Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że trzmiele uczą się rozwiązywać zagadki, obserwując swoich rówieśników

  • Emily McGarvey
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

Brytyjscy naukowcy odkryli, że trzmiele uczą się rozwiązywać zagadki, obserwując swoich bardziej doświadczonych rówieśników.

Eksperci z Queen Mary University w Londynie przeszkolili grupę pszczół, aby otwierały pudełko z puzzlami zawierające nagrodę w postaci cukru.

Badanie wykazało, że te pszczoły następnie przekazały wiedzę innym w swojej kolonii.

Naukowcy odkryli, że „społeczne uczenie się” mogło mieć większy wpływ na zachowanie pszczół, niż wcześniej sądzono.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy stworzyli pudełko z puzzlami, które można było otworzyć, obracając pokrywkę, aby uzyskać dostęp do roztworu cukru.

Nasadkę można obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara, naciskając czerwoną wypustkę, a naciskając niebieską wypustkę można obrócić ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Naukowcy przeszkolili pszczoły „udawane”, aby używały jednej z tych metod do otwierania pokrywy, obserwując pszczoły „obserwatorki”.

Kiedy pszczoły-obserwatorki rozwiązały zagadkę, naukowcy odkryli, że wybrali tę samą metodę, którą widzieli w 98% przypadków, nawet po odkryciu metody alternatywnej.

Badanie wykazało również, że pszczoły z demonstratorem otworzyły więcej puzzli niż pszczoły kontrolne.

Naukowcy stwierdzili, że wskazuje to, że pszczoły nauczyły się zachowania społecznie, zamiast samodzielnie wymyślać rozwiązanie.

Dr Alice Bridges, która prowadziła badaniaNie było wiadomo, że trzmiele wykazywały „fenotypy podobne do kultowych” na wolności.

„Jednak w naszych eksperymentach zaobserwowaliśmy dominujący i utrzymujący się trend behawioralny w populacjach pszczół – podobny do obserwowanego u naczelnych i ptaków” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​zachowanie owadów społecznych, takich jak ta pszczoła, było „jednymi z najbardziej złożonych na planecie”.

W innych eksperymentach, w których zarówno „niebieskie”, jak i „czerwone” eksperymentalne pszczoły zostały wypuszczone do tych samych grup pszczół, pszczoły kontrolne początkowo nauczyły się stosować obie metody, ale ostatecznie rozwinęły preferencje dla jednego rozwiązania, które następnie dominowało w tej kolonii.

To pokazuje, w jaki sposób trend behawioralny może pojawić się w populacji pszczół, zgodnie z badaniem.

Naukowcy stwierdzili, że w tym przypadku wszelkie zmiany w zachowaniu żerowania mogą wynikać z wycofania się doświadczonych pszczół z żerowania i pojawienia się nowych uczniów, a nie ze zmiany preferencji pszczół.

wyjaśnij wideo,

Jak trzmiele nakłaniają rośliny do wczesnego kwitnienia

READ  Słońce wyzwala burzę słoneczną, która może wpływać na sieć energetyczną i satelity - i tworzyć zawirowania zorzy polarnej