World

Badanie 26 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych z Covid zanieczyszczających oceany na świecie | skażenie

Badania wykazały, że odpady z tworzyw sztucznych z pandemii COVID-19 ważące 25 900 ton, co odpowiada ponad 2000 piętrowych autobusów, przedostały się do oceanu.

Naukowcy stwierdzili, że źle zagospodarowane odpady z tworzyw sztucznych, na które składają się środki ochrony osobistej, takie jak maski i rękawiczki, znacznie przewyższają zdolność stanów do właściwego ich przetwarzania.

Według raportu opublikowanego w poniedziałek, od początku pandemii w 193 krajach wytworzono około 8,4 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Yiming Bing i Bibi Wu z Uniwersytetu Nanjing, współautorzy książki Wielkość i wpływ pandemicznych odpadów z tworzyw sztucznych Opublikowano w internetowym magazynie PNAS.

„Uwolnione tworzywa sztuczne mogą być transportowane na duże odległości w oceanie, napotykając morskie zwierzęta, co może prowadzić do obrażeń, a nawet śmierci” – dodali.

a Studiuj w marcu Przedstawił pierwszy przypadek ryby tkwiącej w rękawicy medycznej, napotkanej podczas czyszczenia kanału w Leiden w Holandii. W Brazylii maską ochronną była PFF-2 Znaleziony w żołądku Pingwin Magellana nie żyje.

Naukowcy przewidzieli, że pod koniec wieku wszystkie tworzywa sztuczne związane z pandemią wylądowałyby na dnie morza lub na plażach.

Chińskie badanie wykazało, że 46% źle zagospodarowanych odpadów z tworzyw sztucznych pochodzi z Azji ze względu na wysoki poziom noszenia masek przez tamtejszych mieszkańców, następnie Europa (24%) oraz Ameryka Północna i Południowa (22%).

Remis

Ping i Wu powiedzieli, że ich badania wskazują, że 87,4% nadmiaru odpadów pochodzi ze szpitali, a nie z indywidualnego użytku. Użycie środków ochrony indywidualnej przez osoby fizyczne stanowiło jedynie 7,6% całości, natomiast opakowania i zestawy testowe odpowiednio 4,7% i 0,3%.

„Większość plastiku pochodzi ze szpitalnych odpadów medycznych, co przyćmiewa wkład środków ochrony osobistej i materiałów opakowaniowych do zakupów online” – napisali.

„Stwarza to długotrwały problem dla środowiska oceanicznego i gromadzi się głównie na plażach i osadach przybrzeżnych”.

Tysiące ton masek, rękawiczek, zestawów testowych i masek na twarz, które wyciekły do ​​oceanów od początku pandemii do sierpnia tego roku, zostały przetransportowane przez 369 głównych rzek.

Remis

Wśród nich był Shatt al-Arab w południowo-wschodnim Iraku, który wyrzucił do oceanu 5200 ton odpadów sprzętu ochrony osobistej. Rzeka Indus, która ma swój początek w zachodnim Tybecie, niosła 4000 ton, a Jangcy w Chinach 3700 ton. W Europie Dunaj przyniósł do oceanu najbardziej epidemiczne odpady z tworzyw sztucznych: 1700 ton.

10 największych rzek odpowiadało za 79% katastrofalnych zrzutów plastiku, 20 najlepszych 91%, a 100 najlepszych 99%. Około 73% zrzutów pochodziło z rzek azjatyckich, a następnie z europejskich dróg wodnych (11%), z niewielkim wkładem z innych kontynentów.

„Odkrycia te podkreślają gorące miejsca rzek i zlewni, które wymagają szczególnej uwagi w gospodarowaniu odpadami z tworzyw sztucznych” – powiedzieli autorzy.

“Znaleźliśmy długoterminowy efekt uwalniania odpadów związanych z pandemią do globalnych oceanów. Pod koniec tego stulecia model wskazuje, że wszystkie tworzywa sztuczne związane z pandemią lądują albo na dnie morza (28,8%) albo na plażach (70,5 %).”

Autorzy stwierdzili, że odkrycia wykazały, że istnieje potrzeba lepszego gospodarowania odpadami medycznymi w epicentrach epidemii, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

READ  Wiadomości Borisa Johnsona na żywo: posłowie żądają czynszu w wysokości 1,3 miliona funtów, gdy wynajmują domy

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment