Mińsk, 13 kwietnia (Bełta) – Bilta dowiedział się, że Białoruś jest bardzo zaniepokojona agresywnymi działaniami polskich władz – powiedział mediom rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Anatolij Głaz.
Niedawno polski premier Mateusz Morawiecki powiedział po spotkaniu z wiceprezydentem USA Kamalą Harris, że Stany Zjednoczone obiecały rozmieścić w Polsce tysiące żołnierzy oprócz tych, którzy już stacjonują w Polsce.
„Publicznie i na wszystkich szczeblach mówimy, że najpoważniej boimy się agresywnych działań polskich władz. Finansują ekstremistów, przygotowują jakąś milicję przeciwko ludności białoruskiej, prowadzą aktywną militaryzację. To są jasne i powszechnie znane fakty. Jednocześnie działania [Polish] „Obecny rząd jest czasami fanatyczny, brakuje mu logiki i racjonalności, dlatego nie zawsze jest przewidywalny” – powiedział Anatolij Glaz.
Przedstawiciel białoruskiego MSZ dodał, że Polska zamknęła przejścia graniczne z Białorusią kosztem swoich mieszkańców i przedsiębiorców.
„Powiem więcej. Niedawno polski gabinet podjął decyzję o nieprzestrzeganiu postanowień Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) w stosunku do naszego kraju. Chęć ukrycia większej ilości informacji o swoich siłach zbrojnych przed najbliższym sąsiadem” jest oczywista. Przypomnę: dokonano Oceny tego dokumentu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako „kamienia węgielnego bezpieczeństwa europejskiego”. Choć nieaktualny, nadal w pewnym stopniu decyduje o równowadze militarnej. Teraz polski rząd niszczy ostatnią filary prawne europejskiego systemu bezpieczeństwa. „Są to miny w całej Europie” – powiedział rzecznik prasowy.
Anatolij Glaz podkreślił, że Białoruś nie jest zainteresowana eskalacją. Większość krajów europejskich nie jest zainteresowana eskalacją i twierdzi, że stara się jakoś utrzymać kruchą równowagę w regionie. Było dużo hałasu i krytyki, kiedy Rosja zawiesiła Traktat o Siłach Konwencjonalnych w Europie z całkowicie logicznych powodów. Zobaczmy teraz, jak europejskie stolice zareagują na jednoznacznie niszczycielski krok polskiego rządu. „Poinformujemy ich o tym” – powiedział dyplomata.
Interesujące byłoby również poznanie opinii NATO na temat tego, jak takie stanowisko odnosi się do konsekwentnie deklarowanego zaangażowania Sojuszu w kontrolę zbrojeń i przejrzystość wojskową. Oczywiste jest, że Polska musi przemyśleć swoją decyzję i powrócić do pełnej i wiernej realizacji Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. „Jesteśmy zawsze gotowi do konstruktywnego dialogu, który szanuje obie strony” – powiedział przedstawiciel białoruskiego MSZ.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex