Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w czerwcu o 1,4% rok do roku w cenach stałych (Harmonogram), po spadku stopy o 2,8% r/r w poprzednim miesiącu, pokazały nieskorygowane dane GUS z 20 lipca.
Pomimo spadku w czerwcu, produkcja przemysłowa utrzymała się na poziomie 0,2 punktu procentowego powyżej konsensusu, co wskazuje na potencjalny punkt zwrotny w wynikach sektora przemysłowego, twierdzą analitycy.
„Dzisiejsze dane mogą wskazywać na pewne ożywienie w branży, ale na potwierdzenie tego będziemy musieli poczekać kolejne miesiące” – poinformował Bank Santander Polska.
Dane o produkcji przemysłowej wspierają też scenariusz „miękkiego lądowania” dla polskiej gospodarki, w którym „wzrost PKB w Polsce w 2023 r. pozostanie dodatni pomimo spowolnienia. [and] „Nie będzie temu towarzyszył znaczący wzrost bezrobocia” – poinformował Credit Agricole Polska.
Wzrost PKB w Polsce spadnie do około 1% w 2023 r., choć ryzyko dla tej perspektywy przechyliło się w górę.
Wyrównane sezonowo dane GUS pokazały spadek dynamiki produkcji o 0,8% r/rw czerwcu, po spadku o 2,4% r/rw poprzednim miesiącu.
W ujęciu nieskorygowanym miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 1,2%, po zrewidowanym wzroście o 4,8% miesiąc do miesiąca w maju, podał GUS. Zrewidowany odczyt w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,4%, co oznacza zmianę w stosunku do 1% spadku w ujęciu miesięcznym w maju.
Napędzana przez główne i nieskorygowane sektory, produkcja spadła w czerwcu o 0,7% r/r w przetwórstwie przemysłowym, po spadku o 2,3% r/r w maju.
Produkcja w sektorze użyteczności publicznej spadła w czerwcu o 6,6% r/r po spadku o 7,4% r/r w poprzednim miesiącu.
W sektorze zaopatrzenia w wodę i gospodarowania odpadami produkcja spadła w czerwcu o 1% r/r, po skorygowanym spadku o 2,2% r/r w maju.
Dane GUS pokazały również, że produkcja spadła w czerwcu o 13,1% r/r także w górnictwie i wydobywaniu, po spadku o 11,3% r/rw piątym miesiącu.
Ogólnie produkcja spadła w 22 z 34 sektorów przemysłu w czerwcu rok do roku, w porównaniu z 21 w maju.
Produkcja przemysłowa i inne opublikowane w tym tygodniu dane wzmacniają oczekiwania na obniżkę stóp przez Narodowy Bank Polski, być może już we wrześniu.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex