Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

BJK Cup: Polska Iga Świątek awansuje do finału, Czechy prowadzą Wielką Brytanię

Nowa nr 1 Iga Świątek po raz pierwszy poprowadziła Polskę do finału Billie Jean King Cup i dołączyły do ​​niej inne debiutantki z Włoch i Kazachstanu.

Inni zwycięzcy to reprezentacja Czech – zwycięzca sześciokrotnie od 2011 roku – Hiszpania, Kanada i Stany Zjednoczone.

Finały odbędą się w listopadzie w nieustalonym jeszcze miejscu.

Świątek pokonał Rumunkę Andreeę Prisacariu 6:0 6:0 w pierwszych rewersach singli, aby zapewnić Polsce nieposkromiony awans. Wygrała 19 kolejnych gier, z których dwa są numerem jeden na świecie po przejściu Ash Party na emeryturę.

„Zajęło nam kilka lat, krok po kroku, aby się rozwijać i ostatecznie zakwalifikować” – powiedział Świątek.

„Mam nadzieję, że w finale możemy pokazać więcej postępów. Jestem z nas naprawdę dumny.” Polska ostatecznie wygrała 4-0.

Camila Giorgi zdobyła decydujący trzeci punkt dla Włoch przeciwko Francji w Alghero.

Giorgi pokonał Harmony Tan 6-2, 6-0. Tan otrzymał to trofeum po raz pierwszy od Alize Cornet, ale Giorgi był w dominującym nastroju. Włochy wygrały sześć remisów z rzędu.

– Nie tylko jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy w siódmym niebie – powiedziała kapitan Włoch Tatiana Garbin.

Francja przegrała trzy kolejne mecze od wygrania finału w 2019 roku.

Kazachowie odwiedzający Niemcy byli zdenerwowani na Nur-Sultan, gdy Elena Rybakina ustawiła Angelique Kerber 4-6, 6-3, 7-5. Kerber próbował utrzymać Niemcy przy życiu, przerywając mecz 5:3 w decydującym secie, ale Rybakina nagle pokazała swój najlepszy tenis przed ochrypłym wsparciem i wygrała ostatnie cztery mecze.

Kazachowie wygrali 3-1.

Czesi oddalili się od Wielkiej Brytanii i wygrali 3-2 w Pradze.

Tymczasowy duet Karolina Moshova, która grała swoje pierwsze deble w pucharze od 2019 roku, i Marketa Vondrosova, która grała swoje pierwsze deble w pucharze, pokonał Harriet Dart i Katie Swan 6:1, 7:5.

READ  Wojna na Ukrainie doprowadziła do przemian ustrojowych w Polsce

Vondrosova, która dotarła do finału French Open 2019 i wystąpiła w swoim macierzystym klubie, rozpoczęła dzień od pokonania mistrzyni US Open Emmy Radocano 6-1, 6-1.

Raducanu skorzystała z pomocy medycznej po pierwszym zestawie z powodu pęcherza na prawej stopie, który się pogorszył.

Dart zapewnił Wielkiej Brytanii remis z pierwszym zwycięstwem w Pucharze, kiedy pokonali 16-letnią czołową czeską czeską Lindę Frohvertovą 6:0, 5-7, 6:2 w nieco ponad dwie godziny.
Po krótkiej przerwie Dart wyszła na debel, jej trzeci mecz od dwóch dni, ale Vondrosova wyprzedziła ją, zdobywając wszystkie trzy czeskie punkty.

Hiszpania awansowała bez straty grupy do gospodarzy Holandii na S-Hertogenbosch.

Sarah Sorribes Tormo zdobyła drugi punkt, kiedy pokonała Arantexę Ross 6:0, 6:4 w swoich pierwszych odwróconych singlach. Hiszpania zakończyła swoje zwycięstwo 4-0 również po wygraniu debla.

Leila Fernandez zapewniła Kanadzie miejsce w finale drugi rok z rzędu, zdobywając trzeci punkt przeciwko Łotwie w co najmniej dwóch meczach. Fernandez pokonała Danielę Vismane 6:2 6:1 i odniosła drugie zwycięstwo w grze pojedynczej w swoim rodzinnym Vancouver.

W Asheville Asia Muhammed i Jessica Pegola pokonali Ludmiłę Kiszynok i Dianę Yastremską 7:6 (5), 6:3 w ostatnim meczu pojedynku o zwycięstwo Stanów Zjednoczonych nad Ukrainą 3-2.

Ukraina weszła do dnia 2:0 po wygranej w grze pojedynczej z udziałem Peguli i Alison Riske w piątek, ale w sobotę tabele szybko odwróciły się, gdy Jastremska pokonała Pegulę 6-3 6-4, aby utrzymać nadzieje Ukrainy.

Następnie Katharina Zavatska pokonała Shelby Rogers 6-3 6-4 w drugim meczu i zremisowała z Ukrainą, zanim Stany Zjednoczone odrobiły straty w deblu i zakończyły się remisem.