Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – BMI w Polsce wzrasta w lutym do prawie trzyletniego rekordu

Indeks menadżerów ds. Zakupów (BMI) w Polsce wzrósł o 1,5 punktu do 53,4 w lutym, najwyższego poziomu od 32 miesięcy, według firmy badawczej IHS Markit z 1 marca.

Odczyt utrzymuje indeks powyżej 50-punktowej linii oddzielającej spadek od wzrostu w ósmym miesiącu. Poszerzenie indeksu wzmacnia wizję ożywienia sektora produkcyjnego w Polsce w 2021 roku po wygaśnięciu zeszłorocznej epidemii COVID-19 (wirusa koronowego).

„Liczba tytułów zebranych w tym miesiącu to cztery z pięciu składników, z wyjątkiem zakupu akcji” – powiedział IHS Market.

„Nowe zamówienia rosły w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku, co jest drugim najszybszym tempem od dwóch i pół roku.

Pomimo wysokiej produkcji liczba miejsc pracy wzrosła w bardzo szybkim tempie od stycznia 2007 r., Co wskazuje na presję na moce produkcyjne w związku z niedoborami surowców.

Czasy dostaw dostawców zostały wydłużone w trzecim co do wielkości w historii badań. W marcu i kwietniu ubiegłego roku – miesiącach pierwszego szoku blokującego – opóźnienia były największe.

Zatrudnienie wzrosło w ciągu szóstego miesiąca i to w najszybszym tempie od czerwca 2018 roku. Zakupy materiałów do produkcji rosły wykładniczo wraz z nowymi zamówieniami, ale opóźnienia w łańcuchu dostaw oznaczały, że firmy musiały wykorzystywać istniejące zapasy w produkcji. Listy wpisów spadły po raz pierwszy od pięciu miesięcy, po wzroście rekordu ankiety w grudniu ubiegłego roku.

Tymczasem inflacja cen nakładów wzrosła w lutym do rekordowo wysokiego poziomu od dekady, co jest czwartym najszybszym tempem od czasu rozpoczęcia badania w 1998 r., Według IHS Market.

„Globalne niedobory surowców i problemy logistyczne na granicach zwiększyły koszty, zaostrzone przez słabą przepustowość” – powiedział Rynek BHP. Firmy oferowały klientom wyższe ceny nakładów, a ceny produkcji rosły w najszybszym tempie od maja 2004 r.

Wizja polskiego sektora produkcyjnego jest mocna. Jak wynika z badania BMI, gospodarka wraca do zdrowia po wybuchu koronawirusa, do lutego 2022 r. Spodziewany jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży.

READ  Polska jest daleka od umowy dotyczącej importu produktów rolnych na Ukrainę

Jednak pozytywne perspektywy zostały przyćmione przez niepewność co do tempa infekcji trzeciej fali i szczepień, które obecnie rosną, tak jak miało to miejsce od początku epidemii.

Rzeczywiste dane ekonomiczne potwierdzają, że jego tempo w sektorze przemysłowym w Polsce jest OK, chociaż jest bardzo niekonsekwentne. Rozwój produkcji przemysłowej w Polsce W styczniu spadł on do zaledwie 0,9% r / r, Po przekroczeniu 11,2% r / rw poprzednim miesiącu, podał GUS w lutym GUS. Czytanie w lutym ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Co więcej, nastąpiło odwrócenie spadku PKB Polski w 2020 roku Tylko 2,7% skurcz, Podał GUS w zeszłym tygodniu. To najgorszy wynik od trzech dekad, ale tylko uciążliwy w porównaniu z kryzysami we Włoszech czy Hiszpanii.

Oczekuje się, że polska gospodarka ożyje około 20% w 2021 r. Za sprawą krajowej konsumpcji, eksportu i – w mniejszym stopniu – inwestycji.