Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Komisja podejmuje kroki w celu nałożenia na Polskę kar za zmiany w Sądzie Najwyższym

bne IntelliNews – Komisja podejmuje kroki w celu nałożenia na Polskę kar za zmiany w Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie dziennych kar finansowych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia kluczowej instytucji w rządowym organie reformy sędziów regulowanych, poinformowała 7 września komisja.

Wyniki Reformy sądownictwa w Warszawie wynoszą wieloletni spór między Polską a Brukselą na nowe wyżyny. Dodaje do stosu problemów, przed którymi stoi rząd Zjednoczonej Prawicy, kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W połowie lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące Polsce zawieszenie tzw. Sali Porządkowej Sądu Najwyższego, nowego organu utworzonego przez PiS w ramach rządu. System, który reguluje sędziów.

Powiedział, że zasady rządzące pokojem dyscyplinarnym TSUE nie mogą gwarantować jego niezależności i bezstronności. Sąd stwierdził, że prace izby należy skutecznie zawiesić do czasu wydania ostatecznego wyroku.

Polska Odpowiedział na zarządzenie tymczasowe w połowie sierpnia Twierdzi, że odnowiła pokój, ale Komisja stwierdziła, że ​​„nie podjęła wszystkich niezbędnych kroków, aby w pełni zastosować się do nakazu sądowego”, w którym pokój ten nadal funkcjonował.

„Orzeczenia Europejskiego Trybunału muszą być przestrzegane w całej UE” – powiedziała w oświadczeniu Vera Jurova, wiceprezes ds. wartości i przejrzystości.

Polska była Czas się kończy W jej sporach z Unią Europejską odpowiadał wyzywająco.

„Ta decyzja jest kolejnym przejawem agresji Komisji na Polskę, jej próby kontrolowania naszej suwerenności i ataku na polskie prawo i porządek” – powiedział na konferencji prasowej polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Komisja nie ma prawa ingerować w nasz mandat konstytucyjny” – dodał Geopro.

W sierpniu Geoffrey nazwał działania UE w sprawie zmian polskiego rządu w sądownictwie „wojną hybrydową”.

Rząd twierdzi, że musi zreformować sądownictwo, aby uwolnić sądownictwo od śladów po czasach komunizmu i uczynić sądy bardziej wydajnymi i dostępnymi dla Polaków.

Rząd wykorzystał konfrontację z Komisją do wygłoszenia retoryki przeciwko nacjonalizmowi i UE. Ta ostatnia ostatnio się umocniła, ponieważ UE zwraca uwagę, że mogą być problemy z polskimi funduszami na wypadek epidemii i finansowaniem z kolejnego budżetu.

READ  Srebrny i Brązowy Medal dla Gwiazdy w Polsce

Polska otrzymuje 36 miliardów ்லியன் i pożyczki z Funduszu Pomocy Katastrofom. Pieniądze są kamieniem węgielnym skoku gospodarczego rządu PiS i jednym z kluczowych elementów jego strategii zdobycia bezprecedensowej trzeciej kadencji w wyborach w 2023 roku.

W odrębnej, ale istotnej decyzji Komisja skierowała również wezwanie do usunięcia uchybienia – pierwszy krok w postępowaniu w sprawie naruszenia – w sprawie niewykonania przez Polskę kolejnego orzeczenia TSUE, ponieważ system regulujący polskich sędziów narusza prawo UE. Grożąc bezstronności sędziów i ich niezależności od rządu.