Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w styczniu o 2,6% rok do roku w cenach stałych (Harmonogram), po wzroście o 1 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu, pokazał nieskorygowane dane GUS z 20 lutego.
Styczniowy odczyt jest o 1,4 punktu procentowego poniżej konsensusu, co wskazuje na osłabienie aktywności w sektorze przemysłowym na początku roku, co jest „zgodne ze słabym popytem przy rosnącej inflacji i rosnących stopach procentowych w Polsce i jej głównych partnerach handlowych”. – napisał w komentarzu Bank Millennium.
Styczniowe wyniki przemysłu nastąpiły po silnym odbiciu indeksu PMI dla przemysłu, który podniósł oczekiwania. Alternatywnie, produkcja przemysłowa może się skurczyć w ciągu kilku nowych miesięcy ze względu na wyższą bazę statystyczną z początku 2022 r., twierdzą analitycy.
Szerszy kontekst może być korzystny, ale twierdzą analitycy Santander Bank Polska Marcin Łuziński i Gregoryz Ogonik.
„Uważamy, że przy braku kryzysu energetycznego w Europie i złagodzeniu problemów z łańcuchem dostaw, istnieje realna szansa na silne ożywienie w polskim sektorze przemysłowym. [later in the year]. „
Jednak nie oczekuje się, aby branża znacząco pomogła wzrostowi gospodarczemu Polski w 2023 r. Obecnie polska gospodarka ma wzrosnąć w tym roku tylko o około 1%.
Wyrównane sezonowo dane GUS wykazały spadek do 0,3% r/rw styczniu po wzroście o 5,6% r/rw poprzednim miesiącu.
GUS podał również, że w ujęciu nieskorygowanym miesiąc do miesiąca produkcja przemysłowa spadła w styczniu o 2,5% po spadku o 6,4% miesiąc do miesiąca w grudniu. Zrewidowany wynik miesiąc do miesiąca wyniósł -1,3%, łagodząc wzrost o 0,7% miesiąc do miesiąca w grudniu.
W podziale na główne sektory iw wartościach nieskorygowanych, produkcja wzrosła w styczniu o 2,8% r/r w przemyśle, łagodząc zrewidowany wzrost o 3,5% r/r w grudniu.
Produkcja w sektorze użyteczności publicznej wzrosła w styczniu o 1,7% r/r po spadku o 17,2% r/r w poprzednim miesiącu.
W sektorze zaopatrzenia w wodę i gospodarowania odpadami produkcja spadła w styczniu o 2,2% r/r, po wzroście o 1,8% rdr w grudniu.
Dane GUS pokazały również, że produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła w pierwszym miesiącu o 3,9% r/r, po spadku o 7% r/rw grudniu.
Ogólnie produkcja w 21 z 34 sektorów przemysłu wzrosła w styczniu rok do roku, w porównaniu z 17 w grudniu. Najszybsza ekspansja sektorowa nastąpiła w produkcji sprzętu elektrycznego, samochodów osobowych, przyczep i naczep oraz maszyn i urządzeń. Produkcja uległa dalszemu zmniejszeniu w sektorach produkcji chemicznej i mineralnej.
Dane o produkcji przemysłowej niewiele zmieniają w perspektywach polityki pieniężnej w Polsce. Od września referencyjna stopa procentowa NBP utrzymuje się na poziomie 6,75%. Wznowienie podwyżek stóp procentowych wydaje się na razie wykluczone, ponieważ inflacja spada tak wolno.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Microsoft wprowadza historie podobne do Instagrama do wyszukiwania Bing za pomocą sztucznej inteligencji: jak to działa
Nowy pakiet sankcji ze strony Unii Europejskiej zostanie przyjęty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy
Kupujący powiązany z Polish Outlet Mall zapłaci za hotel przy plaży 7,1 miliona dolarów