Economy

Białoruś: Polska ostrzega przed „taktyką zmiany” przy przekraczaniu nielegalnych imigrantów | aktualności | DW

Polscy urzędnicy poinformowali w sobotę, że 195 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią, dodając, że Warszawa spodziewa się, że kryzys będzie trwał w dłuższej perspektywie.

Jednak liczba nielegalnych przekroczeń zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi dniami. Około 250 osób próbowało przejść w czwartek, a 501 próbowało przejść w środę.

„Cudzoziemcy byli agresywni” – mówili polscy pogranicznicy – ​​„rzucali kamieniami i petardami, używali gazu łzawiącego”.

“82 cudzoziemcom nakazano opuszczenie terytorium Polski. Za pomoc i podżeganie zatrzymano dwóch Ukraińców i jednego Niemca” – dodali.

Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak powiedział w lokalnym radiu, że migranci, rzekomo pomagani przez władze białoruskie, zmienili taktykę i próbują przechodzić w mniejszych grupach ludzi w różnych punktach granicy.

“Musimy przygotować się na to, że ten problem będzie trwał miesiącami. Nie mam wątpliwości, że tak będzie” – powiedział Blaschak.

Napięcia między Białorusią a Polską i Unią Europejską narastają w związku z kryzysem od tygodni.

Unia Europejska i Polska zarzucają Białorusi sztuczne kreowanie kryzysu poprzez zwabienie ludzi, głównie z Bliskiego Wschodu, obietnicami łatwego tranzytu do Europy.

Łukaszenka zaprzecza odpowiedzialności za kryzys

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział w piątek BBC, że jego siły pomogły ludziom przedostać się do Unii Europejskiej, ale odmówił zorganizowania kryzysu.

„Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasze siły wiedzą, że migranci jadą do Niemiec… Może ktoś im pomógł” – powiedział Łukaszenka. – Ale nie zaprosiłem ich tutaj.

Białoruski rząd powiedział, że oczyścił obozy dla migrantów założone na granicy, a polska policja i straż graniczna potwierdzili, że obszar jest pusty.

Migranci zostali zabrani do schroniska, a rząd iracki zaoferował odesłanie tych, którzy chcą wyjechać, ale wielu powiedziało, że planuje zostać i nadal ma nadzieję dotrzeć do Unii Europejskiej.

Mówi się, że Białoruś zapewnia żywność i opiekę medyczną migrantom w ośrodku, ale nadal pojawiają się skargi dotyczące standardów higieny w ośrodku.

READ  Europa zaczyna definiować rolę gazu ziemnego w przejściu na czystą energię

Rosną wezwania do przyjmowania imigrantów w Niemczech

Szef grupy JOSOS, grupy młodzieżowej z Niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej, wezwał Niemcy i Unię Europejską do przyjmowania imigrantów.

„Nie możemy nadal postrzegać uchodźców tylko jako celu Aleksandra Łukaszenki. Robiąc to, zdradzamy wszystkie fundamenty naszego społeczeństwa” – powiedziała Jessica Rosenthal, szefowa JOSO.

Oczekuje się, że Partia Socjaldemokratyczna utworzy następny rząd Niemiec z mniejszymi partiami, przyjazną dla klimatu Partią Zielonych i skoncentrowaną na biznesie Partią Wolnych Demokratów (FDP). Rosenthal wezwał potencjalny nowy rząd koalicyjny do humanitarnej reakcji na kryzys.

„Zanim dzieci umrą na granicy, musimy być przygotowani na przyjęcie i utrzymanie ludzi” – powiedział Rosenthal.

Polska poinformowała, że ​​co najmniej 11 migrantów zmarło od początku kryzysu latem.

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović powiedziała w piątek, że sytuacja humanitarna na granicy jest “niepokojąca” i zażądała zakończenia powrotu migrantów z Polski na Białoruś.

„Osobiście słyszałam wstrząsające relacje o skrajnym cierpieniu zdesperowanych ludzi… którzy spędzili tygodnie, a nawet miesiące w surowych i trudnych warunkach w zimnych, wilgotnych lasach z powodu tych powtórek” – powiedziała w oświadczeniu.

„Wszystkie recenzje muszą się natychmiast zakończyć” – dodał Mijatović.

GCG/SRI (AFP, Reuters, dpa)

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment