Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

BIDEN MÓWI, ŻE USA I SOJUSZNICY „ODWRACAJĄ UKRAINĘ” – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Prezydent Joe Biden, który we wtorek wrócił do polskiego zamku, gdzie przemawiał krótko po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, powiedział, że wojna wzmocniła determinację Zachodu do obrony demokracji na całym świecie.

Ostrzegł, że nadchodzą „trudne i gorzkie dni”, ale obiecał, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „będą wspierać Ukrainę”, gdy wojna wejdzie w drugi rok.

„Światowe demokracje będą stać na straży wolności dziś, jutro i na zawsze” – powiedział w Pałacu Królewskim, historycznym miejscu w Warszawie, do tłumu obywateli polskich i ukraińskich uchodźców.

Przemówienie Bidena miało miejsce dzień po jego śmiałej, niezapowiedzianej podróży do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Kijów jest silny” – oświadczył Biden. „Kijów jest dumny”.

Przed swoim przemówieniem Biden spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, rozpoczynając serię konsultacji z sojusznikami, aby przygotować się do bardziej złożonej fazy rosyjskiej inwazji.

„Musimy mieć bezpieczeństwo w Europie” – powiedział Biden w pałacu prezydenckim w Warszawie. „To takie proste, ta zależność”.

Opisał NATO jako „być może najważniejszy sojusz w historii” i powiedział, że jest „silniejsze niż kiedykolwiek”, pomimo nadziei prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​zostanie ono podzielone przez wojnę na Ukrainie.

Wcześniej we wtorek Putin ogłosił, że Moskwa zawiesi swój udział w ostatniej umowie o kontroli zbrojeń jądrowych ze Stanami Zjednoczonymi.

Tak zwany nowy traktat START ogranicza liczbę głowic nuklearnych dalekiego zasięgu, które można rozmieścić, oraz ogranicza użycie pocisków mogących przenosić broń atomową.

Biden przez całe przemówienie wspierał Putina, ale nie wspomniał o zawieszeniu START.

Duda podczas spotkania z Bidenem określił niespodziewaną wizytę prezydenta USA w Kijowie jako „niesamowitą”, mówiąc, że „podniosła morale obrońców Ukrainy”.

Powiedział, że wizyta była „znakiem, że wolny świat i jego największy przywódca, prezydent Stanów Zjednoczonych, są po ich stronie”.

READ  Data wydania Netflix, obsada i historia 1899

Biden planuje ponowne spotkanie w środę z Dudą wraz z innymi przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki, grupy najbardziej wysuniętych na wschód członków wojskowego NATO.

Konflikt na Ukrainie – najważniejsza wojna w Europie od czasów II wojny światowej – pochłonął dziesiątki tysięcy ofiar, zniszczył system infrastruktury Ukrainy i siał spustoszenie w światowej gospodarce.

Ponieważ Biden chce wykorzystać swoją szybką podróż do Europy jako moment potwierdzenia dla Ukrainy i jej sojuszników, Biały Dom podkreślił również, że nie ma wyraźnego zakończenia wojny w najbliższej przyszłości, a sytuacja na miejscu jest coraz bardziej niejasna . skomplikowane.

Administracja ujawniła w niedzielę, że ma nowe dane wywiadowcze wskazujące, że Chiny, pozostające na marginesie konfliktu, rozważają teraz wysłanie śmiercionośnej pomocy do Moskwy. Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że jeśli Pekin będzie kontynuował, może stać się „poważnym problemem”.

Prezydent Joe Biden złożył w poniedziałek niespodziewaną wizytę w Kijowie na Ukrainie.

Sullivan powiedział, że Biden i Zełenski rozmawiali o zdolnościach, których Ukraina potrzebuje, aby „odnieść sukces na polu bitwy” w nadchodzących miesiącach. Zełenski naciska na Stany Zjednoczone i europejskich sojuszników, aby dostarczyli myśliwce i systemy rakiet dalekiego zasięgu znane jako ATACMS – czego Biden jak dotąd odmówił. Sullivan odmówił komentarza, czy podczas rozmowy przywódców był jakiś ruch w tej sprawie.

Ponieważ końca wojny nie widać, rocznica jest decydującym momentem dla Bidena, by spróbować wzmocnić europejską jedność i potwierdzić, że inwazja Putina była bezpośrednim atakiem na porządek międzynarodowy po II wojnie światowej. Biały Dom ma nadzieję, że wizyta prezydenta w Kijowie i Warszawie pomoże wzmocnić amerykańską i globalną determinację.

W Stanach Zjednoczonych sondaż opublikowany w ubiegłym tygodniu przez Public Affairs Research Center – NORC wykazał, że spada poparcie dla dostaw broni na Ukrainę i bezpośredniej pomocy gospodarczej. A na początku tego miesiąca 11 republikańskich członków Izby Reprezentantów przedstawiło tak zwaną rezolucję „napięcia dla Ukrainy”, w której wezwano Bidena do zaprzestania pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy, jednocześnie popychając Ukrainę i Rosję do zawarcia porozumienia pokojowego.

READ  Syn pisze niepokojące wspomnienia o zbrodniach swojego ojca jako prawnik Hitlera محامي

Biden zaprzeczył pomysłowi odmowy wsparcia USA podczas wizyty w Kijowie.

Podczas pobytu w Kijowie powiedział: „Pomimo wszystkich nieporozumień, jakie mamy w Kongresie w niektórych kwestiach, istnieje wielka zgoda co do poparcia Ukrainy”. „Nie chodzi tylko o wolność na Ukrainie… Chodzi o wolność w demokracji w ogóle”.

Przed wyjazdem Biały Dom podkreślił wysiłki Polski na rzecz pomocy Ukrainie. Od początku wojny w Polsce osiedliło się ponad 1,5 miliona ukraińskich uchodźców, a kolejne miliony przejechały przez Polskę w drodze do innych krajów. Według Białego Domu Polska przekazała Ukrainie także pomoc wojskową i humanitarną w wysokości 3,8 mld dolarów.

Administracja Bidena ogłosiła latem zeszłego roku, że tworzy w Polsce stały garnizon amerykański, tworząc stały amerykański przyczółek na wschodniej flance NATO.

„Faktem jest, że Stany Zjednoczone potrzebują Polski i NATO tak samo, jak NATO potrzebuje Stanów Zjednoczonych” – powiedział Biden Dudzie.

___

Miller relacjonował z Waszyngtonu. Współautorzy tego raportu, współpracujący z prasą, Monika Cieślowska w Warszawie i Evan Fauci w Kijowie oraz Chris Megyrian i Kevin Fring z Waszyngtonu, przyczynili się do powstania tego raportu.