Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bez dostępu do morza Białoruś widzi, że wiele jej granic z zachodnią częścią jest zamkniętych w miarę wzrostu napięć.

Bez dostępu do morza Białoruś widzi, że wiele jej granic z zachodnią częścią jest zamkniętych w miarę wzrostu napięć.

Przez Euronews z AFP, AP, EVN

Opublikowano 16.08.2023 – 20:40

Litwa zamknęła dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią, ponieważ Łotwa i Polska wzmacniają swoje granice z sojuszniczą Rosją.

Litwa ma zamknąć dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią w związku z napięciami w krajach bałtyckich i Polsce w związku z obecnością najemników Wagnera w kraju na wschód od nich.

Reklama

Śródlądowa Białoruś graniczy z Łotwą, Litwą, Polską i Ukrainą, a także z Rosją.

Od piątku pojazdy próbujące przedostać się z Białorusi na Litwę przez Twieras i Samskas będą kierowane do otwartych już przejść granicznych w Miednikach, Ławorzyskach, Rykardach i Sołcinnikach.

„Głównym celem i celem jest posiadanie jak największej liczby funkcjonariuszy straży granicznej na granicy” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Philodite. „Robi się to, ponieważ potrzebują tego najbardziej”.

Bilotaite zaznaczył też, że kraje bałtyckie i Polska rozmawiają o możliwości całkowitego zamknięcia granic.

„Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, ważne jest, aby była realizowana nie przez jeden kraj, ale przez cały region” – powiedział minister, zaznaczając, że rozmawiał już na ten temat ze swoim polskim odpowiednikiem.

Nielegalne próby przekroczenia granicy Łotwy z Białorusią

Premier Łotwy powiedział, że straż graniczna jego kraju podejmuje surowe działania wobec osób próbujących nielegalnie przedostać się z Białorusi. Łotewska straż graniczna poinformowała, że ​​15 sierpnia aresztowała 40 osób, co daje łączną liczbę zatrzymanych w tym roku 5839 osób.

„To proaktywny środek” – powiedział łotewski premier Krisjanis Karis.

„Tego lata widzieliśmy, jak presja na Białoruś nie słabnie, ale stopniowo rośnie. Intensywne działania z udziałem straży granicznej i sił zbrojnych.

„Po prostu zwiększamy naszą obecność i wysyłamy jasny sygnał do naszej społeczności i władz białoruskich, że nie będzie tu żartów. To nie tylko zewnętrzna granica Łotwy, ale także zewnętrzna granica Unii Europejskiej. bronił go do tej pory i nadal będzie to robić”.

READ  Polskie Hurricane pokonały włoskiego nastolatka, wygrywając Miami Open

Prezydent Łotwy Edgars Ringevics spotkał się w środę w Warszawie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Priorytetem było bezpieczeństwo wzdłuż granic z Białorusią i Rosją.

Na początku tego miesiąca warszawski minister obrony powiedział, że Białoruś planuje przesunąć 10 000 dodatkowych żołnierzy na granicę, aby wesprzeć polską straż graniczną.