Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Krytycy twierdzą, że sondaż wskazuje, że jedność polskiej opozycji to jedyny sposób na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości.

bne IntelliNews – Krytycy twierdzą, że sondaż wskazuje, że jedność polskiej opozycji to jedyny sposób na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości.

Krytycy twierdzą, że duży sondaż pokazujący, że partie opozycyjne w Polsce muszą konkurować jako jedna grupa, aby zdobyć większość parlamentarną w wyborach w tym roku, został sfałszowany.

Publikacja wyników sondażu 20 marca wywołała wiele kontrowersji sugerując, że jedyną szansą opozycji na przezwyciężenie ewentualnej koalicji rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość i skrajnie prawicowej Konfederacji jest przezwyciężenie różnic i przedstawienie jednolitego lista kandydatów. w całym kraju.

Ale mnóstwo krytycznych artykułów i komentarzy ekspertów w mediach społecznościowych sugeruje teraz, że wyniki ankiety zostały celowo wypaczone na korzyść opcji jednej listy.

Krytycy stwierdzili, że kluczowym krokiem było obliczenie liczby miejsc w nowym parlamencie na podstawie intencji głosowania tylko tych, którzy wzięli udział w sondażu i którzy powiedzieli, że są prawie pewni, że wezmą udział w wyborach. Grupa „Najlepszy głos” została zignorowana — co jest sprzeczne z kryteriami głosowania.

Wyniki ankiety są publikowane na pierwszej stronie Gazecie Weborczejczołowa polska gazeta zdecydowanie sprzeciwiała się rządowi PiS i faworyzowała największą partię opozycyjną, centrową Platformę Obywatelską.

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dla polskiego think-tanku, który sfinansował wspólny wysiłek, wynika, że ​​opozycja prowadząca wspólną listę kandydatów może zdobyć 245 mandatów w 460-osobowym parlamencie, czyli dość bezpiecznie 14 mandatów powyżej progu większości. .

Z sondażu wynika, że ​​inne formacje, w których opozycja działa w dwóch blokach lub w każdej z czterech partii osobno, dałyby większość partii Prawo i Sprawiedliwość, choć jest ona tylko w koalicji ze skrajną prawicą.

Po zamieszaniu wywołanym publikacją sondażu Kuntar opublikował surowe dane, które zebrał, nad którymi pracowali ankieterzy, dochodząc do wniosku, że dane zostały zmanipulowane, aby pasowały do ​​​​jednolitej narracji opozycji.

Polskie partie opozycyjne stoją przed dylematem najlepszej strategii pokonania partii Prawo i Sprawiedliwość, którą oskarżają o niszczenie praworządności w Polsce i złe zarządzanie gospodarką kraju, w którym inflacja zbliża się do 20%, a wzrost gospodarczy ma osiągnąć 1 % najwyżej w 2023 r.

READ  Wszechświatowy system płatności dla gospodarki o wartości 250 miliardów dolarów wprowadzony przez firmę Krafton

Ostatnie sondaże zwykle nie dają PiS wystarczającego poparcia, by zdobyć większość w następnym parlamencie, chyba że jest w potencjalnym sojuszu ze skrajną prawicą.

Rząd PiS praktycznie przetrwał zimowy kryzys energetyczny i wydaje się, że nabrał świeżego wiatru w żagle w związku z danymi wskazującymi, że inflacja wkrótce spadnie, a ożywienie gospodarcze jest możliwe wcześniej niż oczekiwano.