Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruś ogłasza bezwizowy wjazd dla Polaków

Białoruś ogłasza bezwizowy wjazd dla Polaków

Goście z Polski mogą wjechać na Białoruś bez wiz przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi.

Przedstawiciele białoruskiego rządu ogłosili dzisiaj, że obywatele sąsiedniej Polski będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wiz od jutra, 2 marca 2023 r.

W środę, 1 marca, urzędnicy w Mińsku poinformowali, że goście z Polski będą mogli wjechać na Białoruś bez wizy turystycznej lub innej przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi.

Według Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego reżim wizowy dla obywateli polskich będzie obowiązywał do 31 grudnia 2023 roku.

„Ze względu na duże zapotrzebowanie na „ruch bezwizowy” na Białorusi, kierownictwo republiki podjęło decyzję o umożliwieniu obywatelom polskim bezwizowego wjazdu przez wszystkie białoruskie przejścia graniczne na Unia Europejska Granice” – oświadczyła komisja.

Komisja zauważyła, że ​​”wcześniej obywatele polscy mogli bez zobowiązań wjeżdżać na Białoruś tylko na polsko-białoruskim skrawku granicznym”.

21 grudnia 2022 roku prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko poparł propozycję Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącą przedłużenia do 2023 roku reżimu wizowego dla obywateli Polski, Litwy i Łotwy.

Początkowo ten system wjazdowy został ogłoszony dla obywateli Litwy i Łotwy do 15 maja 2022 r., ale później rozszerzono go również na obywateli polskich i przedłużono go do końca ubiegłego roku.

Obecnie obywatele Łotwy i Litwy mogą wjeżdżać tylko przez przejścia odpowiednio na białorusko-łotewskiej i białorusko-litewskiej części granicy.

10 lutego Polska zamknęła przejście graniczne w Bobrownikach. W odpowiedzi Białoruś ograniczyła wjazd ciężarówek zarejestrowanych w Polsce, umożliwiając im wjazd tylko przez polsko-białoruską część granicy. Przejście graniczne Terespol/Brześć, obsługujące przewóz pasażerów, jest obecnie jedynym przejściem granicznym, które działa bez ograniczeń.

13 lutego Białoruska Państwowa Komisja Graniczna poinformowała, że ​​liczba obywateli polskich odwiedzających Białoruś w ruchu bezwizowym nie zmniejszyła się po zamknięciu przez Warszawę przejścia granicznego Bobrowniki.