Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruska biegaczka Kristyna Cimanouska została dopuszczona do startu w reprezentacji Polski

Białoruska biegaczka Kristyna Cimanouska została dopuszczona do startu w reprezentacji Polski

GENEWA – Białoruska lekkoatletka Kristyna Cimanouska, która dwa lata temu uciekła z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, została zatwierdzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych do startów w reprezentacji Polski po tym, jak zrezygnowała ze zwykłego trzyletniego okresu oczekiwania na zmianę obywatelstwa.

Cimanoskaja odmówiła wejścia na pokład samolotu lecącego z Tokio do domu, po tym jak wbrew jej woli wykluczono ją z igrzysk olimpijskich po tym, jak publicznie poskarżyła się na decyzję trenerów kadry narodowej o wystawieniu jej do sztafety 4 x 400 metrów, która nie jest jej zwykłym dystansem.

Uciekła do Polski, twierdząc, że obawia się o swoje bezpieczeństwo, jeśli wróci na Białoruś. Polska przyznała jej obywatelstwo w ubiegłym roku.

Z pisma skierowanego do Komisji ds. Przeglądu Narodowości Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, do którego w poniedziałek dotarła agencja Reuters, wynika, że ​​Cimanoskaja będzie mogła reprezentować Polskę od 6 sierpnia.

„Krajowa Komisja Rewizyjna zgodziła się na uchylenie 3-letniego okresu karencji rozpoczynającego się od daty złożenia wniosku (12.06.23) na tej podstawie, że zawodnik ostatni raz reprezentował BLR w dniu 30 lipca 2021 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (Japonia) oraz że sportowiec Przez dwa lata nie startował w krajowych zawodach reprezentacyjnych.

IAAF skierowała pytania do Polskiego Związku Lekkoatletycznego, twierdząc, że jest to poufny proces składania wniosków.

PZLA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Cimanoskaja (26 lat) napisała na Instagramie: „Jestem bardzo szczęśliwa, ale mam dziwne uczucia, ponieważ wszystko wydarzyło się tak szybko i nagle”.

„Jest szansa, aby pojechać na Mistrzostwa Świata do Budapesztu” – dodała, nawiązując do zawodów rozpoczynających się 19 sierpnia.

W zeszłym roku Cimanoskaja powiedziała Reutersowi, że pragnie kolejnej szansy na start w igrzyskach olimpijskich. Miała nadzieję, że wystartuje w biegu na 200 metrów na przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu, w których miała wystartować w Tokio dzień po wykluczeniu Białorusi z kadry.

READ  Polskie dziewczyny wracają do półfinałów piłki nożnej; OE-St. Johnsville traci Regionals

Białorusinom i Rosjanom obowiązuje obecnie zakaz startów w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, dla której Białoruś jest areną rozgrywania zawodów.