Top News

Białoruski sprinter nie posłuchał rozkazu i dotarł do Polski

  • Simanoskaya leci do Warszawy po opuszczeniu Tokyo Games
  • Polska dała schronienie jej i jej mężowi
  • Ta sprawa zwraca uwagę na rejestr praw Białorusi
  • System olimpijski otwiera śledztwo

Warszawa/Tokio, 4 sierpnia – Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya w środę schroniła się w Polsce, wracając do swojej dyktatorskiej ojczyzny z igrzysk w Tokio.

Sprawa 24-letniego sportowca może jeszcze bardziej odizolować prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, który od zeszłego roku jest objęty sankcjami Zachodu.

Simanuskaya była oburzona w niedzielę, że trenerzy, rozgniewani jego krytyką, kazali mu spakować się i udać na lotnisko. Odmówiła wejścia na pokład samolotu i szukała ochrony u japońskiej policji.

Polska, która od dawna krytykuje Łukaszenkę i udziela schronienia wielu działaczom białoruskim, przyznała jej i jej mężowi wizy humanitarne.

„Powinna odpocząć. Cieszy się, że jest w Polsce, chociaż jest zmęczona. Zostanie w Polsce w bezpiecznym miejscu” – powiedział Reuterowi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax.

Niektórzy Białorusini czekali na warszawskim lotnisku na oznaki oporu: goździki i flagi w kolorze biało-czerwonym.

„Jesteśmy tutaj, aby wspierać naszego towarzysza, który powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dutkin, 31-letni student. .

Mieszkający w Warszawie białoruski polityk opozycyjny Paweł Łatuszka zamieścił na Twitterze zdjęcie z Simanuską. „Mamy nadzieję, że ból reżimu wkrótce się skończy, a Christina może wrócić, aby zdobywać nowe szczyty sportowe w Nowej Białorusi!” powiedział.

Krytykując zaniedbania trenerów swojej drużyny, Sprinter spędził dwie noce w polskiej ambasadzie w Japonii, po czym odleciał do Polski przez austriacką stolicę Wiedeń.

Grała w okulary przeciwsłoneczne z napisem „Ja biegam czysto”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski (NOC) poinformował, że trenerzy wycofali się ze sportu za radą lekarzy o stanie emocjonalnym i psychicznym Simanuskiej. Nie skomentował dalej w środę, podobnie jak rząd.

„Podekscytowany i zdenerwowany”

Afera pojawiła się w związku z rosnącą troską o bezpieczeństwo krytyków Łukaszenki, w tym w krajach sąsiednich, po represjach, w wyniku których na Białorusi doszło do dziesiątek tysięcy aresztowań.

Mieszkający na Ukrainie aktywista białoruski Witalij Szyszow został znaleziony wisząc w parku niedaleko jego domu w Kijowie wczesnym rankiem we wtorek. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i nakazała prezydentowi Wołodymyrowi Żeleńskiemu dokonanie przeglądu bezpieczeństwa białoruskich deportowanych. Czytaj więcej

Gra odgrywa ważną rolę w białoruskiej polityce pod rządami Łukaszenki, znanego jako hokeista i narciarz biegowy rywalizujący w wyścigach telewizyjnych, w których jego przeciwnicy padali przed przekroczeniem linii mety. Łukaszenka osobiście przewodniczył Białoruskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, aw tym roku jego zastępcą został jego syn. Jego strona internetowa cytuje go jako „naszą ideologię sportu”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że rozpocznie śledztwo w sprawie Simanuskiej i poprosi dwóch zaangażowanych białoruskich urzędników.

Stany Zjednoczone oskarżyły rząd Łukaszenki o „ponadnarodowe represje”. Czytaj więcej

Policja tłumiła nieporozumienia na Białorusi po fali walk, które były oszukańcze, by utrzymać Lugashengo u władzy w zeszłym roku.

Władze klasyfikują demonstrantów antyrządowych jako przestępców lub brutalnych rewolucjonistów wspieranych przez kraje zachodnie.

Po przybyciu sprinterki do Wiednia austriacki wiceminister środowiska Magnus Brunner powiedział, że jest bezpieczna i zdrowa, dodając, że „jest naturalnie zmartwiona, podekscytowana i zaniepokojona tym, co będzie dalej”.

Relacje Tokio, Alicii Pitak, Justiny Pavlock i Alana Charlischa, Aleksandry Schwarz-Goerlich w Warszawie oraz Gabriela Detralta-Farbera i Anthony’ego Slotkovsky’ego w Marii Wasiliewie w Moskwie; Dodatkowe raporty Carlosa Krohmana, Berniana Gemariela, Akiry Domoshike, Angie Theo, Bak Yu, Douglasa Baswina; Napisane przez Williama Mallarda i Petera Grafa; Montaż przez Leila de Gretcher, William McLean, Andrew Cowthorn

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

READ  Polska zepchnęła Kenstona do krawędzi, ale przegrała 3-1 w finale okręgowym Wiadomości, sport, praca

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment