Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi unoszącymi się w powietrzu „rośnie na całym świecie”

Zanieczyszczenie mikrodrobin plastiku „unosi się spiralnie na całym świecie”, wynika z badań nad unoszącymi się w powietrzu cząstkami plastiku.

Naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenie człowieka doprowadziło do globalnego cyklu plastycznego, podobnego do procesów naturalnych, takich jak obieg węgla, gdy plastik przemieszcza się przez atmosferę, oceany i ląd. Jeden z naukowców powiedział, że rezultatem było „zwilżenie” planety.

Analiza opisuje zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jako jeden z najpilniejszych problemów środowiskowych XXI wieku. Wskazuje, że miliardy ton plastiku są wyrzucane do oceanów i lądów, a następnie rozpadane na małe kawałki wyrzucane z powrotem w powietrze w wyniku ruchu drogowego, wiatrów nad morzami i polami uprawnymi.

Ludzie są już znani To samoI Drink I Jeść Inne badania wskazują, że poziom zanieczyszczenia będzie nadal gwałtownie wzrastał. Naukowcy stwierdzili, że „rodzi to pytania dotyczące wpływu gromadzenia się plastiku w atmosferze na zdrowie ludzi. Wdychanie cząstek może podrażniać tkankę płuc i prowadzić do poważnych chorób”.

Profesor Natalie Mahwald z Cornell University w USA, będąca częścią zespołu badawczego, powiedziała: „To, co obecnie obserwujemy, to rosnąca akumulacja źle zarządzanych tworzyw sztucznych. Niektórzy uważają, że wzrośnie dziesięciokrotnie. [per decade].

„Ale może uda nam się rozwiązać ten problem, zanim stanie się poważnym problemem, jeśli będziemy lepiej zarządzać naszymi tworzywami sztucznymi, zanim osadzą się one w środowisku i wszędzie się obracają”.

Cząsteczki mikroplastiku w pyle atmosferycznym – wynik ruchu ulicznego i wiatrów, które wzbudzają cząsteczki już w środowisku. Zdjęcie: Janice Brani / Proceedings of the National Academy of Sciences

Powiedziała, że ​​usunięcie plastiku z oceanów może pomóc zmniejszyć ilość wyrzucanych z powrotem do atmosfery, a bardziej degradowalne tworzywa sztuczne mogą być częścią rozwiązania.

Szukaj, Opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences, Przebadano unoszące się w powietrzu mikroplastiki, które zostały zbadane znacznie mniej niż tworzywa sztuczne z oceanów i Rzeki.

Zespół dysponował ponad 300 próbkami mikroplastiku unoszącego się w powietrzu z 11 miejsc w zachodnich Stanach Zjednoczonych, co stanowi najlepszy zbiór danych dostępny na całym świecie. To była podstawa do modelowania atmosfery, w ramach której oszacowano jej udział z różnych źródeł, i było to pierwsze tego typu badanie, które to zrobiło.

READ  Start SpaceX Starship: Kiedy wystartuje Starship SN15? | Nauka | Aktualności

Naukowcy odkryli, że żaden z unoszących się w powietrzu mikroplastików nie pochodzi bezpośrednio z wyrzucanych w miastach i miasteczkach tworzyw sztucznych, ale był raczej wynikiem ruchu drogowego, wiatrów przez oceany i pola uprawne, które wydzielają cząsteczki plastiku znajdujące się już w środowisku.

„Myśleliśmy, że skupiska ludności będą oczywiście znacznie lepszym zasobem, ale to nie zadziałało w ten sposób” – powiedział Mahwald. Ponownie skomentuj [of microplastics] Najbardziej logiczne z tym zestawem danych. „

Okazało się, że dominującym czynnikiem w zachodnich Stanach Zjednoczonych były szlaki, które wiązały około 85% cząstek plastiku w powietrzu. Prawdopodobnie będzie to obejmować te Cząsteczki z opon i okładzin hamulcowych w pojazdach, I plastik ze śmieci, które zostały zmiażdżone. Szacuje się, że oceany są źródłem około 10% unoszących się w powietrzu tworzyw sztucznych w zachodnich Stanach Zjednoczonych i 5% gleby.

Naukowcy rozszerzyli swoje prace związane z modelowaniem na poziom globalny, co wskazuje, że chociaż drogi są również prawdopodobnie dominującym czynnikiem napędzającym unoszące się w powietrzu tworzywa sztuczne w Europie, Ameryce Południowej i Australii, cząsteczki plastiku eksplodujące z pól mogą być znacznie większym czynnikiem w Afryce i Azji. .

Modelowanie wykazało, że małe mikroplastiki mogą pozostawać w atmosferze przez tydzień, wystarczająco długo, aby mogły zostać rozrzucone po kontynentach. Pokazał również, że zanieczyszczenie plastikiem na Antarktydzie zmniejszy się.

Naukowcy stwierdzili, że brak obserwacji w wielu częściach świata powoduje, że istnieją duże wątpliwości co do ich szacunków. W szczególności ich prace wskazują na brak danych na temat plastiku w powietrzu nad oceanami. Powiedzieli, że praca nad zrozumieniem źródeł i konsekwencji mikroplastiku w atmosferze powinna być priorytetem.

„To, co ludzie robią od dziesięcioleci, to to, co nazywam„ nawilżaniem ”krajobrazów i oceanów – powiedział profesor Andreas Stoll z Norweskiego Instytutu Badań Powietrznych, a nie część zespołu badawczego.

„Badanie potwierdza globalny charakter Transport mikroplastików atmosferycznych Wykonuje dobrą robotę, podkreślając istotne i kłopotliwe możliwości, ale potrzeba więcej danych pomiarowych, aby uzyskać lepszy obraz źródeł ”.

READ  Naukowcy twierdzą, że portulaka jest „super rośliną”, która jest kluczem do upraw odpornych na suszę

Po pierwsze, ponieważ zamierzają go wdychać i jest bardzo prawdopodobne, że będzie to miało pewne skutki zdrowotne. Po drugie, ponieważ atmosfera jest wspaniałym dozownikiem. Transportuje cząsteczki plastiku w obszary, których zdecydowanie nie chcemy: pola uprawne – powiedział Stoll. I parki narodowe, oceany, Arktyka, a nawet Antarktyda. Ostatecznie wszędzie będziemy mieć bardzo wysokie stężenie plastiku ”.

Zanieczyszczenie mikroplastikami jest wykrywane na całej planecie od Szczyt Mount Everest Dla mnie Najgłębszy ocean. Objawienie w grudniu Małe cząsteczki plastiku w ludzkim łożysku Naukowcy opisali to jako „poważny problem”.