Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – BMI w Polsce wzrasta w lutym do prawie trzyletniego rekordu

Indeks menadżerów ds. Zakupów (BMI) w Polsce wzrósł o 1,5 punktu do 53,4 w lutym, najwyższego poziomu od 32 miesięcy, według firmy badawczej IHS Markit z 1 marca.

Odczyt utrzymuje indeks powyżej 50-punktowej linii oddzielającej spadek od wzrostu w ósmym miesiącu. Poszerzenie indeksu wzmacnia wizję ożywienia sektora produkcyjnego w Polsce w 2021 roku po wygaśnięciu zeszłorocznej epidemii COVID-19 (wirusa koronowego).

„Liczba tytułów zebranych w tym miesiącu to cztery z pięciu składników, z wyjątkiem zakupu akcji” – powiedział IHS Market.

„Nowe zamówienia rosły w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku, co jest drugim najszybszym tempem od dwóch i pół roku.

Pomimo wysokiej produkcji liczba miejsc pracy wzrosła w bardzo szybkim tempie od stycznia 2007 r., Co wskazuje na presję na moce produkcyjne w związku z niedoborami surowców.

Czasy dostaw dostawców zostały wydłużone w trzecim co do wielkości w historii badań. W marcu i kwietniu ubiegłego roku – miesiącach pierwszego szoku blokującego – opóźnienia były największe.

Zatrudnienie wzrosło w ciągu szóstego miesiąca i to w najszybszym tempie od czerwca 2018 roku. Zakupy materiałów do produkcji rosły wykładniczo wraz z nowymi zamówieniami, ale opóźnienia w łańcuchu dostaw oznaczały, że firmy musiały wykorzystywać istniejące zapasy w produkcji. Listy wpisów spadły po raz pierwszy od pięciu miesięcy, po wzroście rekordu ankiety w grudniu ubiegłego roku.

Tymczasem inflacja cen nakładów wzrosła w lutym do rekordowo wysokiego poziomu od dekady, co jest czwartym najszybszym tempem od czasu rozpoczęcia badania w 1998 r., Według IHS Market.

„Globalne niedobory surowców i problemy logistyczne na granicach zwiększyły koszty, zaostrzone przez słabą przepustowość” – powiedział Rynek BHP. Firmy oferowały klientom wyższe ceny nakładów, a ceny produkcji rosły w najszybszym tempie od maja 2004 r.

Wizja polskiego sektora produkcyjnego jest mocna. Jak wynika z badania BMI, gospodarka wraca do zdrowia po wybuchu koronawirusa, do lutego 2022 r. Spodziewany jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży.

READ  Istnieją dobre i złe sposoby walki o demokrację

Jednak pozytywne perspektywy zostały przyćmione przez niepewność co do tempa infekcji trzeciej fali i szczepień, które obecnie rosną, tak jak miało to miejsce od początku epidemii.

Rzeczywiste dane ekonomiczne potwierdzają, że jego tempo w sektorze przemysłowym w Polsce jest OK, chociaż jest bardzo niekonsekwentne. Rozwój produkcji przemysłowej w Polsce W styczniu spadł on do zaledwie 0,9% r / r, Po przekroczeniu 11,2% r / rw poprzednim miesiącu, podał GUS w lutym GUS. Czytanie w lutym ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Co więcej, nastąpiło odwrócenie spadku PKB Polski w 2020 roku Tylko 2,7% skurcz, Podał GUS w zeszłym tygodniu. To najgorszy wynik od trzech dekad, ale tylko uciążliwy w porównaniu z kryzysami we Włoszech czy Hiszpanii.

Oczekuje się, że polska gospodarka ożyje około 20% w 2021 r. Za sprawą krajowej konsumpcji, eksportu i – w mniejszym stopniu – inwestycji.