World

„Bardzo prawdopodobne”, że Iran stał za śmiertelnym atakiem tankowca – Dominic Raab | Iran

Wielka Brytania stwierdziła, że ​​jest to „bardzo prawdopodobne”. Iran Przeprowadził „bezprawny i okrutny atak” na statek na Bliskim Wschodzie, zabijając Brytyjczyka.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że rząd wierzy Atak dronów na tankowiec U wybrzeży Omanu było to „celowe, celowe i wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Iran”.

Strajk na tankowcu Mercer Street w czwartek wieczorem był pierwszym znanym śmiertelnym atakiem po latach ataków na komercyjną żeglugę w regionie, związanych z napięciami z Iranem w związku z kłótliwym porozumieniem nuklearnym.

Brytyjska firma zajmująca się ochroną morską Embry powiedziała, że ​​atak zabił jednego z jej pracowników na pokładzie statku. Zginął również jeden z członków rzymskiej załogi.

Iran odmówił odpowiedzialności po premierze Izraela, Naftali Bennett, które bezpośrednio obwiniał za atak, ale Raab powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii popiera twierdzenie Bennetta.

Wielka Brytania potępia bezprawny i okrutny atak na statek handlowy u wybrzeży Sułtanat Omanuktóry zabił obywatela Wielkiej Brytanii i Rumuna” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Nasze myśli są z przyjaciółmi i rodzinami osób, które zginęły w wypadku.

Uważamy, że atak ten był celowy, ukierunkowany i stanowił wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego przez Iran.

Brytyjskie oceny wykazały, że jest bardzo prawdopodobne, że Iran zaatakował MV Mercer Street na wodach międzynarodowych u wybrzeży Omanu 29 lipca za pomocą jednego lub więcej dronów.

Iran musi zakończyć takie ataki, a statkom należy zezwolić na swobodny przepływ zgodnie z prawem międzynarodowym. Wielka Brytania współpracuje z naszymi międzynarodowymi partnerami nad skoordynowaną odpowiedzią na ten niedopuszczalny atak”.

Minister spraw zagranicznych cieni, Lisa Nandy, wezwała premiera do „wyjaśnienia” Iranowi, że zabicie obywatela Wielkiej Brytanii na pokładzie Mercer Street „będzie miało koszty”.

„Ten lekkomyślny irański atak na statek handlowy na wodach międzynarodowych jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego” – powiedziała.

READ  Barbados broni zaproszenia księcia Walii do usunięcia królowej ze stanowiska głowy państwa

Tragicznie spowodowało to śmierć dwóch marynarzy, z których jeden był Brytyjczykiem. Przesyłamy najgłębsze kondolencje ich rodzinom.

Premier musi wyjaśnić następnemu prezydentowi Iranu, że banici będą musieli ponieść koszty. To jest moment, w którym Wielka Brytania musi pokazać naszą determinację, aby zakończyć ten schemat zachowań.

Upadek jasnej strategii postępowania z Iranem nie służył dobrze Wielkiej Brytanii ani naszym sojusznikom w ostatnich latach. Minister spraw zagranicznych musi teraz uczynić priorytetem prowadzenie skoordynowanych międzynarodowych wysiłków w celu rozwiązania tych działań przez rząd irański”.