Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bluesky, zdecentralizowana alternatywa dla Twittera, pojawia się jako aplikacja na iOS dostępna tylko dla zaproszonych osób

Bluesky, zdecentralizowany projekt, który powstał na Twitterze, osiągnął szczyt Sklep z aplikacjami Apple Jako sieć społecznościowa tylko dla zaproszonych, Jak już wcześniej wspomniałem Techcrunch. Menu daje nam również jedno z naszych pierwszych spojrzeń na aplikację, która wygląda bardzo podobnie do Twittera, aż do osi czasu i stron profilu.

Projekt jest wspierany przez Jacka Dorseya, współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Twittera, i od miesięcy pracuje nad aplikacją opartą na protokole społecznościowym typu open source, zwanym protokołem przesyłania uwierzytelnienia lub w skrócie „protokołem AT”. Bluesky opisuje Jest to „Federacyjna sieć społecznościowa”, w której istnieją oddzielne sieci w ramach jednego centrum.

Według Bluesky’ego protokół AT opiera się na czterech głównych ideałach: przenośności obliczeniowej; Arytmetyka. wydajność; i interoperacyjności. Ramy te powinny umożliwiać łatwe przenoszenie danych konta do innego dostawcy Bluesky, a także zapewniać między innymi większą kontrolę nad tym, co widzisz w sieci.

Podczas gdy Bluesky początkowo udostępnił aplikację w wersji beta prywatnego programisty w październiku, firma wydaje się być gotowa do rozszerzenia testów nieco bardziej teraz, gdy jest w App Store. Witryna nie podaje żadnych szczegółów na temat tego, kiedy aplikacja może zostać udostępniona ogółowi społeczeństwa ani ilu testerów może korzystać z aplikacji, ale pozwala użytkownikom Dołącz do listy oczekujących na dostęp.

Początki projektu na Twitterze wzbudziły obawy co do tego, co stanie się z Bluesky po przejęciu Elona Muska, ponieważ polegał on na finansowaniu z sieci społecznościowej. Jednak w minionym roku Błękitny wybuchł jako odrębna firma, wskazując na to „Niezależność jest ważna dla powodzenia projektu” – dodał Dorsey do swojego zarządu.

Sądząc po zrzutach ekranu opublikowanych w App Store i wymienionych w TechcrunchW swoim artykule w ramach praktycznej wersji próbnej Bluesky wygląda jak dotąd obiecująco, zawiera osobne zakładki do domu, wyszukiwania i powiadomień, a także funkcję „repost” podobną do Twittera. Nie wiemy, kiedy (i czy) Bluesky pojawi się na Androidzie, ale jestem pewien, że tak się stanie. Coraz więcej alternatyw Twittera, takich jak Bluesky, Mastodon i Hive, zyskuje na popularności, co sprawia, że ​​znów wydaje się, że nastąpiła złota era sieci społecznościowych.

READ  Salon, w którym „obcy zostają przyjaciółmi” zamykają się po 35 latach