Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biden i Suga zobowiązują się stawić czoła chińskim wyzwaniom na Pacyfiku | Joe Biden News

Prezydent Joe Biden spotkał się w piątek w Białym Domu z premierem Japonii Yoshihide Sugą, a Suga był pierwszym zagranicznym przywódcą, którego gościła nowa administracja Stanów Zjednoczonych.

Rozmowy dotyczyły pandemii koronawirusa, zmian klimatycznych, handlu, igrzysk olimpijskich w Tokio, Korei Północnej, Xinjiangu i Tajwanu, ponieważ administracja Bidena nadal koncentruje swoje priorytety polityki zagranicznej na krajach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz tamtejszych sojusznikach USA.

„Jesteśmy zaangażowani w obronę naszych wspólnych wartości, w tym praw człowieka i praworządności” – powiedział prezydent Biden na wspólnej konferencji prasowej z Sugą po ich spotkaniu.

„Będziemy współpracować, aby pokazać, że demokracje mogą nadal konkurować i wygrywać w XXI wieku” – powiedział Biden.

Na konferencji prasowej Suga powiedział, że Japonia i Stany Zjednoczone „dyskutowały o wolności i otwartości Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku” i zgodziły się „wzmocnić wizję poprzez konkretne wysiłki” we współpracy z Australią, Indiami i 10 krajami ASEAN.

Suga powiedział: „Prowadziliśmy również poważne rozmowy o wpływie Chin na pokój i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku i na całym świecie”.

Powiedział: „Zgodziliśmy się sprzeciwić się wszelkim próbom zmiany status quo siłą lub przymusem na morzach południowo-wschodnich”.

„Jednocześnie zgodziliśmy się, że każdy z nas powinien zaangażować się w szczery dialog z Chinami, starając się w ten sposób ustabilizować stosunki międzynarodowe przy zachowaniu uniwersalnych wartości”.

Przed spotkaniem przedstawiciele Białego Domu mieli nadzieję, że Suga zmieni retorykę dotyczącą Chin i Tajwanu. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Japonii odnieśli się do Tajwanu we wspólnym oświadczeniu wydanym w 1969 r., Kiedy to japoński premier stwierdził, że utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa w „regionie Tajwanu” jest ważne dla jego bezpieczeństwa. To było zanim Tokio znormalizowało stosunki z Pekinem.

Suga, który odmówił podania szczegółów rozmów, powiedział, że obie strony „rozmawiały o warunkach na Tajwanie i w Regionie Autonomicznym Sinkiang Ujgur również”, ale dodał, że „istnieje już uzgodnione uznanie znaczenia pokoju i stabilności na Tajwanie Cieśnina między Japonią a Stanami Zjednoczonymi, co zostało zrobione. „Podkreśl to przy tej okazji”.

READ  Najnowsze aresztowanie Boba Lee w sprawie morderstwa: Nima Momeni jest w sądzie, gdy ujawnia możliwe powiązania założyciela Cash App z podejrzanym zabójcą

Wysoki urzędnik administracji Bidena powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone starają się wysłać „wyraźny sygnał”, że ostatnie działania Pekinu wokół Tajwanu „są niezgodne z misją utrzymania pokoju i stabilności”. W ostatnich dniach Chiny wysłały samoloty bojowe w przestrzeń powietrzną Tajwanu.

Biden i Suga mają ogłosić 2 miliardy dolarów japońskiej inwestycji w komunikację 5G, aby przeciwdziałać rosnącej potędze technologicznej chińskiej firmy Huawei Technologies oraz omówić sposób traktowania muzułmanów w Xinjiang przez Pekin i jego wpływ na Hongkong, powiedział wcześniej urzędnik administracji Biden. . spotkanie.

„Wiele z tych linii musi być ostrożnie zarządzanych”.

Wizyta ta jest pierwszą wizytą Suga w Stanach Zjednoczonych jako premier od czasu objęcia urzędu we wrześniu i odziedziczył politykę Chin, która miała zrównoważyć obawy o bezpieczeństwo, zwłaszcza dotyczące spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim, ich głębokich powiązań gospodarczych z Pekinem , a bliskie stosunki z Waszyngtonem to jedyny sojusznik militarny.

Jednak pojawiły się oznaki tymczasowej zmiany w japońskiej retoryce w ostatnich miesiącach i większej swobody politycznej ze strony wpływowej klasy biznesowej w Japonii, powiedział Jonathan Berkshire Miller, starszy pracownik Japońskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Obejmuje to oświadczenie po marcowym spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych między Stanami Zjednoczonymi a Japonią, które dało Chinom bezpośrednią nazwę – coś, do czego Japonia nie była przyzwyczajona w przeszłości – potępiając „przymus i destabilizujące zachowanie Pekinu”.

W tym oświadczeniu obie strony podkreśliły znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz podzieliły się „poważnymi obawami” o prawa człowieka w Hongkongu i Xinjiangu.

Niemniej jednak Miller powiedział, że „Japonia ma wiele kwestii, którymi musi ostrożnie zarządzać” na piątkowym spotkaniu, a Pekin będzie to obserwował.

Przemawiając w piątek do dziennikarzy, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ostrzegł Waszyngton i Tokio, aby „unikały słów i czynów, które ingerowałyby w wewnętrzne sprawy Chin i szkodziły chińskim interesom, a także powstrzymywały się od tworzenia grup przeciwko Chinom”.

READ  Zniknięcie Aleksieja Nawalnego z rosyjskiego więzienia | Aleksiej Nawalny

„Chiny odpowiednio zareagują” – powiedział.

Upewnij się, że znajdują się na tej samej stronie.

Japońscy urzędnicy nie byli jeszcze pewni, jak daleko Suga będzie gotowy w piątek.

Urzędnik japońskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział w zeszłym tygodniu, że nie zdecydowano, czy będzie wspólne oświadczenie. W międzyczasie dwaj japońscy prawodawcy partii rządzącej zaznajomieni z dyskusjami powiedzieli agencji prasowej Reuters, że urzędnicy są podzieleni co do tego, czy Suga powinien poprzeć zdecydowane oświadczenie w sprawie Tajwanu.

Miller powiedział, że głównym wyzwaniem zarówno dla Sugi, jak i Bidena jest znalezienie „nie do końca identycznego” poglądu na strategiczną konkurencję z Chinami.

„Myślę, że muszą się upewnić, że są na tej samej stronie w tych kwestiach” – powiedział.

Amerykański urzędnik, który dokonał przeglądu spotkania w czwartek, przyznał również, że Waszyngton i Tokio mają „nieco inne poglądy”, jeśli chodzi o Chiny, mówiąc, że administracja Bidena „nie będzie nalegać, aby Japonia podpisała się w taki czy inny sposób we wszystkich wymiarach naszego podejścia. ”.

Dodał: „Jesteśmy również świadomi głębokich stosunków gospodarczych i handlowych między Japonią a Chinami, a premier Suga chce podążać precyzyjną ścieżką i szanujemy to”.

Poczwórny

Piątkowe spotkanie będzie miało między innymi na celu ożywienie wspólnych wysiłków Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii i Japonii, nieformalnego sojuszu znanego jako Kwartet, który Stany Zjednoczone coraz częściej traktują jako bastion przeciwko Chinom na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.

Urzędnik powiedział, że Biden i Suga mają ogłosić plany na następne posiedzenie kwartetu.

Urzędnik administracji Bidena powiedział, że oczekuje się, że „inne„ osiągnięcie ”obejmie szerszy i głębszy zestaw powiązań między technologią, polityką, kwestiami zdrowotnymi, klimatem, a także bezpieczeństwem regionalnym”.

Urzędnik powiedział: „Myślę, że najważniejszym elementem… tej wizyty jest wzajemne zrozumienie obu przywódców, zbudowanie zaufania i naprawdę przeniesienie naszego najważniejszego sojuszu na wyższy poziom, abyśmy nie współpracowali tylko w zakresie bezpieczeństwa. i kwestie polityki zagranicznej, ale coraz częściej dotyczące technologii. „Oraz kwestie gospodarcze we wszystkich dziedzinach”.

READ  Liz Cheney obiecuje, że nie pozwoli Trumpowi ponownie zbliżyć się do biura owalnego po usunięciu go z kierownictwa Partii Republikańskiej