Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ayodhya Ram Mandir: Premier Indii Modi inauguruje hinduską świątynię na miejscu zniszczonego meczetu Babri

Ayodhya Ram Mandir: Premier Indii Modi inauguruje hinduską świątynię na miejscu zniszczonego meczetu Babri

  • Napisane przez Geetę Pandey
  • BBC News, Delhi

Wyjaśnienie wideo,

Premier Indii Modi inauguruje Świątynię Ram w Ajodhji

Premier Indii Narendra Modi dokonał otwarcia dużej świątyni hinduskiego boga Ram w niespokojnym mieście Ajodhja.

Powiedział, że zwiastuje to „nową erę” dla Indii, ponieważ świątynia zastępuje XVI-wieczny meczet, który został zburzony przez hinduski tłum w 1992 r., wywołując zamieszki, w których zginęło prawie 2000 osób.

Gośćmi wydarzenia odbywającego się w Ajodhji były czołowe gwiazdy filmowe i krykieciści.

Jednak niektórzy hinduscy widzący i większość opozycji zbojkotowali go, twierdząc, że Modi wykorzystuje go do celów politycznych.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy w Indiach mają się odbyć wybory powszechne, a polityczni przeciwnicy Modiego twierdzą, że rządząca partia Bharatiya Janata będzie zabiegać o głosy za świątynią w kraju, w którym 80% populacji to Hindusi.

Krytycy zarzucali także rządowi wykorzystywanie uroczystości religijnych w kraju, który zgodnie z konstytucją jest świecki. Dla muzułmanów, największej mniejszości w Indiach, wydarzenie to wywołało strach i traumatyczne wspomnienia – powiedzieli BBC członkowie społeczności w Ajodhji w przededniu poniedziałkowej ceremonii.

Transmisja telewizyjna na żywo pokazała Modiego odprawiającego rytuały religijne na terenie świątyni z księżmi i Mohanem Bhagwatem, przewodniczącym Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) – ideologicznego źródła hinduskich partii nacjonalistycznych.

„Dzisiejsza data przejdzie do historii” – powiedział Modi po wydarzeniu. „Po latach walki i niezliczonych poświęceń przybył Lord Ram [home]. „Chcę pogratulować każdemu obywatelowi kraju tej historycznej okazji”.

Świątynię zbudowano kosztem 217 milionów dolarów (170 milionów funtów) i sfinansowano z datków prywatnych. Oddano jedynie parter, a reszta ma zostać ukończona do końca roku. Prace budowlane są częścią rewitalizacji miasta, której koszt szacuje się na ponad 3 miliardy dolarów.

Budowa Świątyni Ramy w Ajodhji stanowi realizację złożonego od kilkudziesięciu lat zobowiązania hinduskich nacjonalistów. Wielu Hindusów wierzy, że meczet Babri został zbudowany przez muzułmańskich najeźdźców na ruinach świątyni, w której narodził się hinduski bóg.

Ruch budowy świątyń pomógł BJP osiągnąć znaczącą pozycję polityczną w latach 90.

Panowała świąteczna atmosfera, gdy dziesiątki tysięcy śpiewających hinduistów machało flagami i biło w bębny, a wojskowe helikoptery zrzucały płatki kwiatów na świątynię. Ulice miasta udekorowane nagietkami zdobią szafranowe flagi z wizerunkami Lorda Ram, podobnie jak transparenty z twarzami Modiego i głównego ministra Uttar Pradesh Yogi Adityanatha.

W wydarzeniu wzięło udział kilka czołowych indyjskich gwiazd, w tym gwiazda Bollywood Amitabh Bachchan i krykiecista Sachin Tendulkar.

W kilku innych miastach na północy Hindusi zapalili lampy, a na dachach powiewały szafranowe flagi z wizerunkami Ram, w tym w kilku częściach Delhi. Kina pokazywały to wydarzenie, a na dużych ekranach obrazy z Ajodhji wyświetlały się na placach miejskich i w dzielnicach mieszkalnych.

Ceremonia zwana Pran Pratishtha, co w wolnym tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „ustanowienie siły życiowej”, trwała około godziny. Hindusi wierzą, że śpiewanie mantr i odprawianie rytuałów wokół ognia tchnie święte życie w idola lub wizerunek bóstwa.

Wiele lokalnych stacji telewizyjnych zbudowało ogromne plany zdjęciowe na brzegach rzeki Saryu, dopływu Gangesu, bezpośrednio za świątynią, i obszernie relacjonowało wydarzenie, a niektóre uznawały moment poświęcenia za początek „popiołu”. Rajya” (panowanie Pana Ram) w Indiach.

Skomentuj zdjęcie,

Hindusi wierzą, że śpiewanie mantr i zestaw rytuałów wykonywanych wokół ognia tchnie święte życie w bożka lub wizerunek bóstwa.

W 2019 roku Sąd Najwyższy przyznał Hindusom sporną ziemię po długiej batalii prawnej, która nastąpiła po zburzeniu meczetu. Muzułmanie otrzymali działkę poza miastem pod budowę meczetu, ale jeszcze meczetu nie zbudowali.

Członek społeczności, z którym BBC rozmawiało w Ajodhji przed poniedziałkową inauguracją, zgodził się, że Hindusi mają prawo do budowy świątyni po tym, jak Sąd Najwyższy przyznał im miejsce.

„Nie zaakceptowaliśmy tej decyzji z radością, ale co możemy zrobić” – powiedział. Inny mężczyzna powiedział, że cieszy się, że Hindusi zbudowali świątynię, „ale jest nam też smutno, ponieważ zbudowano ją po zniszczeniu meczetu”.

Nowa trzypiętrowa świątynia, wykonana z różowego piaskowca i wsparta na czarnym granicie, zajmuje powierzchnię 7,2 akra w kompleksie o powierzchni 70 akrów. W zeszłym tygodniu odsłonięto 51-calowy (4,25 stopy) posąg bóstwa, specjalnie zaprojektowany dla świątyni. Idol został umieszczony na marmurowym cokole w sanctum sanctorum.

Pomimo apelu Modiego do pielgrzymów, aby nie uczestniczyli w ceremonii i nie oglądali jej w telewizji, na poniedziałkową ceremonię zaangażowane były tysiące funkcjonariuszy policji. W stanach rządzonych przez Partię Bharatiya Janata ogłoszono pełne lub półdniowe wakacje, z zamkniętymi szkołami i uczelniami oraz zamkniętymi giełdami.

Jednak niektórzy starsi widzący religijni byli zszokowani, gdy stwierdzili, że skoro świątynia nie została jeszcze ukończona, odprawianie w niej rytuałów jest sprzeczne z hinduizmem, w związku z czym kilku przywódców opozycji zdecydowało się trzymać z daleka.

Niektóre stany rządzone przez opozycję ogłosiły także własne plany na ten dzień, a szefowa minister Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee oświadczyła, że ​​pomodli się w słynnej świątyni bogini Kali w Kalkucie, a następnie poprowadzi marsz całej wiary. Wschodni stan Odisha (Orissa) ujawnił ogromne plany sprowadzenia pielgrzymów do świątyni Jagannath w Puri, jednego z najświętszych miejsc Hindusów.

Władze twierdzą, że po całkowitym ukończeniu świątyni w Ajodhji spodziewają się ponad 150 000 odwiedzających dziennie.

Aby sprostać oczekiwanemu pośpiechowi, budowane są nowe hotele, istniejące są poddawane renowacji w ramach większego procesu rewitalizacji, a w ostatnich tygodniach otwarto nowe lotnisko i dworzec kolejowy.

Urzędnicy twierdzą, że budują „miasto światowej klasy, do którego ludzie przybywają jako pielgrzymi i turyści”, ale kilku mieszkańców powiedziało BBC, że ich domy, sklepy i „budynki o charakterze religijnym” zostały całkowicie lub częściowo zburzone w celu poszerzenia dróg. I utworzenie innych obiektów.

Dodatkowe sprawozdania Yogity Limaye z Ajodhji

READ  Jakie kraje znajdują się na Zielonej Liście, Bursztynowej Liście i Czerwonej Liście? Zasady podróży w Wielkiej Brytanii wyjaśnione po ostatnich aktualizacjach