Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badacze badający średniowieczne miejsce pochówku odkryli chrześcijańskie symbole wytatuowane na jednej ze stóp ciał

Badacze badający średniowieczne miejsce pochówku odkryli chrześcijańskie symbole wytatuowane na jednej ze stóp ciał

  • Badacze niedawno odkryli rzadki chrześcijański tatuaż podczas badania średniowiecznego miejsca w Sudanie.
  • Tatuaż znaleziono na górnej części stopy zwłok znalezionych w pobliskim miejscu pochówku.

Archeolodzy badający miejsce pochówku w pobliżu średniowiecznego klasztoru podczas badania jednego z ciał dokonali rzadkiego odkrycia: wyblakłych pozostałości szeregu chrześcijańskich symboli wytatuowanych na stopie danej osoby.

„To było ogromne zaskoczenie, gdy nagle zobaczyłem coś, co wyglądało na tatuaż” – powiedział bioarcheolog z Purdue University Cary Guilbault w oświadczeniu wydanym przez Uniwersytet Warszawski. „Na początku nie byłam pewna, ale po przetworzeniu zdjęć i tatuaż stał się wyraźnie widoczny, wszelkie początkowe wątpliwości rozwiały się.”

Tatuaż – umieszczony na stopie jednego z ciał – przedstawia greckie litery Alfa i Omega oraz tak zwany „chrystogram”, symbol religijny będący połączeniem greckich liter Chi i Rho, co jest skrótem od Chrystusa . nazwa.

Naukowcy opublikowali zdjęcia tatuaży wykonanych aparatem o pełnym spektrum i cyfrowo poprawionych, aby pokazać zarysy wczesnych symboli chrześcijańskich.

Jak wynika z oświadczenia Uniwersytetu Warszawskiego, zespół badał Deir al-Ghazali, dobrze zachowane stanowisko archeologiczne położone w Sudanie.

Wstępne badania stanowiska na pustyni Bayuda przeprowadzono w latach 2012–2018, kiedy to polsko-sudański zespół zbadał klasztor i cztery okoliczne miejsca pochówku oraz setki grobów.

Naukowcy zrobili zdjęcia niektórych pochowanych ciał, aby dowiedzieć się więcej o ludziach mieszkających w okolicy. Przeglądając zdjęcia, Guilbault odkrył symbole.

Guilbeault i bioarcheolog Robert Stark z Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW Powiedział Live Science Lokalizacja tatuażu była interesująca, ponieważ mogła pokrywać się z miejscem, w którym Jezus wbił gwóźdź podczas ukrzyżowania.

Stark i Guilbeault powiedzieli, że mężczyzna nie został pochowany na tym samym cmentarzu, co mnisi klasztoru, ale na cmentarzu, z którego mogli korzystać ludzie z pobliskich gmin.

Para powiedziała LiveScience, że mężczyzna żył w latach 667–774 i został pochowany na cmentarzu, z którego mogli korzystać członkowie pobliskiej społeczności.

READ  Polska LPP optymistycznie ocenia zachowania konsumentów w drugiej połowie roku