Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Belgia zwraca złoty ząb Patrice’owi Lumumbie, próbując odpokutować zbrodnie kolonializmu | Patrice Lumumba

Belgijski rząd przywróci Patrice Lumumba Do swojej rodziny w tym tygodniu, mając nadzieję na narysowanie linii pod jednym z najbardziej brutalnych i haniebnych wydarzeń w krwawej eksploatacji Afryki Środkowej.

Szczątki to wszystko, co pozostało po Lumumbie, pierwszym premierze Demokratyczna Republika Kongapod dawną nazwą Republika Konga i ikona walki antykolonialnej w Afryce, zamordowany przez belgijskich separatystów i najemników w 1961 roku. Jego zabójstwo rozpuściło jego szczątki w kwasie, choć niektórzy trzymali zęby jak straszne pamiątka.

Syn Lumumby, Roland, powiedział, że powrót zęba oznacza, że ​​jego rodzina może wreszcie „zakończyć żałobę”.

„Nie mogę powiedzieć, że to uczucie radości”, powiedział, „ale to pozytywne, że możemy pochować naszych bliskich”. „Jego dusza będzie mogła odpoczywać w pokoju. To dla nas ważne.”

Charyzmatyczny, ale kapryśny i który odegrał ważną rolę w walce o niepodległość, Lumumba został w 1960 roku pierwszym demokratycznie wybranym przywódcą swojego kraju, znanego wówczas jako Republika Konga. W ciągu roku stał się ofiarą polityki zimnowojennej i wewnętrzne walki o władzę, gdy Zakon upadł w nowym państwie, a grupy rebeliantów w bogatej w minerały prowincji Katanga dążyły do ​​secesji.

Zachodni urzędnicy obawiali się, że Lumumba będzie faworyzował Związek Radziecki jako protektor i umożliwi Moskwie dostęp do strategicznie ważnych zasobów, takich jak uran.

Po wojskowym zamachu stanu Lumumba zostaje obalony, uwięziony, torturowany i zastrzelony przez pospiesznie zmontowany pluton egzekucyjny. Czterdzieści lat później rozpoznała to Belgia Ponoszenie „odpowiedzialności moralnej” za jego śmierć. CIA planowała też zabić 35-letniego polityka.

Ale minęły dziesięciolecia, zanim prawda o okolicznościach morderstwa Lumumby wyszła na jaw.

W 2000 roku komisarz belgijskiej policji Gerard Sweet przyznał, że pociął ciało Lumumby i rozpuścił szczątki w kwasie. W filmie dokumentalnym wyświetlanym w niemieckiej telewizji Soete pokazał zęby, które, jak powiedział, należały do ​​Lumumby.

READ  Misja ONZ w Mali wzywa do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanego prezydenta i premiera | Budżetowy

W 2016 roku belgijski naukowiec Ludo de Witt złożył kolejną skargę na córkę Sweeta po tym, jak podczas wywiadu dla gazety pokazała złoty ząb, który według niej należał do Lumumby. Wtedy władze belgijskie chwyciły ząb.

Wysocy urzędnicy oficjalnie dostarczą go rodzinie w wykonanej na zamówienie trumnie podczas ceremonii z udziałem premierów Belgii i Demokratycznej Republiki Konga. Krewni Lumumby Przyjmie również króla Belgii Filipa.

Belgia niedawno zaczęła zajmować się dziedzictwem eksploatacji gumy, kości słoniowej i drewna w Kongo. Do 10 milionów ludzi zmarło z głodu i chorób w ciągu pierwszych 23 lat rządów Belgii od 1885 roku, kiedy król Leopold II rządził Wolnym Państwem Kongo jako osobistym lennem. Inni zostali zabici lub celowo okaleczeni, aby zachęcić innych do cięższej pracy w celu osiągnięcia niemożliwego limitu dochodowych zasobów.

Premier Belgii Alexandre de Croo opisał „punkt zwrotny” w stosunkach dyplomatycznych między Belgią a jej dawną kolonią.

Obecny król Belgii po raz pierwszy udał się w tym miesiącu do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie wyraził „głęboki żal nad ranami przeszłości”, opisując „system… nierównych relacji, sam w sobie nieuzasadnionych, naznaczonych ojcostwem , dyskryminacja i rasizm”, które „doprowadziły” do przemocy i zniewag. Ale król Filip nie przeprosił, co wywołało oburzenie.

Pozdrawiam przemówienie króla Belgii. Jednak w obliczu zbrodni popełnionych przez Belgię żal nie wystarczy” Senator Francine Muyumba Nkanga napisała na Twitterze.

Oczekujemy przeprosin i obietnicy zadośćuczynienia. Tylko wtedy na stałe przewrócimy stronę.”

Roland Lumumba odmówił krytykowania króla za to, że nie przeprosił w całości za przeszłe cierpienia wyrządzone Kongijczykom. „Nie będziemy się denerwować, jeśli druga strona skontaktuje się z nami” – powiedział. Miał nadzieję ujrzeć „nową erę” w relacjach, która pomoże „wspólnie budować przyszłość”.

Lumumba powtórzył słynną mowę swojego ojca do króla Belgii Baudouina podczas Ceremonii Niepodległości Konga.

READ  Jak Arizona może zaoferować plan działania Trumpa 2024

„Jego bitwa polegała na wydostaniu się z niewoli, pozostając z Belgami na równych prawach” – powiedział.

w Artykuł zbiorowy opublikowany przez belgijską gazetę Le Soir, Aktywiści i organizacje walczące o szerzej uhonorowanie pamięci Lumumby również opisali go jako „historyczny punkt zwrotny”.

„Lumumba przywróci ze sobą szlachetną walkę polityczną: obronę interesów narodowych, sprawiedliwy podział bogactwa, pokój dla wszystkich, pamięć o przeszłości i światło płomienia Afryki płonącego na całym świecie” – czytamy w oświadczeniu. . .

Śledztwo w sprawie „zbrodni wojennych” związanych z morderstwem Lumumby wciąż trwa, ale tylko dwóch oskarżonych urzędników wciąż żyje.

„Mamy nadzieję, że zanim umrą, nastąpi rozwiązanie” – powiedział Roland Lumumba.

Dwa lata temu rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej powiedział, że zwrot zęba był symbolicznym gestem, ponieważ nie było „absolutnej pewności”, że ząb pochodzi od Lumumby. — Nie przeprowadzono żadnych testów DNA — powiedział.