Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biawa: Wybrano firmę do odbudowy PL. wojsko Polskie

Wykonawcę pierwszego etapu przebudowy jednego z głównych placów w Bielsku-Białej – Wojska Polskiego, wybrał w poniedziałek Bielski Zarząd Dróg Miejskich. Prace powinny rozpocząć się w tym roku. MZD poinformował, że wybrany wykonawca zamówił 17,6 mln zł.

Do przetargu zostały złożone trzy oferty. Wynosił on od 17,6 mln zł do 23,5 mln zł. MZD wybrał najniższą ofertę, jaką zaoferowała firma z Warszawy.

Z dokumentów przetargowych wynika, że ​​pierwszy etap obejmuje prace na miejscu, m.in. Rozbiórka podziemnych toalet publicznych i przebudowa samego placu. Powstanie nowa fontanna i oświetlenie uliczne, powstaną elementy krajobrazu, powstanie system zasilania wyposażenia dziedzińca. Miejsca parkingowe zostaną poprawione.

Docelowo nowa przestrzeń placu, zajęta niemal w całości przez parkingi, ma sprzyjać wypoczynkowi i wspólnemu uczestnictwu w życiu kulturalnym i edukacyjnym miasta. Wszystkie nawiązują do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej. Przed połączeniem z Bielskiem był to centralny plac Białej Krakowskiej.

W skrzyni będą trzy obszary. Pierwszy to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej elewacji placu. Powstaną dwie szerokie na 10 metrów ścieżki, w których zostaną posadzone drzewa. Elewacje budynków zostaną również ozdobione uprawą pnączy. Pomiędzy fasadami budynków i pasem drzew, gdzie powstaną letnie ogrody, powstaną chodniki. W drugiej strefie – w pobliżu środka placu – powstanie pas o szerokości 4 metrów, który utworzy ścieżkę pożarową w budynkach mieszkalnych. Sąsiednia przestrzeń zostanie wypełniona niską pnącą zielenią otoczoną ogrodzeniem i elementami małej architektury.

Trzeci obszar to centralna część placu z ozdobną fontanną, pianinem elektronicznym i stylizowanym zegarem. Tablica przedstawiająca historyczną lokalizację ratusza, wagę miejską oraz zamontowaną w posadzce pompę wodną. Nowe drzewa zostaną posadzone po północnej stronie placu. Strefa ta to wielofunkcyjna przestrzeń przeznaczona do organizacji imprez okolicznościowych, koncertów czy wystaw, z okazjonalną instalacją teatralną.

READ  Dlaczego radziecki myśliwiec MiG-29 jest nadal na służbie?

Inwestycja obejmuje również przebudowę Mudżahedinów. Sinarskiej. Jego historyczny przebieg zostanie przywrócony. Wzdłuż niej powstanie parking. Drzewa zostaną posadzone.

Użytkowanie nowego placu wojsk polskich rozpocznie się w 2022 roku.

Plac Wojska Polskiego to jedno z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Powstał w 1723 roku jako główny plac istniejącej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków w mieście. Najstarsze domy mieszkalne pochodzą z początku XIX wieku. Dawny ratusz w Biawie i secesyjny dom Abamiego.

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl