Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Allegro będzie musiało działać szybko, aby powstrzymać powódź Amazonki

bne IntelliNews – Allegro będzie musiało działać szybko, aby powstrzymać powódź Amazonki

Istnieje duża szansa, że ​​szukając wyczerpanej książki, zestawu Lego lub zupełnie nowego laptopa, trafiłeś na Allegro, najlepszą w Polsce platformę e-commerce.

Rozpoczęty w 1997 roku w celu naśladowania sukcesu serwisu eBay, Allegro początkowo był tylko pchlim targiem internetowym, ale wraz z rosnącą rolą internetu w życiu ludzi, witryna szybko stała się miejscem, w którym można kupić nowe i stare rzeczy.

Allegro okazało się tak popularne w swoim czasie, że jego inspiracja, Ebay, została zmuszona do rezygnacji z wejścia na polski rynek na początku XXI wieku ze względu na brak zainteresowania polskich kupujących.

Ale strona stoi teraz przed najtrudniejszym wyzwaniem, ponieważ amerykański gigant zakupów internetowych Amazon przejmuje pozycję lidera na polskim rynku e-commerce, z Uruchomienie własnej strony w języku polskim.

Bitwa toczy się wraz z dynamicznie rozwijającym się polskim rynkiem zakupów internetowych, napędzanym przez tymczasowe zamknięcie tradycyjnych sklepów podczas pandemii COVID-19. Sprzedaż na rynku zakupów internetowych osiągnęła w ubiegłym roku około 83 mld zł, co oznacza wzrost o 36% w porównaniu do 2019 roku Ostatni raport przygotowany przez PwC Consulting. To 14% całkowitej sprzedaży detalicznej w Polsce w ubiegłym roku.

Rynek e-commerce w Polsce ma obecnie rosnąć średnio o 12 procent rocznie, osiągając 162 miliardy złotych (36 miliardów euro) w 2026 roku – podaje PwC.

Robiąc plusk

Zdając sobie sprawę z odpowiedniego momentu na pozyskanie kapitału, właściciele Allegro celowali pod koniec 2020 roku na pierwszą ofertę publiczną. Plik Wyświetlacz o wartości 10,6 mld zł W październiku hit na cichej warszawskiej giełdzie – był to rekordowy rekord na GPW i jedna z największych w Europie debiutów w ubiegłym roku. Allegro to obecnie jedna z największych spółek na warszawskiej giełdzie, o wartości rynkowej około 61 miliardów złotych (13,21 miliarda euro).

Po debiucie Allegro pozostawało pod kontrolą funduszy private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners, które w 2016 roku nabyły Allegro za 3,25 mld dolarów od swojego właściciela z RPA Naspersa. Fundusze weszły w obrót około 25% akcji spółki na GPW, głównie w akcjach pozostających w obrocie.

READ  Zabójczo urzędnicy dyskutują o tworzeniu śródmiejskiej dzielnicy kulturalnej

Szacuje się, że 79% polskich konsumentów korzysta z Allegro do robienia zakupów w Internecie, więc nie dziwi fakt, że firma radziła sobie wyjątkowo dobrze w roku pandemii. On ona Zarejestrowany zysk netto 261 milionów złotych (57,38 milionów euro) w czwartym kwartale, co oznacza wzrost o 110% rok do roku.

Zysk przed odliczeniem odsetek, podatku, amortyzacji (ebitda) wzrósł o 35% rok do roku do 514 mln zł. Wzrost zysku netto był efektem wzrostu przychodów o 61% rok do roku do 1,3 mld zł w okresie październik-grudzień. Łączna wartość towarów – wskaźnik łącznej wartości towarów sprzedanych na platformie e-commerce – wzrosła o 58% rok do roku do 10,85 mld zł w czwartym kwartale.

Allegro oczekuje, że GMV wzrośnie o około 20% w 2021 r., Podczas gdy spodziewa się ponad 20% wzrostu przychodów. W tym roku spółka co najmniej podwoi nakłady inwestycyjne do 600 mln zł.

Jednak dynamicznie rozwijający się rynek i dane dotyczące zdrowia Allegro zwróciły uwagę Amazona, który 3 marca uruchomił swój sklep z domeną .pl, zwiększając konkurencyjność polskiej sceny e-commerce z dnia na dzień.

Innym podobnym scenariuszem jak w serwisie eBay jest tym razem mało prawdopodobne, ponieważ Amazon wydaje się poważniej podchodzić do penetracji polskiego rynku.

Amerykański gigant handlowy działa w Polsce od 2014 roku i jeszcze przed uruchomieniem polskojęzycznej strony internetowej zatrudniał 18 tys. Osób w 10 centrach logistycznych, zlokalizowanych najczęściej w mniejszych miastach w pobliżu dużych aglomeracji, takich jak Poznań, Wrocław czy Łódź. Firma jest już największym amerykańskim pracodawcą polskiego pochodzenia i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem w kraju liczącym 38 milionów ludzi.

Oczekuje się, że samo wejście na Amazon zwiększy udział zakupów online w całkowitej sprzedaży detalicznej do 20% z obecnych 14%.

Czkawka w ocenie

READ  Brawa dla rozrywki na żywo; Po prostu powiedz nie Polsce | Listy

W odpowiedzi akcje Allegro spadły do ​​tej pory o prawie 30% w 2021 roku, ponieważ analitycy twierdzą, że wartość firmy jest teraz bardziej realistyczna po pojawieniu się Amazona.

„Jedno z największych zagrożeń dla spółki, jakim jest wejście Amazona na polski rynek, znalazło odzwierciedlenie w czkawkach wyceny od początku roku” – napisał analityk Thomas Geissner dla polskiego serwisu analizującego akcje. Stooq.

Krótkoterminowy spadek kursu akcji pomógł głównym akcjonariuszom Allegro w podjęciu decyzji o rozpoczęciu szybkiego procesu bicia rekordów w połowie marca, w celu sprzedaży około 7,5% istniejących akcji.

Jednak na dłuższą metę akcje mogą pomóc, ponieważ zwiększyły liczbę akcji w wolnym obrocie do nieco ponad 30%, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów zagranicznych. Oczekuje się, że MSCI wkrótce ogłosi wzrost wagi Allegro do 0,35 z 0,25, tworząc w rezultacie potencjalne ujemne wpływy w wysokości 139 mln USD.

Jednak budowa księgi w połowie marca zaskoczyła analityków, gdyż nastąpiła niecałe 180 dni po debiucie giełdowym. „Trudno nie powiązać tego z niedawnym oficjalnym wejściem Amazona na polski rynek” – powiedział giełdzie analityk Konrad Ksizopolski z Haitong Bank. Drewniana podłoga.

„Widać wyraźnie, że otoczenie konkurencyjne Allegro się zawęża. Dodatkowo Allegro wkracza w biznes paczkomatowy, co uczyni z niego biznes bardziej kapitałochłonny” – dodał analityk.

Aby bronić się przed Amazon, Allegro wkracza na rynek paczkomatów, tworząc początkowo małą sieć 1500 maszyn w całym kraju.

To postawi go w bezpośredniej konkurencji z liderem rynku InPost, który obsługuje ponad 11 000 skrytek. Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że polski rynek e-commerce stanie się znacznie trudniejszym miejscem do osiągania dobrych zysków w ciągu najbliższych kilku lat.