Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Baza wojskowa w Polsce stanowi precedens, gdy USA zwiększa wsparcie NATO

USA planują utworzenie w Polsce stałej bazy wojskowej, pierwszej w Europie Wschodniej. Pojawia się, gdy prezydent Joe Biden powiedział wojskom amerykańskim tymczasowo rozmieszczonym w Polsce na początku tego roku, że są „w środku walki między demokracjami a oligarchami”.

Wojna na Ukrainie skłoniła Stany Zjednoczone do ponownej oceny swojej pozycji militarnej w Europie Wschodniej pomimo porozumienia z 1997 r., Aktu Założycielskiego NATO-Rosja.

Dlaczego to napisaliśmy?

Członkowie NATO przygotowują się na nowe sposoby, aby odpowiedzieć na agresję Rosji na Ukrainie. Ale nie zrezygnowali z wycofania innej formy współpracy — niektórzy podzielili z Rosją porozumienia w kwestiach bezpieczeństwa.

Przedstawiciele NATO powiedzieli, że Moskwa złamała to prawo poprzez aneksję Krymu w 2014 roku i inwazję na Ukrainę w tym roku. Ale amerykańscy urzędnicy byli ostrożni, aby wskazać sposoby, w jakie USA nie zrezygnują z umowy, mówi Gavin Hall, ekspert ds. Bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow w Szkocji. Cele bezpieczeństwa i stabilnych relacji są ze sobą powiązane.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg „wspominał o tym wielokrotnie”, pan. mówi Hall. „Prezentujesz dobry, silny, zjednoczony front – prawdopodobnie tę stałą bazę USA. Poprawia ona zdolność NATO do samoobrony. Ale prowadzisz także odstraszanie, aby spróbować wpłynąć na działania Rosji.

Bruksela

W ramach największej przebudowy systemu obronnego NATO od czasów zimnej wojny Stany Zjednoczone planują w Polsce stałą bazę wojskową, pierwszą tego typu w Europie Wschodniej.

Chociaż wojska amerykańskie zmierzające do nowej bazy „nie są ogromne”, ich obecność „będzie mieć dość głęboki wpływ na bezpieczeństwo Europy — ogromny wpływ”, mówi John Denny, profesor naukowy w Instytucie Studiów Strategicznych. Jednostka badawcza, US Army War College, Carlisle, Pensylwania.

Prezydent Joe Biden powiedział wojskom amerykańskim tymczasowo rozmieszczonym w Polsce na początku tego roku, że są „w środku walki między demokracjami a oligarchami”.

Wojna na Ukrainie skłoniła Stany Zjednoczone do ponownej oceny swojej pozycji militarnej w Europie Wschodniej pomimo porozumienia z 1997 r., Aktu Założycielskiego NATO-Rosja.

Przedstawiciele NATO powiedzieli, że Moskwa złamała to prawo poprzez aneksję Krymu w 2014 roku i inwazję na Ukrainę w tym roku. Na razie rosnąca współpraca w ramach NATO — symbolizowana przez nową platformę — ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu sojuszu, jakim jest bezpieczeństwo, twierdzą analitycy.