Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Barbados wybiera swojego pierwszego prezydenta, przygotowując się do usunięcia królowej ze stanowiska głowy państwa | Barbados

Barbados wybrał swojego pierwszego prezydenta zaledwie kilka tygodni temu Karaiby Wyspa stała się republiką i przestaje uznawać królową Elżbietę za głowę państwa.

Parlament byłej kolonii brytyjskiej niemal jednogłośnie wybrał w środę gubernator generalny wyspy, Lady Sandrę Mason, a tylko jeden członek odmówił głosowania.

Mason, 72-letnia była sędzia i ambasador, zostanie zaprzysiężona 30 listopada, w 55. rocznicę niepodległości jej kraju od Wielkiej Brytanii w 1966 roku.

Premier Mia Motley, chwalony To, co nazwała historycznym punktem orientacyjnym dla wyspy liczącej około 290 000 mieszkańców. „Jak można zaprzeczyć słuszności chwili?” Motley powiedział, według gazety Barbados The Nation.

„Pani Sandra była i nadal jest idealną córką ziemi” — czytamy w artykule redakcyjnym w Barbados Dziś jednak gazeta stwierdziła, że ​​doniosłe wydarzenie zostało przyćmione przez „rosnące obawy, podziały i niepokój wśród Barbadosów w związku z pandemią Covid-19”.

Barbados Ogłoszenie decyzji o wydzieleniu spółki z własności we wrześniu 2020 r. Wśród intensywnej globalnej debaty na temat zgubnej spuścizny kolonializmu i niesprawiedliwości rasowej.

Mówiąc w tym czasie, Mason kłócić się Nadszedł czas, aby Barbados „porzucił naszą kolonialną przeszłość całkowicie za sobą”. – Barbadyjczycy chcą barbadoskiej głowy państwa. To jest ostateczny dowód zaufania w to, kim jesteśmy i do czego jesteśmy zdolni – powiedziała, czytając komentarze przygotowane przez premiera.

Barbados nie jest pierwszym krajem karaibskim, który porzucił królową. Gujana zrobiła to w 1970 roku, cztery lata po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii, następnie Trynidad i Tobago w 1976 roku, a dwa lata później Dominika. Barbados może nie być ostatnim. Jej decyzja o zostaniu republiką wzmocniła długotrwałą debatę na Jamajce, czy należy również odejść od monarchii.

Motley powiedziała, że ​​ma nadzieję, że pierwszy prezydent wyspy okaże się „siłą mobilizującą i zjednoczoną siłą, która pozwoli nam walczyć w bitwach, których jeszcze nie musieliśmy toczyć na niezależnym Barbadosie”.

READ  Tych 10 słów na rok 2023 zostało „pominiętych” – a niektóre używają | Wiadomości z USA

Jej wybór był ciosem dla mizoginii. „Dobrze znam drogę, jaką zajęło kobietom osiągnięcie pozycji, której nigdy wcześniej nie zajmowały” – powiedział Motley.