Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badania pokazują, że foki używają wąsów do śledzenia zdobyczy w głębinach oceanicznych

Badania pokazują, że foki używają wąsów do śledzenia zdobyczy w głębinach oceanicznych

W głębokim oceanie foki używają wąsów do śledzenia zdobyczy, co potwierdziło badanie przeprowadzone po obserwacji ssaków morskich w ich naturalnym środowisku.

Światło z trudem przebija się przez mrok głębin oceanu, a zwierzęta wymyśliły różne adaptacje, aby tam żyć i polować. na przykład wieloryby i delfiny, Korzystanie z echolokacji Sztuka wysyłania trzeszczących dźwięków do wody i nasłuchiwania jej echa, gdy odbija się od potencjalnej ofiary, aby ją zlokalizować. Ale głębokie pieczęcie, które nie mają tych samych urządzeń do projekcji akustycznej, musiały ewolucyjnie nauczyć się stosować inną technologię sensoryczną.

Naukowcy od dawna zakładali, że tajną bronią były ich długie, przypominające kota wąsy, przez ponad 20 lat eksperymentowali z syntetycznymi wąsami lub uwięzionymi fokami z zawiązanymi oczami w basenie, biorąc pod uwagę trudności z obserwowaniem rybaków bezpośrednio w skąpych głębinach oceanu .

Teraz badanie mogło potwierdzić tę hipotezę, zgodnie z Taiki AdachiAssociate Project Scientist na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz i jeden z głównych autorów Badanie zostało opublikowane W postępowaniu Narodowej Akademii Nauk.

Adachi i jego zespół umieścili małe kamery wideo z noktowizorem w podczerwieni na lewym policzku, żuchwie, plecach i głowie pięciu osób z wolnego wybiegu Słonie północne, Mirounga angustirostris, w Parku Stanowym Anno Nuevo w Kalifornii. Podczas sezonowej migracji nagrali łącznie prawie dziewięć i pół godziny nagrań z głębin morskich.

Analizując filmy, naukowcy zauważyli, że foki nurkujące podtrzymywały wąsy przez początkową część nurkowania, a gdy osiągnęły głębokość odpowiednią do pozyskiwania pożywienia, regularnie poruszały wąsami w tę i z powrotem, mając nadzieję, że wyczują jakiekolwiek wibracje przez najmniejsze wodniste ruchy ich pływającej ofiary. (Słonie morskie uwielbiają podjadać kalmary i ryby oraz spędzają dużo czasu w morzu.) Następnie, gdy wypłyną z powrotem na powierzchnię, ich wąsy znów zwijają się w kierunku twarzy.

Przez mniej niż jedną czwartą czasu polowania foki mogły również widzieć bioluminescencję – światło, które niektóre stworzenia głęboko pod wodą mogą emitować dzięki chemikaliom w ich ciałach – aby śledzić posiłki za pomocą wzroku. Ale według Adachiego przez pozostałe 80% polowania prawdopodobnie używali tylko wąsów. Adachi zauważył, że ta technika nie różni się od gryzoni. Tyle, że ponieważ woda jest gęstsza niż powietrze, u słoni morskich prędkość trzepotania jest znacznie wolniejsza.

READ  Twarz nastoletniego Vipa pochowana 1400 lat temu - Sekrety kobiety z Trumpington Cross

Powiedział: „To ma sens”. Sasha Kate prostytutka, opierzony naukowiec z Jednostki Badawczej Ssaków Morskich Uniwersytetu St Andrews, nie był zaangażowany w badania. „Wśród głęboko nurkujących ssaków morskich słonie morskie osiągają te same głębokości co plemniki i wieloryby, często ponad kilometr pod powierzchnią”.

Guido DehnhardtDyrektor Marina Science Center na Uniwersytecie w Rostocku i kierownik badań, który nie był zaangażowany w badania, z zadowoleniem przyjęli odkrycia, ale byli ostrożni, jeśli chodzi o to, ile reprezentują nowych informacji. „To moja grupa wykazała ponad 20 lat temu, że włosy fok reprezentują system receptorów hydrodynamicznych i że foki mogą ich używać na przykład do wykrywania i śledzenia szlaków hydrodynamicznych ryb” – powiedział Denhardt.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Dehnhardt powiedział, że badanie jest szczególnie interesujące z technicznego punktu widzenia, szczególnie w odniesieniu do używanych kamer, ponieważ są tak małe, ale wciąż istnieje wiele spekulacji. „To byłaby świetna historia, gdyby uszczelki oprócz kamery montowanej na głowie nosiły hydrodynamiczny system pomiarowy [a machine that can measure the movement of fluids] Aby ruchy wąsów można było powiązać z wydarzeniami hydrodynamicznymi”.

W przyszłości Adachi chciałby zacząć porównywać, w jaki sposób inne ssaki używają swoich wąsów, aby lepiej zrozumieć, jak nadludzka siła niektórych zwierząt kształtuje nawyki żerowania w królestwie zwierząt.