Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biden i Suga zobowiązują się stawić czoła chińskim wyzwaniom na Pacyfiku | Joe Biden News

Prezydent Joe Biden spotkał się w piątek w Białym Domu z premierem Japonii Yoshihide Sugą, a Suga był pierwszym zagranicznym przywódcą, którego gościła nowa administracja Stanów Zjednoczonych.

Rozmowy dotyczyły pandemii koronawirusa, zmian klimatycznych, handlu, igrzysk olimpijskich w Tokio, Korei Północnej, Xinjiangu i Tajwanu, ponieważ administracja Bidena nadal koncentruje swoje priorytety polityki zagranicznej na krajach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz tamtejszych sojusznikach USA.

„Jesteśmy zaangażowani w obronę naszych wspólnych wartości, w tym praw człowieka i praworządności” – powiedział prezydent Biden na wspólnej konferencji prasowej z Sugą po ich spotkaniu.

„Będziemy współpracować, aby pokazać, że demokracje mogą nadal konkurować i wygrywać w XXI wieku” – powiedział Biden.

Na konferencji prasowej Suga powiedział, że Japonia i Stany Zjednoczone „dyskutowały o wolności i otwartości Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku” i zgodziły się „wzmocnić wizję poprzez konkretne wysiłki” we współpracy z Australią, Indiami i 10 krajami ASEAN.

Suga powiedział: „Prowadziliśmy również poważne rozmowy o wpływie Chin na pokój i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku i na całym świecie”.

Powiedział: „Zgodziliśmy się sprzeciwić się wszelkim próbom zmiany status quo siłą lub przymusem na morzach południowo-wschodnich”.

„Jednocześnie zgodziliśmy się, że każdy z nas powinien zaangażować się w szczery dialog z Chinami, starając się w ten sposób ustabilizować stosunki międzynarodowe przy zachowaniu uniwersalnych wartości”.

Przed spotkaniem przedstawiciele Białego Domu mieli nadzieję, że Suga zmieni retorykę dotyczącą Chin i Tajwanu. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Japonii odnieśli się do Tajwanu we wspólnym oświadczeniu wydanym w 1969 r., Kiedy to japoński premier stwierdził, że utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa w „regionie Tajwanu” jest ważne dla jego bezpieczeństwa. To było zanim Tokio znormalizowało stosunki z Pekinem.

Suga, który odmówił podania szczegółów rozmów, powiedział, że obie strony „rozmawiały o warunkach na Tajwanie i w Regionie Autonomicznym Sinkiang Ujgur również”, ale dodał, że „istnieje już uzgodnione uznanie znaczenia pokoju i stabilności na Tajwanie Cieśnina między Japonią a Stanami Zjednoczonymi, co zostało zrobione. „Podkreśl to przy tej okazji”.

READ  Tajwan idzie w ślady Chin, próbując przystąpić do Transpacyficznej Umowy Handlowej

Wysoki urzędnik administracji Bidena powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone starają się wysłać „wyraźny sygnał”, że ostatnie działania Pekinu wokół Tajwanu „są niezgodne z misją utrzymania pokoju i stabilności”. W ostatnich dniach Chiny wysłały samoloty bojowe w przestrzeń powietrzną Tajwanu.

Biden i Suga mają ogłosić 2 miliardy dolarów japońskiej inwestycji w komunikację 5G, aby przeciwdziałać rosnącej potędze technologicznej chińskiej firmy Huawei Technologies oraz omówić sposób traktowania muzułmanów w Xinjiang przez Pekin i jego wpływ na Hongkong, powiedział wcześniej urzędnik administracji Biden. . spotkanie.

„Wiele z tych linii musi być ostrożnie zarządzanych”.

Wizyta ta jest pierwszą wizytą Suga w Stanach Zjednoczonych jako premier od czasu objęcia urzędu we wrześniu i odziedziczył politykę Chin, która miała zrównoważyć obawy o bezpieczeństwo, zwłaszcza dotyczące spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim, ich głębokich powiązań gospodarczych z Pekinem , a bliskie stosunki z Waszyngtonem to jedyny sojusznik militarny.

Jednak pojawiły się oznaki tymczasowej zmiany w japońskiej retoryce w ostatnich miesiącach i większej swobody politycznej ze strony wpływowej klasy biznesowej w Japonii, powiedział Jonathan Berkshire Miller, starszy pracownik Japońskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Obejmuje to oświadczenie po marcowym spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych między Stanami Zjednoczonymi a Japonią, które dało Chinom bezpośrednią nazwę – coś, do czego Japonia nie była przyzwyczajona w przeszłości – potępiając „przymus i destabilizujące zachowanie Pekinu”.

W tym oświadczeniu obie strony podkreśliły znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz podzieliły się „poważnymi obawami” o prawa człowieka w Hongkongu i Xinjiangu.

Niemniej jednak Miller powiedział, że „Japonia ma wiele kwestii, którymi musi ostrożnie zarządzać” na piątkowym spotkaniu, a Pekin będzie to obserwował.

Przemawiając w piątek do dziennikarzy, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ostrzegł Waszyngton i Tokio, aby „unikały słów i czynów, które ingerowałyby w wewnętrzne sprawy Chin i szkodziły chińskim interesom, a także powstrzymywały się od tworzenia grup przeciwko Chinom”.

READ  Mężczyzna, który zapłacił 20 rupii za bilet kolejowy w Indiach, wygrywa 22-letnią batalię prawną | Indie

„Chiny odpowiednio zareagują” – powiedział.

Upewnij się, że znajdują się na tej samej stronie.

Japońscy urzędnicy nie byli jeszcze pewni, jak daleko Suga będzie gotowy w piątek.

Urzędnik japońskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział w zeszłym tygodniu, że nie zdecydowano, czy będzie wspólne oświadczenie. W międzyczasie dwaj japońscy prawodawcy partii rządzącej zaznajomieni z dyskusjami powiedzieli agencji prasowej Reuters, że urzędnicy są podzieleni co do tego, czy Suga powinien poprzeć zdecydowane oświadczenie w sprawie Tajwanu.

Miller powiedział, że głównym wyzwaniem zarówno dla Sugi, jak i Bidena jest znalezienie „nie do końca identycznego” poglądu na strategiczną konkurencję z Chinami.

„Myślę, że muszą się upewnić, że są na tej samej stronie w tych kwestiach” – powiedział.

Amerykański urzędnik, który dokonał przeglądu spotkania w czwartek, przyznał również, że Waszyngton i Tokio mają „nieco inne poglądy”, jeśli chodzi o Chiny, mówiąc, że administracja Bidena „nie będzie nalegać, aby Japonia podpisała się w taki czy inny sposób we wszystkich wymiarach naszego podejścia. ”.

Dodał: „Jesteśmy również świadomi głębokich stosunków gospodarczych i handlowych między Japonią a Chinami, a premier Suga chce podążać precyzyjną ścieżką i szanujemy to”.

Poczwórny

Piątkowe spotkanie będzie miało między innymi na celu ożywienie wspólnych wysiłków Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii i Japonii, nieformalnego sojuszu znanego jako Kwartet, który Stany Zjednoczone coraz częściej traktują jako bastion przeciwko Chinom na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.

Urzędnik powiedział, że Biden i Suga mają ogłosić plany na następne posiedzenie kwartetu.

Urzędnik administracji Bidena powiedział, że oczekuje się, że „inne„ osiągnięcie ”obejmie szerszy i głębszy zestaw powiązań między technologią, polityką, kwestiami zdrowotnymi, klimatem, a także bezpieczeństwem regionalnym”.

Urzędnik powiedział: „Myślę, że najważniejszym elementem… tej wizyty jest wzajemne zrozumienie obu przywódców, zbudowanie zaufania i naprawdę przeniesienie naszego najważniejszego sojuszu na wyższy poziom, abyśmy nie współpracowali tylko w zakresie bezpieczeństwa. i kwestie polityki zagranicznej, ale coraz częściej dotyczące technologii. „Oraz kwestie gospodarcze we wszystkich dziedzinach”.

READ  Transmisja na żywo z Afganistanu: pociski wystrzelone na lotnisku w Kabulu w obliczu zbliżającego się wycofania USA | wiadomości ze świata