Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – PMI w Polsce pokazuje złagodzenie działalności produkcyjnej w styczniu

Polski indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) spadł w styczniu o 1,6 punktu do 54,5, według IHS Markit, firmy zajmującej się badaniami gospodarczymi.

Styczniowy odczyt był 19. z rzędu, oddzielając indeks od wzrostu powyżej 50-punktowej linii. Chociaż skala ekspansji branży jest stabilna, wysokie ceny i ograniczenia podażowe utrudniają działalność.

„Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia wzrosły, ale wyższe ceny i ograniczenia podaży pomogły zrównoważyć tempo ekspansji: średni czas realizacji zamówień ponownie się utrzymywał, podczas gdy koszty i opłaty gwałtownie wzrosły”, powiedział IHS Markit.

„Obawy o inflację i trudności w zakupie środków produkcji osłabiły optymizm co do przyszłości od listopada 2020 r. Jednak w odpowiedzi na dalszą eskalację salda pracy, firmy zatrudniły gwałtowny wzrost liczby dodatkowych pracowników” – powiedział kompilator indeksu. Dodany.

Nieustanne wyzwania związane z dystrybucją zachęciły firmy do zwiększenia zapasów zakupowych. Dziesiąty z rzędu miesiąc zakupów materiałów wejściowych został odnotowany, gdy producenci kupowali i przechowywali towary, gdzie tylko mogli, zauważył IHS Markit.

Trendy zarysowane w badaniu PMI znajdą odzwierciedlenie w styczniowych pomiarach opartych na rzeczywistych danych z sektora przemysłowego. Oczekuje się, że PPI będzie rosnąć w szybszym tempie po wzroście o 14,2% r/rw grudniu wobec 13,2% r/rw poprzednim miesiącu.

PPI przyspiesza od stycznia, podnosząc inflację. Polski CPI wzrósł w grudniu o 8,6% r/r, dodając 0,8 pp do odczytu z listopada.

Produkcja przemysłowa Polski wzrosła w listopadzie o 16,7% r/r przy stałej cenie, po wzroście o 15,2% r/rw poprzednim miesiącu.

Zarówno wskaźniki PMI, jak i wskaźniki produkcji przemysłowej sugerują, że po dobrych danych z czwartego kwartału polska gospodarka ma mocny start do 2022 roku. Analitycy spodziewają się, że efekt przeniesienia zniknie dopiero w połowie roku.

PKB Polski wzrośnie o 5,7% w 2021 roku. Wzrost spowolni do około 5% w 2022 r. ze względu na negatywne skutki inflacji i rosnących kosztów konsumpcyjnych Polaków.

READ  Polskie Hurricane wygrywają przełom na Miami Open