Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie mówi, że Ziemia ma „głębszy rdzeń wewnętrzny”

Wiadomo już, że Ziemia ma wewnętrzne jądro – solidną, metalową kulę wykonaną głównie z żelaza, o szerokości około 1500 mil.

Ale nowe badanie pokazuje, że w tym jądrze znajduje się jeszcze jedna gęsta domena – „najbardziej wewnętrzny rdzeń wewnętrzny”, który ma nieco ponad 800 mil średnicy.

Naukowcy twierdzą, że ta „centralna kula” jest solidna, ale ma inną strukturę, o wewnętrznym jądrze, który ją otacza, jeszcze nie wiadomo.

Istnienie i rozmiar takiego głębszego rdzenia wewnętrznego od dawna stawiano i dyskutowano, ale badania coraz częściej pokazują, że tak.

Wynika to z odkrycia ukrytej warstwy Ziemi, która leży 100 mil pod powierzchnią i pokrywa co najmniej 44 procent planety.

Nowe badanie twierdzi, że w wewnętrznym jądrze Ziemi znajduje się kolejna gęsta kula – „najbardziej wewnętrzny rdzeń wewnętrzny” – o szerokości 807 mil (650 km). Jądro wewnętrzne istnieje jako pojedyncze ciało, z otaczającym je rdzeniem zewnętrznym, otaczającym go płaszczem i skorupą okołopłaszczową

Geolodzy przeprowadzili nowe badanie w School of Geosciences Research Australian National University w Canberze w Australii.

Pięć warstw ziemi

Powłoka: do głębokości 43 mil (70 km), jest to najbardziej zewnętrzna warstwa Ziemi, obejmująca oceany i obszary lądowe.

płaszcz: Do 1795 mil (2890 kilometrów) z dolnym płaszczem jest to najgrubsza warstwa na planecie i jest zbudowana ze skał krzemianowych bogatszych w żelazo i magnez niż górna skorupa.

rdzeń zewnętrzny: Region ten rozciąga się na głębokość 3200 mil (5150 km) i jest wykonany z ciekłego żelaza i niklu z lżejszymi pierwiastkami.

Wewnętrzny rdzeń: Schodząc na głębokość 3958 mil (6370 km) w centrum Ziemi, uważa się, że region ten jest zbudowany z litego żelaza i niklu.

najgłębszy rdzeń: W rdzeniu wewnętrznym region ten jest litym żelazem o innej strukturze, ale nieznanym w rdzeniu wewnętrznym.

Mamy teraz wystarczające dowody sejsmiczne z kilku różnych linii dochodzenia na temat istnienia IMIC [innermost inner core]piszą w swoim artykule opublikowanym w r Komunikacja natury.

Mamy nadzieję, że odkrycia zainspirują… do dalszej analizy istniejących zapisów sejsmicznych w celu odkrycia ukrytych sygnałów, które rzucają światło na głębokie wnętrze Ziemi.

Przez setki lat przyjmowano, że Ziemia składa się z trzech różnych warstw — skorupy, płaszcza i jądra, które później podzielono na „wewnętrzną” i „zewnętrzną”.

Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny rdzeń składają się głównie z żelaza i niklu, ale wewnętrzny rdzeń znajduje się pod silnym ciśnieniem, co utrzymuje go w stanie stałym pomimo wysokich temperatur.

Temperatury w wewnętrznym rdzeniu prawdopodobnie wahają się od 3700 do 7700 ° C (6700 do 14 000 ° F), podczas gdy szacuje się, że rdzeń zewnętrzny wynosi od 2700 do 4200 ° C (4900 do 7600 ° F).

Naukowcy wiedzą o jądrach planety, mierząc zmiany w falach sejsmicznych generowanych przez trzęsienia ziemi, które przechodzą przez wewnętrzne jądro.

Te sygnały fal są rejestrowane przez sondy rozmieszczone wokół planety.

Na potrzeby badań zespół zebrał dane z istniejących sond, aby zmierzyć czasy nadejścia fal sejsmicznych z energii generowanej przez trzęsienia ziemi podczas ich przemieszczania się po Ziemi.

Trajektorie promieni fal retrorezonansowych o średnicy pięciokrotności średnicy Ziemi dostarczają nowej sondy odrębnej wewnętrznej powłoki wewnętrznego jądra Ziemi – „najbardziej wewnętrznego” jądra.
Eksperci zebrali dane z istniejących czujników, aby zmierzyć różne czasy nadejścia fal sejsmicznych dla energii generowanej przez trzęsienia ziemi podczas ich przemieszczania się po Ziemi. Tutaj czarne odwrócone trójkąty wskazują stacje sejsmiczne

Po raz pierwszy zaobserwowali fale, które aż pięciokrotnie rezonują wzdłuż całej średnicy Ziemi.

Nowa warstwa Ziemi została odkryta 100 mil pod powierzchnią – czytaj więcej

Naukowcy zidentyfikowali nieznaną warstwę skorupy ziemskiej. Strefa Magmy leży 100 mil pod skorupą ziemską

Czasy przemieszczania się fal wskazują na wyraźną wewnętrzną powłokę, oddzieloną od zewnętrznej warstwy wewnętrznego rdzenia.

Duńska sejsmolog Inge Lehmann odkryła, że ​​Ziemia ma stałe jądro wewnętrzne, różniące się od ciekłego rdzenia zewnętrznego.

Uważano, że jądro Ziemi jest pojedynczą stopioną kulą, ale Lyman wydedukował stałe jądro wewnętrzne, badając sejsmogramy z trzęsień ziemi w Nowej Zelandii.

Naukowcy zasugerowali już, że istnieje głębsze jądro wewnętrzne, które ma inne właściwości fizyczne w stosunku do reszty rdzenia wewnętrznego – chociaż dokładnie to, jakie są te właściwości, jest bardziej tajemnicą.

W 2021 roku inny zespół badaczy ANU potwierdził istnienie najbardziej wewnętrznego jądra wewnętrznego na podstawie dowodów z fal sejsmicznych.

Wykryli zmiany w strukturze żelaza w wewnętrznym jądrze, które sugerowały „linię graniczną” około 404 mil (650 kilometrów) od centrum Ziemi – innymi słowy, kulę o średnicy 807 mil w centrum planety.

PKIKP to faza, która przemieszcza się jako fala P od źródła przez płaszcz, jądro zewnętrzne, jądro wewnętrzne, jądro zewnętrzne i płaszcz z powrotem na swojej drodze z powrotem na powierzchnię

Autorzy tego nowego badania twierdzą, że „tajemniczy” wewnętrzny rdzeń Ziemi stanowi mniej niż 1 procent objętości Ziemi, ale jest to „kapsuła czasu historii naszej planety”.

Badanie centrum Ziemi ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia formowania się i ewolucji Ziemi w odległej przeszłości, dlatego potrzebne będą dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o wewnętrznym, wewnętrznym jądrze.

„Nadal istnieją ważne niewiadome dotyczące promienia IMIC, natury przejścia do rdzenia wewnętrzna-zewnętrzna oraz jego subtelnych właściwości anizotropowych, takich jak siła oraz szybki i wolny kierunek” – twierdzą naukowcy.

„Tematy te nadal inspirują do dalszych badań”.

Płynne żelazne jądro Ziemi wytwarza pole magnetyczne

Uważa się, że pole magnetyczne naszej planety jest generowane głęboko w jądrze Ziemi.

Nikt nigdy nie odbył podróży do wnętrza Ziemi, ale badając fale uderzeniowe wywołane trzęsieniami ziemi, fizycy byli w stanie określić jego prawdopodobną strukturę.

W jądrze Ziemi znajduje się stałe jądro wewnętrzne, wielkości dwóch trzecich Księżyca, zbudowane głównie z żelaza.

Przy 5700 stopniach Celsjusza to żelazo jest tak gorące jak powierzchnia słońca, ale miażdżące ciśnienie grawitacji nie pozwala mu upłynnić się.

Ten zewnętrzny rdzeń otacza warstwa żelaza, niklu i niewielkich ilości innych metali o grubości 1242 mil (2000 km).

Metal jest tutaj płynny ze względu na niższe ciśnienie niż w rdzeniu wewnętrznym.

Różnice w temperaturze, ciśnieniu i składzie w zewnętrznym rdzeniu prowadzą do prądów konwekcyjnych w stopionym metalu, gdy gęsta, zimna materia opada, a ciepła podnosi się.

Siła Coriolisa spowodowana obrotem Ziemi również powoduje wirowanie.

Ten przepływ ciekłego żelaza generuje prądy elektryczne, które z kolei wytwarzają pola magnetyczne.

Naładowane metale przechodzące przez te pola nadal wytwarzają własne prądy elektryczne, więc cykl trwa.

Ta samopodtrzymująca się pętla jest znana jako geodynamo.

Spiralna spirala spowodowana siłą Coriolisa oznacza, że ​​oddzielne domeny magnetyczne ustawiają się mniej więcej w tym samym kierunku, a ich połączony efekt wytwarza jedno ogromne pole magnetyczne, które pochłania planetę.

READ  Naukowcy odkrywają „dowody na istnienie nowej siły natury, która rozwiązuje najgłębsze tajemnice wszechświata”