Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Benny Gantz ponownie nawiązuje więzi obronne z Turcją |  Wiadomości wojskowe

Benny Gantz ponownie nawiązuje więzi obronne z Turcją | Wiadomości wojskowe

Minister obrony Izraela zapowiada nową erę w stosunkach bezpieczeństwa kraju z Ankarą po dziesięcioletniej przerwie.

Izraelski minister obrony Benny Gantz ogłosił nową erę w stosunkach bezpieczeństwa z Turcją, ponieważ oba kraje starają się naprawić relacje, które zostały zerwane dziesięć lat temu.

Gantz przemawiał w czwartek podczas jednodniowej wizyty u potężnego członka NATO i dwa miesiące po odnowieniu stosunków dyplomatycznych Izraela i Turcji.

„Przez ponad dekadę nie było formalnych relacji w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Gantz po spotkaniach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i ministrem obrony Hulusi Akarem w Ankarze. „Dzisiaj zmieniamy to w odpowiedzialny i stopniowy proces, który służy interesom Izraela”.

W 1949 Turcja stała się pierwszym krajem z większością muzułmańską, który uznał Izrael. Jednak stosunki dwustronne zaczęły się pogarszać w 2008 roku po izraelskiej operacji wojskowej w Gazie.

W 2010 roku stosunki zamarły po tym, jak 10 cywilów zginęło w wyniku izraelskiego nalotu na turecki statek Mavi Marmara, część flotylli próbującej przebić się przez izraelską blokadę i transportować pomoc do Gazy.

Krótkie pojednanie trwało od 2016 do 2018 roku, kiedy Turcja wycofała swojego ambasadora i wydaliła Izrael z powodu zabójstwa Palestyńczyków podczas konfliktu z Gazą. Relacje zaczęły się poprawiać po odejściu byłego premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Prezydent Izraela Isaac Herzog złożył w marcu wizytę państwową w Turcji, a w czerwcu premier Izraela Yair Lapid. Lapid był wówczas ministrem spraw zagranicznych.

Po miesiącach ocieplenia stosunków, 17 sierpnia Izrael i Turcja ogłosiły całkowite przywrócenie stosunków i powrót ambasadorów do obu krajów.

„Znajdowanie rozwiązań”

Akar powiedział, że bliższe więzi pomogłyby „znaleźć rozwiązania niektórych bieżących problemów, o których myślimy inaczej”, w tym Palestyny.

Minister obrony powiedział: „Wierzymy, że rozwój naszych relacji i współpracy z Izraelem przyczyni się również do regionalnego pokoju i stabilności”.

Mówiąc o obecności ruchu palestyńskiego na tureckiej ziemi, Gantz powiedział, że „kwestia ta została podniesiona w naszych rozmowach” i że Izrael jest w stałym kontakcie z tureckimi organizacjami bezpieczeństwa.

READ  Ukraina przechwytuje falę rosyjskich ataków dronów na duże miasto portowe

„To pierwsze od wielu lat strategiczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa” – powiedział. „Nie możesz odgryźć bardzo dużego kęsa z tego, co przyniesiesz na jednym spotkaniu”.

Gantz powiedział, że wierzy, że „wiele można razem zrobić, aby zmniejszyć wpływ tych, którzy destabilizują nasze regiony, wspierając lub przeprowadzając terroryzm przeciwko niewinnym cywilom”.

„Dotyczy to również areny palestyńskiej” – powiedział izraelski minister.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest w centrum z izraelskim ministrem obrony Benjaminem Gantzem i tureckim ministrem obrony Hulusi Akarem w Ankarze. [Press Office of the Ministry of National Defence via AFP]

interesy strategiczne

Turcja i Izrael były kiedyś bliskimi partnerami obronnymi. Umowy podpisane w połowie lat 90. umożliwiły pilotom izraelskich sił powietrznych szkolenie w tureckiej przestrzeni powietrznej. Izrael zmodernizował tureckie czołgi i samoloty wojskowe, wyposażając je w drony i inny nowoczesny sprzęt.

Izrael niedawno podziękował Turcji za współpracę wywiadowczą przeciwko irańskim próbom przeprowadzenia ataków w Turcji.

„W tym roku, w wyniku bliskiego i poufnego kontaktu, udało nam się usunąć alarmującą liczbę gróźb wobec obywateli Izraela i żydowskiego narodu w Turcji” – powiedział Gantz. „Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Erdoganowi, ministrowi Akarowi i służbom bezpieczeństwa zaangażowanym w tę kluczową współpracę ratującą życie”.

Gantz odwiedził na niecały tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu, piąty od niecałych czterech lat. Gantz stara się utrzymać swoją frakcję Jedności Narodowej jako głównego gracza w przyszłym sojuszu.