Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bankier centralny stoi na czele rządu tymczasowego na Słowacji w miarę pogłębiania się kryzysu politycznego

Bankier centralny stoi na czele rządu tymczasowego na Słowacji w miarę pogłębiania się kryzysu politycznego

Wiceprezes Słowackiego Banku Centralnego obejmie kierownictwo rządu tymczasowego w celu ustabilizowania sytuacji politycznej w kraju po rezygnacji tymczasowego premiera przed przedterminowymi wyborami we wrześniu.

Prezydent Zuzana Šaputova ogłosiła nominację prezesa banku centralnego Udovita Odura w późną niedzielę, kilka godzin po tym, jak tymczasowy premier Eduard Heger złożył rezygnację i wezwał Šaputovą do zastąpienia go technokratami.

Pogłębiający się kryzys polityczny na Słowacji może utorować drogę Robertowi Fico, nacjonalistycznemu politykowi sceptycznie nastawionemu do pomocy Ukrainie, do powrotu do władzy. Fico, były premier, prowadzi w sondażach przed wyborami zaplanowanymi na 30 września.

Decyzja Hegera była spowodowana serią dymisji ministerialnych w zeszłym tygodniu, w szczególności ministra rolnictwa Samuela Flanna po tym, jak został uwikłany w skandal dotyczący dotacji dla jego firmy recyklingowej. Minister spraw zagranicznych Rastislav Kajer poszedł w jego ślady dzień później, podając się do dymisji bez konkretnych wyjaśnień.

Partia Fico Smera prowadzi w sondażach z niespełna 25 proc. głosów, wyprzedzając inną partię opozycyjną Hlas, założoną przez innego byłego premiera Petera Pellegriniego.

Odrodzenie Smeru można w dużej mierze przypisać czerpaniu korzyści przez Fico z powszechnego niezadowolenia z wysokiej inflacji, za co obwinia głównie sankcje wobec Rosji. Moskwa była głównym dostawcą gazu i ropy na Słowację, zanim Kreml rozpoczął w zeszłym roku zmasowaną ofensywę przeciwko Ukrainie.

Fico twierdził również, że słowackiej suwerenności zagrażają naciski ze strony NATO i Unii Europejskiej, by wesprzeć Ukrainę, po tym jak Heger zdecydował w marcu o wysłaniu myśliwców MiG-29 do Kijowa bez pełnej konsultacji z parlamentem.

Robert Vas, szef słowackiego think tanku Globsec, powiedział, że wrześniowe głosowanie może być teraz „bardziej znaczące, a duża część politycznego spektrum zobowiąże się do wycofania poparcia dla Ukrainy i naciskania na natychmiastowe negocjacje”.

Fico zrezygnował ze stanowiska premiera w 2018 r. w związku z ogólnokrajowymi protestami antykorupcyjnymi wywołanymi zabójstwem dziennikarza śledczego i jego narzeczonej. Wybrał Fico Pellegriniego na swojego następcę, ale od tego czasu dwaj mężczyźni się pokłócili, a Pellegrini jak dotąd wykluczył jakikolwiek sojusz ze swoim byłym mentorem.

READ  Covid-19: Brytyjskie paszporty dla koronawirusa na wyjazd za granicę są "nieuchronne", zdaniem Grecji | UK News

Słowacja znajduje się w politycznym bagnie od września ub.r., kiedy wewnętrzny spór między głównymi partiami w rządzie koalicyjnym doprowadził do utraty większości parlamentarnej przez rząd Hegera.

Heger stracił następnie w grudniu wotum nieufności, ale Saputová poprosiła go, aby pozostał na czele administracji tymczasowej do przedterminowych wyborów. W międzyczasie Heger założył własną partię, do której we wrześniu weźmie udział w przesłuchaniu.

Oczekuje się, że członkowie gabinetu Ador zostaną nominowani dopiero w przyszłym tygodniu.

Słowacki analityk Milan Nisz z Niemieckiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych powiedział, że rezygnacja Hegera „jest szczytem rządu, który stopniowo traci kontrolę i raczej zwiększa niż zmniejsza niestabilność na Słowacji”.