Top News

Białoruska sprinterka Christina Simanuskaya opuszcza Tokio lecąc do Wiednia

Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya opuściła Japonię na początku tego tygodnia lecąc do Wiednia po odmowie powrotu do domu.

24-latek, który schronił się w polskiej ambasadzie w Tokio, miał polecieć bezpośrednio do Warszawy, ale ostatnio zmienił się, powiedział dziennikarzom urzędnik lotniska.

W wywiadzie dla Associated Press powiedział, że urzędnicy jego grupy „wyjaśnili”, że będzie bezlitośnie blokował wszelką krytykę, jeśli wróci do domu do arbitralnego rządu.

Jej odmowa wyjazdu na Białoruś w niedzielę wywołała większy dramat na igrzyskach, ponieważ powiedziała, że ​​została zabrana na lotnisko przez swój zespół wbrew jej woli. W poniedziałek szukał ochrony w polskiej ambasadzie. Polska wydała jej wizę humanitarną.

Shimanuskaya przybyła furgonetką eskortowaną przez policję na lotnisko Narita na wschód od stolicy Japonii, ubrana w niebieskie dżinsy, niebieską bluzkę i okulary przeciwsłoneczne. Nie odezwała się do kilkudziesięciu oczekujących reporterów, zniknęła w windzie do strefy VIP, a kilku funkcjonariuszy zwinęło jej walizki.

Spora część lotów Polskich Linii Lotniczych do Simanuskaya Warszawa miała wylądować o 80, wylatując z Narity o 10.20 (0120 GMT).

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował we wtorek, że rozpoczął formalne śledztwo w sprawie i oczekuje raportu białoruskiego zespołu.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o nietolerancyjne „ponadnarodowe represje”.

24-letnia Dysmanuskaja miała wystartować w biegu na 200 m kobiet w poniedziałek, ale białoruski trener przybył w niedzielę do swojego pokoju w wiosce sportowców i powiedział, że będzie musiał odejść po skrytykowaniu członków zespołu. .

„Nie wrócę na Białoruś” – powiedział Reuterowi.

Incydent skupił się na Białorusi, gdzie policja kontrolowała sprzeciw po fali protestów wywołanych ubiegłorocznymi wyborami.

Białoruskie władze zaklasyfikowały antyrządowych demonstrantów jako przestępców lub brutalnych rewolucjonistów wspieranych przez narody zachodnie i określiły działania własnych organów ścigania jako właściwe i konieczne.

Witalij Szyszow, deportowany z Ukrainy aktywista białoruski, został znaleziony martwy w parku niedaleko jego domu w Kijowie wczesnym rankiem we wtorek. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa. Prowadził organizację, która miała pomóc Białorusinom uciec przed prześladowaniami.

READ  Poland-Gentiloni kwestionuje prymat prawa UE w zakresie posiadania okupu

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment