Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruś rozpoczyna budowę muru granicznego o wartości 400 mln dolarów przeciwko polskim uchodźcom | Wiadomości o migracji

Po ubiegłorocznym kryzysie polscy kontrahenci rozpoczęli prace nad nową ścianą o wartości 353 mln euro (407 mln USD) wzdłuż granicy z Białorusią.

Mur o wysokości 5,5 metra będzie rozciągał się na 186 km (115 mil) granicy – ​​prawie połowę całkowitej długości – i zostanie ukończony w czerwcu.

Budowa wzbudziła obawy o prawa człowieka dotyczące tego, w jaki sposób uchodźcy mogą szukać schronienia, a także obawy o środowisko związane z wpływem na dziką przyrodę, która często jest zalesiona.

„Naszym celem jest, aby szkody były jak najmniejsze” – powiedziała we wtorek rzecznik Straży Granicznej Anna Mikelska w polskiej agencji PAP.

„Wycinka drzew będzie ograniczona do minimum. Powstanie przygraniczny mur przydrożny – powiedział, dodając, że wykonawcy będą korzystać tylko z istniejących dróg.

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michelska przemawia na konferencji prasowej w Warszawie [File: Radek Pietruszka/EPA]

Tysiące uchodźców i migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu – przekroczyło lub próbowało przekroczyć granicę do Polski z Białorusi w zeszłym roku.

Zachód obwinił białoruski rząd za zachęcanie osób ubiegających się o azyl do lotów na Białoruś z obietnicą „łatwej podróży” do UE.

Polska określiła kryzys jako „hybrydową” ofensywę Białorusi i jej głównego sojusznika, Rosji, odnosząc się do swoistej wojny z wykorzystaniem taktyki niemilitarnej.

Białoruś temu zaprzecza, zarzucając jej niehumanitarne traktowanie polskich uchodźców.

Od tego czasu deportował tysiące ludzi do Iraku – głównego kraju pochodzenia.

W apogeum zeszłorocznego kryzysu Polska wysłała na granicę tysiące żołnierzy i policji, aby wzmocnić patrole ochrony granic.

Imigranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów gromadzą się na granicy białorusko-polskiejOsoby ubiegające się o azyl zebrały się w zeszłym roku na granicy białorusko-polskiej w pobliżu Crotna na Białorusi. [File: Leonid Shcheglov/BelTA via AP]

Wzdłuż dużej części granicy zbudowała ogrodzenie z drutu kolczastego, zamknęła granicę dla mediów i organizacji praw człowieka oraz zatwierdziła nowe prawo, które pozwoliłoby na zmuszanie osób ubiegających się o azyl do wjazdu na Białoruś.

Potem, choć liczba przepraw znacznie się zmniejsza, niektórzy wciąż próbują pokonywać coraz bardziej niebezpieczne nawet w mroźnych warunkach.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek na Twitterze, że w ciągu ostatnich 24 godzin było 17 przejść.

READ  Polski minister mówi, że białoruski kryzys graniczny potrwa kilka miesięcy | Polska

Grupa 14 osób – 11 Irańczyków, dwóch Libańczyków i Syryjczyk – „przebiła się przez ogrodzenie z drutu kolczastego i wjechała do Polski” – powiedzieli strażnicy graniczni.

Straż graniczna powiedziała, że ​​zostali zatrzymani i że oddzielna trzyosobowa grupa z Ghany przeszła gdzie indziej wzdłuż granicy.

Imigranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów gromadzą się na granicy białorusko-polskiejUchodźcy i migranci zebrali się w ubiegłym roku w Kuzniecowie na granicy białorusko-polskiej. [File: Leonid Shcheglov/BelTA via AP]