Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że nowe urządzenie może pomóc osobom niedowidzącym uniknąć ślepoty i słabego widzenia

Badania sugerują, że wibrujące bransoletki mogą pomóc osobom niedowidzącym uniknąć kolizji poza domem.

Według NHSW samej Wielkiej Brytanii około 360 000 osób jest zarejestrowanych jako osoby niewidome lub niedowidzące, z długimi laskami i psami przewodnikami wśród metod stosowanych w celu pomagania jednostkom w omijaniu przeszkód.

Naukowcy w USA opracowali teraz pomoc technologiczną: kamerę wideo przymocowaną do klatki piersiowej – połączoną z jednostką przetwarzającą, która zawiera algorytm widzenia komputerowego – oraz parę wibrujących bransoletek.

Gdy system wykryje zagrożenie, z którym użytkownik może się zderzyć, opaska na nadgarstek po tej samej stronie co zagrożenie wibruje. Jeśli przeszkoda znajduje się bezpośrednio przed tobą, obie bransoletki wibrują.

Naukowcy stwierdzili, że urządzenie nie zostało zaprojektowane w celu zastąpienia lasek lub psów przewodników, ale raczej w celu zapewnienia dodatkowych korzyści, w tym pomagania użytkownikowi w unikaniu niebezpieczeństw nad poziomem gruntu.

Pisanie w czasopiśmie Gamma OthamologyW tym badaniu naukowcy podają, że badanie 368 godzin chodzenia danych wideo od 31 niewidomych lub niedowidzących uczestników wskazuje, że takie podejście może być korzystne.

Po okresie szkolenia każdy uczestnik korzystał z systemu przez około cztery tygodnie, oprócz kija lub psa przewodnika. W tym czasie system przełączał się bez ostrzeżenia między trybem „aktywnym” – podczas którego bransoletka wibrowała, gdy wykryto niebezpieczeństwo – a trybem „cichym”, w którym tak nie było.

Następnie naukowcy przeanalizowali dane, aby sprawdzić, czy tempo kontaktów między ciałem użytkownika lub trzciną cukrową a przedmiotami zidentyfikowanymi przez system różni się w obu scenariuszach.

Kiedy przyjrzeli się losowej próbce ostrzeżeń o kolizji każdego uczestnika, odkryli, że komunikacja ta zmniejszyła się o 37%, gdy system był w trybie aktywnym, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak poziom ostrości wzroku uczestników.

„W swoich komentarzach wspominali, że urządzenie było przydatne podczas wchodzenia do sklepów – półek, eksponowanych przedmiotów, ostrzegania przed zbliżającymi się przechodniami, zwisających gałęzi oraz w zatłoczonych i nieznanych miejscach” – powiedział dr Shrinivas Pundlik, współautor badania z Massachusetts Eye and Ear Hospital.

READ  Najnowsze wiadomości ukraińsko-rosyjskie - na żywo: Zełenski prawdopodobnie pojedzie do Waszyngtonu na spotkanie z Bidenem po wizycie Bachmuta

Autorzy zauważają jednak, że badanie ma ograniczenia, w tym to, że urządzenie mogło nie wykryć wszystkich potencjalnych zagrożeń.

Robin Spinks, lider Królewskiego Narodowego Instytutu Blind for Innovation Partnerships, który nie był zaangażowany w prace, z zadowoleniem przyjął badanie, zauważając, że w przeciwieństwie do innych dostępnych opcji, system ostrzega jedynie przed zbliżaniem się do przeszkód, które stwarzają ryzyko kolizji.

„Inteligentna technologia do noszenia oferuje ogromny potencjał niewidomym i niedowidzącym, aby móc wyjść i poruszać się niezależnie, i oczywiście możliwość unikania przeszkód i kolizji jest naprawdę ważną częścią tego” – powiedział.