Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Bardzo wysokie ryzyko” katastrofy w największej elektrowni jądrowej w Europie

JWedług badań Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) do 2030 r. niemiecka gospodarka straci ponad 260 miliardów euro (220 miliardów funtów) wartości dodanej z powodu wojny na Ukrainie i rosnących cen energii, prowadzących do negatywnych skutków dla rynku pracy. ).

W porównaniu z oczekiwaniami na pokojową Europę, niemiecki PKB (skorygowany cenami) spadnie w przyszłym roku o 1,7%, a liczba miejsc pracy zmniejszy się o około 240 000 osób, wynika z badań opublikowanych we wtorek.

Oczekuje się, że poziom zatrudnienia utrzyma się na tym poziomie do 2026 r., kiedy to działania ekspansywne zaczną stopniowo przezwyciężać negatywne skutki i doprowadzą do wzrostu o około 60 tys. pracowników w 2030 r.

Jednym z największych przegranych będzie branża hotelarska, która już mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa i prawdopodobnie odczuje nacisk na siłę nabywczą konsumentów.

Szczególnie narażone są sektory energochłonne, takie jak przemysł chemiczny i produkcja metali.

Jeśli ceny energii, które do tej pory skoczyły o 160 procent, ponownie podwoją się, wyniki gospodarcze Niemiec w 2023 r. będą o około cztery procent niższe niż byłyby bez wojny, wynika z badania. Dodała, że ​​przy tych założeniach po trzech latach zatrudnienie znajdzie 660 tys. osób, a w 2030 r. o 60 tys. mniej osób.

READ  Katastrofa statku towarowego Sri Lanki: duży wyciek widoczny na zdjęciach satelitarnych | wiadomości ze świata