Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruś zatrzymuje olimpijską łyżwiarkę figurową i nakłada na nią grzywnę za złamanie przepisów dotyczących protestów

Narciarstwo dowolne – Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pyeongchang 2018 – Trening aerobowy kobiet – Phoenix Snow Park – Pyeongchang, Korea Południowa – 15 lutego 2018. Aleksandra Ramanuskaya z Białorusi podczas treningu. Zdjęcie: Issey Kato/Reuters

MOSKWA (Reuters) – Białoruska policja wypuściła w czwartek wolną łyżwiarkę Aleksandrę Ramanuską po tym, jak została ukarana grzywną za rzekome naruszenie prawa protestacyjnego, według fundacji, która wspiera sportowców więzionych lub marginalizowanych za poglądy polityczne.

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej poinformowała, że ​​Ramanuskaya, mistrzyni świata w sportach lotniczych z 2019 roku, została aresztowana po treningu w Mińsku w środę.

Fundacja poinformowała, że ​​w czwartek została ukarana grzywną w wysokości ponad 1000 dolarów za rzekome przestępstwa.

Mińska policja potwierdziła, że ​​25-latek, który brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pyeongchang w Korei Południowej, został zatrzymany za wykroczenie administracyjne, ale nie podał szczegółów domniemanego wykroczenia.

Nie udało się uzyskać komentarza do urzędników MSW.

Rzecznik powiedział, że MKOl analizuje sytuację i poprosił o więcej informacji Białoruski Komitet Olimpijski.

Ramanuskaja jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego protestacyjnego podpisanego przez ponad 2000 białoruskich osobistości sportowych, trenerów i pracowników lekkoatletycznych, w którym potępiono wybory prezydenckie w 2020 r., w których Aleksander Łukaszenko zachował władzę jako oszust. Zaprzecza oskarżeniom o manipulowanie głosami.

W liście, który domagał się ponownego głosowania, wezwano do uwolnienia wszystkich zatrzymanych podczas masowych protestów ulicznych, które wybuchły na terenie Białorusi po wyborach i zostały odwołane przez władze.

Kilku białoruskich sportowców, którzy brali udział w protestach lub wyrażali poparcie dla opozycji – w tym olimpijczyk Andriej Krauchanka i koszykarz Jelena Lyushanka – zostało aresztowanych i odbywało kary więzienia.

Inni stracili posady w rządzie lub zostali wyrzuceni z drużyn narodowych.

Na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio białoruska sprinterka Kristina Tsimanskaya odmówiła przyjęcia na pokład samolotu do domu, kiedy została zabrana z igrzysk wbrew swojej woli przez swój zespół po tym, jak publicznie skarżyła się na trenerów reprezentacji.

READ  Sportowy Weekend w skrócie | AP . aktualności

Uciekła do Polski, mówiąc, że obawia się o swoje bezpieczeństwo, jeśli wróci na Białoruś. Czytaj więcej

(Covering) Gabriela Tetro-Farbera w Moskwie Dodatkowa relacja Karolusa Grohmanna w Berlinie – montaż Garetha Jonesa, Petera Grafa i Andre Khleiba

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.