BJK Cup: Poziomy Brytyjczyka Raducanu, Polaka Świątka na czele |  Sport narodowy

BJK Cup: Poziomy Brytyjczyka Raducanu, Polaka Świątka na czele | Sport narodowy

LONDYN (AFP) – mistrzyni US Open Emma Radocano w piątek wygrała swój pierwszy debiut w Billie Jean King Cup, by zremisować z Czechami w Pradze.

Szybki wzrost Raducanu był widoczny, zanim pokonała Terezę Martincovę 7:5, 7:5 w swoim pierwszym dla Wielkiej Brytanii i pierwszym profesjonalnym meczu na glinie.

Jej trzecie zwycięstwo w tym roku przyszło z dodatkową presją po tym, jak koleżanka z drużyny Harriet Dart przegrała z byłą finalistką French Open Marketą Vondrosovą 6:1 6:0 w pierwszym singlu. Vondrousova i Raducanu spotkają się w sobotę na swoich pierwszych singli na rewersie.

Reprezentacja Czech jest preferowana do wygrania najlepszego z pięciu eliminacji do Mistrzostw Świata w listopadzie. Zdobyli puchar sześć razy od 2011 roku, mimo że nie znaleźli się w trójce najlepszych singli – Barbora Krezhikova nr 2, Karolina Pliskova nr 7, Petra Kvitova nr 28 – i nr 1 w deblu Katerina Siniakova.

Z drugiej strony Włochy prowadziły Francję 2:0, Kazachstan 2:0 z Niemcami, Polska 2:0 z Rumunią, Hiszpania z Holandią 2:0, a Stany Zjednoczone z Ukrainą 2:0.

W Vancouver Kanada prowadziła Łotwę 2:0. Leila Fernandez, która przegrała z Radocano w zeszłorocznym finale US Open, pokonała Dargę Semenistagę 6:1 6:2, a Rebecca Marino pokonała Danielę Vismani 6:3, 6:7 (4), 6:3.

Belgia odniosła miażdżące zwycięstwo nad Białorusią po tym, jak ta ostatnia i broniąca tytułu Rosja zostały zawieszone z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Australia zastąpiła Rosję w finale, dołączając do Szwajcarii i Słowacji, które dotarły do ​​finału w 2021 roku.

Iga Świątek świętowała swój pierwszy mecz w zawodach, odkąd została światowym numerem jeden, pokonując w niecałą godzinę Rumunkę Mihaelę Buzarnescu. Świątek przedłużyła passę singli do 18 po tym, jak koleżanka z polskiej drużyny Magda Linnett zdobyła pierwszy punkt od Iriny Camelii Bejo.

W Alghero Włoszka Yasmine Paolini wróciła z seta, upadła i oszczędziła dwa punkty meczowe, pokonując francuską Alize Cornet 2-6, 6-1, 7-6 (2) w ciągu ponad dwóch godzin. Camila Giorgi również po raz pierwszy pokonała Oceani Dudin 6-1 6-2.

Francja wygrała 0-2 tylko raz, ale była przeciwko Włochom w 2015 roku.

W Nur-Sultan Julia Putintseva pokonała Angelique Kerber 3-6, 6-3, 6-2 i odniosła 15. zwycięstwo w Pucharze Kazachstanu. Następnie Elena Rybakina porwała Laurę Siegemund, by umieścić ulubionych Niemców w głębokiej dziurze.

Na s-Hertogenbosch dwa razy zwyciężyły Hiszpanka Sarah Sorribes Tormo i Nuria Barezas Diaz, którzy odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w pucharze.

W Asheville Alison Riske i Jesica Pegola wygrały sety z rzędu, chociaż porażka Riske z Dayaną Yastremską obejmowała pierwszy set, który trwał prawie 90 minut.

Risk wygrał 7-6 (16), 7-5, 34-punktowy tiebreak w historii Billie Jean Cup tylko do 21-19 w meczu deblowym 2004 pomiędzy Indiami i Uzbekistanem.