Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

B-Girl Jo przełamuje olimpijską formę

W wieku 17 lat Joanna Rodriguez przeżywała najlepszy rok w swoim życiu. Zdała 12 klasę z wynikiem 92 procent. Dla większości dzieciaków w Bengaluru, indyjskiej stolicy IT, mogła to być idealna odskocznia do bardziej tradycyjnej ścieżki akademickiej. Ale Rodriguez nigdy nie wznowił porozumienia. Wcześniej w tym samym roku odkryła już coś, co w końcu doprowadziło ją do wycofania się z wyścigu szczurów i stworzenia własnej ścieżki.

„Znalazłem dżem w sąsiedztwie, który jest znany jako Freeze i był prowadzony przez Black Ice Crew. To pierwszy raz, kiedy widziałem katastrofę” – powiedział telefonicznie Rodriguez, który ma teraz 25 lat. „Widziałem wszystkie te filmy. W tym wieku Step Up i wszystko bardzo mi się podobało. Podobał mi się pomysł, aby grupa dzieci bawiła się na własną rękę. Nauczycielu, musisz robić to tak, jak mówią. Ale jako nastolatek tak naprawdę nie chciałem robić czegoś takiego. Myślę, że fracking był jedną z tych rzeczy, które dały mi swobodę robienia tego tak, jak chciałem.

Przeczytaj także: Rupinder Pal Singh i indyjski hokej powracają

To, co zaczęło się jako buntownicza zabawa, wkrótce stało się jej celem. Rodrigues, znany pod pseudonimem B-Girl Jo, jest obecnie jednym z najlepszych zespołów w kraju. We wrześniu wygrała swoje drugie mistrzostwo Red Bull BC One India i reprezentowała Indie w światowym finale w Gdańsku na początku tego miesiąca.

Urodzony na ulicach Bronxu w Nowym Jorku w latach 70., refrakcja jest obecnie zjawiskiem ogólnoświatowym. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, szukając nowych sposobów na zaangażowanie młodszej publiczności, po raz pierwszy wprowadził ten sport do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich podczas edycji 2018 Buenos Aires. Spodobała im się responsywność i postanowili włączyć to jako sport na Letnie Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczną się w Paryżu 2024. „Na początku nie byłem pewien, jak to się zmieni, ale już widzę, że rodziny tancerzy często to przyjmują, a ludzie są bardziej skłonni go sfinansować teraz, gdy wiedzą, że jest uznawany za sport olimpijski. Wiem też, że szkoły będą bardziej otwarte na jej nauczanie. To otwiera całą przestrzeń dla spoilerów do nauczania”.

READ  French Open 2022, dzień 1, Wyniki, Najważniejsze wydarzenia, Australijczycy, Carlos Alcaraz, Victory Dominic Thiem, Anas Jabeur, Jason Kobler

Przeczytaj także: Indyjskie rugby stawia małe kroki, aby stać się sportem zawodowym

Uczestnik konkursu breakdance Red Bull BC One w Rotterdamie w Holandii.
(AFP)


Jest to wciąż rozwijający się sport w Indiach, podczas gdy kraje takie jak USA, Francja, Rosja i Japonia są na fali. Chociaż jest popularny w indyjskich mediach i stanowi podstawę programów telewizyjnych typu reality show, nadal jest postrzegany jako taniec. Co gorsza, jak „breakdance”. „Wolelibyśmy nazwać to przerwą” – uprzejmie poprawia Rodriguez. „Breakdance to termin błędnie używany przez media w latach 70. i 80. z powodów komercyjnych”.

„Myślę, że mieści się gdzieś pomiędzy sztukami performatywnymi a sportem. To zdecydowanie sztuka, każdy artysta wnosi do sztuki coś wyjątkowego, ale jest też bardzo sportowa” – dodaje. „Breaking jest częścią kultury hip-hopowej i myślę, że wszędzie tam, gdzie hip-hop silnie rozbrzmiewa, będzie dobrym wsparciem dla Breakerów. Nasz status społeczno-ekonomiczny jest bardzo istotny dla muzyki hip-hopowej. Wielu breakerów pochodzi z bardzo skromnych środowisk.”

Podobnie jak wielu praktykujących, zerwanie jest gwałtowne i wyzywające. Charakterystyczne przechwałki i mrozy zbudowane są na fundamencie niesamowitego sportowego charakteru i wybuchowej kreatywności. Dla Rodrigues, która praktykuje jogę od 11 roku życia i zagłębiła się w Bharatnatam oraz indyjską sztukę walki Kalaripayattu, rozbijanie jest jej sposobem wyrażania się. To nie tylko dało jej swobodę bycia sobą na scenie, ale także pomogło jej sobie z tym poradzić. Jej ojciec zginął w wypadku, gdy miała zaledwie sześć lat.

Przeczytaj także: Gdzie są młode gwiazdy tenisa w Indiach?

„Wychowywanie samotnej kobiety jest wszędzie ogromnym wyzwaniem, ale zwłaszcza w kraju zdominowanym przez mężczyzn, takim jak nasz”, mówi Rodriguez. Wyzwań było wiele. Mieliśmy wiele trudności, nawet gdy podróżowaliśmy sami, było to dla nas niebezpieczne. Wszystkie małe rzeczy wpłynęły na mnie i sprawiły, że poczułem, że muszę być bardzo silny, aby przetrwać i rozwijać się w tym społeczeństwie. To właśnie skłoniło mnie do wykazania się”.

READ  William S. Prejsnar 1945-2021 | Wiadomości, sport, praca

To ta sama postawa, którą wniosła do swojego rzemiosła. Rodriguez godzinami ćwiczyła ruchy, sama w swoim domu. Swój pierwszy solowy konkurs wygrała w 2018 roku na Project Street Art w New Delhi. Chociaż refrakcja jest dynamiczna, jest również bardzo subiektywna. Projektują większość swoich rutynowych wycinanek i spędzają lata na rozwijaniu stylu. Rodriguez mówi, że niedawno dowiedziała się, że pasją jej matki było granie na gitarze, podczas gdy jej ojciec kochał boks. Teraz kieruje się systemem, który łączy muzykę matki z siłą ojca.

Przeczytaj także: Paraolimpijczycy w Indiach odważają się na zwycięstwo w Tokio

Chociaż jest nauczycielką w szkole podstawowej, jej matka pozwoliła Rodriguesowi na porzucenie college’u. „Po 12 klasie zacząłem zdobywać dyplom w Mount Carmel College, ale nie podobało mi się to, ponieważ uważałem, że nie było wystarczająco dużo wolności. W tym momencie byłem bardzo zbuntowany. Moja mama pozwoliła mi zrezygnować, ponieważ ona Widziałem, jak byłem nieszczęśliwy.”, jak mówisz. Dobrze radzili sobie finansowo, ale wczesne porzucenie college’u pomogło Rodriguezowi przyczynić się do dochodów rodziny.

„Jestem certyfikowanym nauczycielem jogi i pracuję od 19 roku życia” – mówi. „Wcześniej kierowało mną uczucie, że powinienem walczyć; że jeśli będę musiał, powinienem być gotowy do walki. Teraz, gdy jestem dorosły, te rzeczy zaczynają ustępować, gdy zaczynam znajdować nową motywację i nowe pragnienie iść dalej tą ścieżką.” Zapytany, czy jest to opłacalna ścieżka kariery dla młodych Hindusów, 25-latek, zgodnie z oczekiwaniami, ma wyjątkowe doświadczenie.

Przeczytaj także: Indianie, którzy nie zdobyli żadnych odznaczonych medali olimpijskich

„W naszym kraju jest bardzo mało zawodów opłacalnych finansowo” – mówi. „Możesz otrzymać zapłatę, ale najprawdopodobniej dzieje się to kosztem całego twojego stylu życia i dobrego samopoczucia. Biorąc pod uwagę, że bycie artystą lub tancerzem jest teraz na równi z byciem krojem. Istnieje wiele możliwości. „

READ  Rosja pozbawiona finału Ligi Mistrzów z powodu inwazji Ukrainy

Bycie częścią karty olimpijskiej właśnie otworzyło zupełnie nowy świat możliwości dla przełomów. Podczas Igrzysk w Paryżu 2024 16 najlepszych B-girls i 16 B-boys na świecie będzie rywalizować w pojedynkach jeden na jednego. Działania kwalifikacyjne rozpoczną się w przyszłym roku. „Z powodu pandemii wydarzyło się bardzo mało oficjalnej pracy. Mamy federację choreograficzną, która próbuje teraz wykonać proces, który nasz kraj będzie musiał spróbować wysłać na igrzyska olimpijskie” – mówi. Chociaż w kraju nie ma jeszcze odpowiedniej federacji ani struktury, poczyniono pewne postępy, odkąd sport otrzymał pieczęć aprobaty MKOl.

CZYTAJ TAKŻE: Złoty medal Neeraja Chopry był symbolem indyjskich igrzysk olimpijskich

Pierwsze krajowe zawody w łamaniu odbyły się w Bombaju w październiku. „Było 30 B-boys i może 20 B-girls, najwięcej B-dziewcząt kiedykolwiek zebrało się razem, z całego kraju, w tym z miejsc takich jak Chhattisgarh. Więc podejmuje się pewne kroki we właściwym kierunku.”

Aby dostać się do Paryża, Rodriguez musi najpierw upewnić się, że pozostanie wśród najlepszych B-girls w Indiach. Chociaż nadal posiada prawa twórcze do swojej rutyny, teraz pracuje z fizjoterapeutą oraz trenerem siły i kondycji, aby upewnić się, że jest w najlepszej formie na największy dotychczas etap jej podróży.

Deepti Patwardhan jest niezależną pisarką sportową mieszkającą w Bombaju.

Przeczytaj też: Jak golfiści znajdują wyjście z kryzysu egzystencjalnego