Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bengaluru dominuje pod względem absorpcji powierzchni biurowej, Chennai zaskakuje dwucyfrowym wzrostem: raport Colliers India

Bengaluru dominuje pod względem absorpcji powierzchni biurowej, Chennai zaskakuje dwucyfrowym wzrostem: raport Colliers India

W IV kwartale 2023 r. indyjski rynek wynajmu biur osiągnął bezprecedensowy poziom, czego kulminacją była rekordowa całkowita absorpcja wynosząca 58,2 mln stóp kwadratowych, na którą wpływ miał popyt na powierzchnię biurową na półwyspie i NCR w Delhi. Z ponad jedną czwartą pod względem absorpcji powierzchni biurowej dominowało Bengaluru, ale Chennai zaskoczyło wszystkich ponad dwukrotnym wzrostem i rekordowym wynajęciem 10,5 mln stóp kwadratowych, co według raportu Colliers po raz pierwszy znalazło się w pierwszej trójce Indie.

Ponadto Bengaluru, Chennai i Hyderabad odnotowały najlepsze wyniki od czasu pandemii Covid-19.

„Indyjskie rynki nieruchomości biurowych i komercyjnych będą w dalszym ciągu odnotowywać stałe zainteresowanie ze strony lokalnych i zagranicznych najemców. Rosnące preferencje dla szeregu podstawowych i elastycznych powierzchni nieruchomości, rosnąca aktywność na rynkach poziomu 2 oraz biura nowej generacji z bardziej zrównoważonymi elementami będą kluczowe tematy dla rynków biurowych w 2024 roku.” powiedział Arpit Mehrotra, dyrektor zarządzający i szef działu usług biurowych Colliers India.

Które sektory napędzały popyt?

Tymczasem udział technologii spadł o połowę, z 50 procent w 2020 r. do 25 procent w 2023 r., ale ogólny popyt pozostał wysoki dzięki dywersyfikacji. Wkład sektorowy BFSI oraz w szczególności sektora inżynieryjnego i produkcyjnego wzrósł prawie dwukrotnie, wzrastając z 10–12 procent w 2020 r. do około 16–20 procent w 2023 r. Co ciekawe, w 2023 r. leasing przez podmioty z branży Inżynieria i produkcja (26 proc. procent udziału) przewyższył zliberalizowany popyt ze strony firm technologicznych (22 procent udziału) w technologicznym centrum Bengaluru.

Całkowita absorpcja: nie obejmuje odnowień najmu, wcześniejszych zobowiązań i umów, w przypadku których podpisano jedynie list intencyjny. Sześć najlepszych miast to Bengaluru, Chennai, Delhi-NCR, Hyderabad, Bombaj i Pune.

Popyt ze strony operatorów Flex utrzymuje się na stałym poziomie. Przy powierzchni 8,7 mln stóp kwadratowych wykorzystanie powierzchni elastycznej w 2023 r. było o 24% wyższe niż w 2022 r. Oczekuje się, że wykorzystanie powierzchni elastycznej na indyjskim rynku biurowym w 2024 r. będzie dalej rosnąć, ponieważ deweloperzy prawdopodobnie przyjmą podstawową strategię. do elastyczności w podejmowaniu decyzji – przygotuj się.

READ  Naukowcy odkrywają nowe gatunki „niezniszczalnych” niesporczaków zachowane w 16-milionowym bursztynie

Prawie 40 procent dużych transakcji w sześciu największych miastach pochodziło z GCC, zwłaszcza z sektorów technologii i usług finansowych. Globalne centra wydajności (GCC) mają zazwyczaj duże zapotrzebowanie na powierzchnię i one również z większym entuzjazmem wznowiły działalność ekspansji w drugiej połowie 2023 r., zwłaszcza w czwartym kwartale.

„Duże powierzchnie o powierzchni co najmniej 100 000 stóp kwadratowych odpowiadają za prawie 50% całkowitego zapotrzebowania na powierzchnię biurową w Indiach. Co ciekawe, ponad połowa dużych transakcji z GCC została sfinalizowana w ostatnim kwartale 2023 r., co wskazuje na ponowną dynamikę aktywności GCC w kraju. Ogromna pula talentów, opłacalne czynsze, korzystne inwestycje na poziomie A i korzystny ekosystem rynku biurowego będą w dalszym ciągu utrzymywać pozycję premium Indii z perspektywy centrów wydajności. Co więcej, duży popyt ze strony lokalnych przedsiębiorstw z branży technologicznej, BFSI, produkcyjnej, opieki zdrowotnej i elastyczna przestrzeń będzie napędzać równie duży popyt na powierzchnię biurową w 2024 roku.”

Otwórz świat korzyści! Od przydatnych biuletynów po śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym, najświeższe informacje i spersonalizowany kanał informacyjny – wszystko jest tutaj, za jednym kliknięciem! Zaloguj się teraz!