Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruska opozycja maszeruje w Warszawie w rocznicę spornych wyborów

Białoruska opozycja maszeruje w Warszawie w rocznicę spornych wyborów

WARSZAWA (Reuters) – Setki przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki przemaszerowało w środę przez stolicę Polski, Warszawę, aby uczcić trzecią rocznicę nieudanej próby obalenia go w wyborach, które według nich zostały sfałszowane.

Protesty trwały miesiącami po ogłoszeniu przez Łukaszenkę zwycięstwa w wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. Państwa zachodnie poparły postulat protestujących o pokojowe przekazanie władzy i nałożyły sankcje gospodarcze na Białoruś.

Siły bezpieczeństwa Łukaszenki brutalnie stłumiły protesty, powodując exodus Białorusinów, z których wielu osiedliło się w swoich domach w sąsiedniej Polsce.

„To bardzo ważny dzień, trzy lata po rozpoczęciu naszych protestów przeciwko Łukaszence, który skradł nasze wybory i nasz kraj” – powiedziała 54-letnia lekarka Swiatłana Miszurowa.

„Chcemy, aby nasz kraj był wolny, aby ludzie naszego kraju mieli swobodę wyboru swojego prezydenta”.

Protestujący machali historyczną czerwono-białą białoruską flagą, która teraz stała się symbolem opozycji. Jeden niósł hasło „Za naszą i waszą wolność”.

Łukaszenka żelazną ręką rządzi Białorusią od 1994 roku, używając sił bezpieczeństwa do zastraszania, bicia i więzienia swoich przeciwników lub zmuszania ich do ucieczki za granicę.

Wygnani przeciwnicy Łukaszenki spotkali się w niedzielę w Warszawie, aby pokazać jedność i opracować strategię, w tym wydać paszporty „nowej Białorusi”.

Założona przez Swiatłanę Cichanouską W sierpniu 2022 r. samozwańczy białoruski rząd na uchodźstwie otworzył ponad 20 ambasad i centrów alternatywnych mediów za granicą.

Podczas gdy opozycja jest zjednoczona gniewem na rządy Łukaszenki, są podzieleni co do taktyki, a niektórzy twierdzą, że nadszedł czas, aby zrobić więcej, aby zorganizować zbrojny opór.

(Reportaż Kuby Stiziki; scenariusz: Alan Sharlich; montaż: Gareth Jones)

READ  Janus Live przedstawia Ambasadora RP | Sztuka i Rozrywka