Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bank Anglii zapowiada możliwość podwyżki stóp procentowych w tym miesiącu

Podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych będzie przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu decydentów Banku Anglii, szef banku powie, że zobowiązuje się kontrolować inflację.

Oczekuje się, że gubernator Andrew Bailey powie, że podniesienie stóp procentowych z 1,25 proc. do 1,75% byłoby jedną z opcji przed RPP.

Chociaż Bank Anglii w przeszłości optował za mniejszymi podwyżkami stóp, niektórzy członkowie komisji opowiadali się za szybszymi podwyżkami stóp.

Na dorocznym przemówieniu Mansion House w londyńskim City będzie wzywał pana Baileya, aby nie czytał zbyt wiele w manifeście.

„Na ostatnim posiedzeniu RPP przyjęliśmy język, który jasno dawał do zrozumienia, że ​​jeśli zobaczymy oznaki dalszej inflacji, a ceny i determinacje płac będą takimi oznakami, będziemy musieli działać agresywnie” – powiedział, zgodnie z wczesnymi fragmentami. . jego słów.

W uproszczeniu oznacza to, że wzrost o 50 punktów bazowych będzie jedną z opcji na stole, kiedy spotkamy się następnym razem.

„Pięćdziesiąt punktów bazowych nie jest odblokowanych, a każdy, kto tego oczekuje, robi to na podstawie własnego punktu widzenia”.

Komitet ma spotkać się 5 sierpnia i będzie uważnie monitorować najnowsze dane o inflacji.

Urząd Statystyczny ujawni w środę, co stało się z inflacją w czerwcu.

Powszechnie oczekuje się, że CPI ponownie wzrośnie z 9,1 procent w maju – już od 40 lat.

Jednak prognozy banków wskazują, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku tego roku wyniósł ponad 11 procent.

Bank Anglii jest odpowiedzialny za próbę utrzymania brytyjskiej inflacji pod kontrolą. Celem jest 2 proc. rocznej inflacji.

Bailey powie: „Pozwólcie mi jasno powiedzieć, że nie chodzi o to, czy jest jakiś warunek, czy o nasze zobowiązanie do realizacji naszego 2-procentowego celu inflacyjnego. To jest nasza praca i to właśnie zamierzamy zrobić”.

Ale w tej chwili jest to trudne zadanie.

READ  Polska trzyma swojego ambasadora w domu w awanturze z Izraelem

„Z perspektywy polityki pieniężnej te czasy są największym wyzwaniem dla reżimu polityki pieniężnej ukierunkowanej na inflację, jakie widzieliśmy w ćwierćwieczu od ustanowienia Komitetu Polityki Pieniężnej w 1997 r.” – powie Bailey.

Powie, że wiele czynników napędza inflację, w tym ponowne otwarcie gospodarki po pandemii Covid-19, utrata pracowników w Wielkiej Brytanii i wojna Rosji z Ukrainą.

„Znaczne wstrząsy zewnętrzne, z Rosji i łańcuchów dostaw, odpowiadają za dużą część inflacji powyżej docelowej i presji na realny dochód” – mówi Bailey.

„Na podstawie najnowszych danych mam wrażenie, że szok w łańcuchu dostaw zaczyna ustępować, ale rosyjski wpływ, szczególnie na ceny gazu ziemnego w Europie, idzie w przeciwnym kierunku, gdy patrzymy na zimę.

„Skutkiem tych wstrząsów było zwiększenie kosztów rzeczy, które importujemy w stosunku do rzeczy, które produkujemy lokalnie”.

Bailey ujawni również, że Bank Anglii wysłał całą swoją flotę pojazdów opancerzonych, aby zabrać gotówkę na Ukrainę.

„Niedawno prezes Narodowego Banku Ukrainy zapytał mnie, czy mamy jakieś zapasowe pojazdy opancerzone” – mówi – „Chciał je wykorzystać do wsparcia dystrybucji gotówki na terenie całej Ukrainy.

„Tak się złożyło, że przestaliśmy korzystać z własnego transportu do przewożenia banknotów po całym kraju, a nasza flota trzech samochodów miała zostać wycofana z eksploatacji.

„Nasi pracownicy natychmiast przystąpili do ich wyposażania, zabierania na granicę polsko-ukraińską i oddawania. Z tego byłem bardzo dumny.”

Zaktualizowano: 20.07.2022, 02:23