdr w grudniu.

READ  Kryzys energetyczny w Polsce budzi obawy przed zanieczyszczeniem

Dane GUS pokazały również, że produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła w pierwszym miesiącu o 3,9% r/r, po spadku o 7% r/rw grudniu.

Ogólnie produkcja w 21 z 34 sektorów przemysłu wzrosła w styczniu rok do roku, w porównaniu z 17 w grudniu. Najszybsza ekspansja sektorowa nastąpiła w produkcji sprzętu elektrycznego, samochodów osobowych, przyczep i naczep oraz maszyn i urządzeń. Produkcja uległa dalszemu zmniejszeniu w sektorach produkcji chemicznej i mineralnej.

Dane o produkcji przemysłowej niewiele zmieniają w perspektywach polityki pieniężnej w Polsce. Od września referencyjna stopa procentowa NBP utrzymuje się na poziomie 6,75%. Wznowienie podwyżek stóp procentowych wydaje się na razie wykluczone, ponieważ inflacja spada tak wolno.