Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie mówi, że sposób, w jaki śpisz, może być „najsilniejszym predyktorem” tego, kiedy umrzesz

Badanie mówi, że sposób, w jaki śpisz, może być „najsilniejszym predyktorem” tego, kiedy umrzesz

Według nowego przeglądu badań zwiększona fragmentacja snu jest „najsilniejszym predyktorem śmiertelności”.

Badania opublikowane niedawno w czasopiśmie medycyna cyfrowaocenili 12 000 badań dotyczących cech osób podczas snu, w tym ruchu brody i nóg, oddychania i bicia serca.

Naukowcy, w tym Emmanuel Minot z Uniwersytetu Stanforda, opracowali system, który wykorzystuje uczenie maszynowe do przewidywania „wieku snu” danej osoby i identyfikowania różnic w śnie, które są ściśle związane ze śmiertelnością.

Mówią, że wiek snu to szacowany wiek osoby na podstawie cech snu związanych z jej zdrowiem.

Wcześniejsze badania wykazały, że sen jest jedną z pierwszych rzeczy, które można zakłócić w wielu zaburzeniach.

Naukowcy przytoczyli przykład pacjentów z chorobą Parkinsona i stwierdzili, że w większości przypadków zachowują się oni gwałtownie w snach na pięć do dziesięciu lat przed wystąpieniem innych objawów.

Oceniając różne cechy snu poszczególnych osób, nowe badanie wykazało, że fragmentacja snu, kiedy ludzie budzą się na krótko kilka razy w nocy, nie pamiętając o tym, jest „najsilniejszym predyktorem” śmiertelności.

Naukowcy twierdzą, że ten rodzaj zaburzeń snu różni się od sytuacji, gdy osoba uświadamia sobie, że się budzi, o czym świadczą zaburzenia snu, takie jak bezsenność i bezdech senny.

Jednak naukowcy twierdzą, że nie jest jasne, w jaki sposób zaburzenia snu są powiązane z ryzykiem śmierci.

„Ustalenie, dlaczego fragmentacja snu jest tak szkodliwa dla zdrowia, jest czymś, co planujemy zbadać w przyszłości” – powiedział dr Minot w oświadczeniu.

W badaniach naukowcy ustalili, jak wygląda przeciętny sen w określonym wieku.

Następnie wykorzystali system uczenia maszynowego do oceny wzorców danych od osób z 12 000 badań i wykorzystali go do przewidzenia ich wieku snu.

Korzystając z różnicy między wiekiem chronologicznym a wiekiem snu, naukowcy przewidzieli ich śmiertelność w oparciu o założenie, że starszy wiek snu jest wskaźnikiem problemu zdrowotnego.

READ  Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia USA zmierza w kierunku pierwszego głosowania w Izbie Reprezentantów po pokonaniu początkowej przeszkody

Naukowcy biorący udział w badaniu doszli do wniosku, że wyższy wiek snu odzwierciedla się głównie w „zwiększonej fragmentacji snu”, co sugeruje, że jest to predyktor przyszłego zdrowia.