Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Automation 101: Cztery najczęściej zadawane pytania dotyczące robota kolaboracyjnego

Na i tak już konkurencyjnym rynku biznesowym automatyzacja jest tym, co odróżnia firmy wysoko latające od tych, które mają trudności. Słusznie, około 31% organizacji, które automatyzują, w ciągu pierwszego roku osiąga niższe koszty operacyjne, szybszy zwrot z inwestycji i większe bezpieczeństwo pracowników.

Automatyzacja nie mogłaby odnieść takiego sukcesu bez udziału robotów kolaboracyjnych. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników, robotów przemysłowych, coboty oferują lepszy stosunek jakości do ceny pod względem produktywności. Ale czym właściwie są roboty kolaboracyjne

W tym artykule szczegółowo omawiamy roboty kolaboracyjne i odpowiadamy na niektóre z często zadawanych pytań dotyczących robotów kolaboracyjnych.

Co to są roboty kolaboracyjne?

Robot współpracujący, znany również jako cobot, to zautomatyzowana maszyna zaprojektowana do ścisłej współpracy z ludźmi bez całkowitego przejmowania ich obowiązków.

Coboty mogą znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, ale wiele kolaboracyjnych robotów znajduje zastosowanie w branży produkcyjnej i metalurgicznej.

Większość robotów kolaboracyjnych jest w stanie wykonywać proste zadania polegające na podnoszeniu i umieszczaniu lub bez zbytniej konfiguracji. Aby jednak wykonywać zaawansowane funkcje, takie jak podnoszenie ciężarów, musisz znać podstawowe programowanie do wykonywania operacji przy użyciu robota kolaboracyjnego.

Czy roboty kolaboracyjne są idealnym narzędziem do automatyzacji?

Większość branż polega na robotach przemysłowych do wykonywania krytycznych operacji wewnętrznych. Na przykład przemysł samochodowy wykorzystuje roboty przemysłowe do spawania, montażu i malowania samochodów.

Nasuwa się pytanie.

Dlaczego firma miałaby chcieć zastąpić swoje opcje robotyki robotami kolaboracyjnymi? Poniżej znajdują się powody automatyzacji robotów kolaboracyjnych:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo pracowników jest zawsze najwyższym priorytetem organizacji, aby uniknąć płacenia milionów z tytułu odszkodowań dla pracowników za urazy w miejscu pracy.

Roboty kolaboracyjne zawierają czujniki ruchu, które wykrywają, kiedy te maszyny wchodzą w kontakt z innymi powierzchniami. Zmniejsza to ryzyko urazów w wyniku zmowy między pracownikami a maszynami w środowisku pracy.

READ  Teraz Polska, a nie Anglia, jest krajem możliwości: brytyjskie media

Ekonomiczny przestrzeń

Duże firmy, które chcą stworzyć dodatkową przestrzeń roboczą lub mniejsze firmy, które chcą dobrze wykorzystać dostępne pomieszczenie, mogą skorzystać z robota kolaboracyjnego. Strukturalnie coboty są okrągłe, co oznacza, że ​​nie zajmują dużo miejsca. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ nie musisz zmieniać istniejącego planu piętra ani zmieniać pomieszczeń, aby pomieścić te współpracujące maszyny.

Skrócony czas spędzany na powtarzalnych zadaniach

Pracownik może poświęcić dużo czasu na jedno powtarzające się zadanie, zwłaszcza gdy wykonuje je ręcznie. Jest to nie tylko czasochłonne, ale wręcz przeciwnie zamierzone, ponieważ pracownicy ci często zamykają dzień, nie osiągając swoich celów.

Zaangażowanie cobotów w takie funkcje, jak montaż i demontaż skraca czas, jaki pracownicy spędzają na powtarzalnych zadaniach.

Łatwo adaptowalny

Roboty kolaboracyjne mogą dostosowywać się do różnych środowisk, w zależności od potrzeb miejsca pracy. Możesz na przykład użyć robota do mniejszych, ale ryzykownych czynności, takich jak nakładanie toksycznego kleju na powierzchnię. Możesz także zaprogramować cobota do pracochłonnych czynności, takich jak przenoszenie ciężkich ładunków z jednego punktu do drugiego.

W jakich sytuacjach należy wdrażać coboty?

Wprowadzenie robotów kolaboracyjnych w miejscu pracy do współpracy z pracownikami to duży krok. Dlatego chcesz mieć pewność, że ten ruch nadejdzie we właściwym czasie. Niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę, to:

Zbyt proste zadania

Niektóre operacje w organizacji są zbyt proste, aby marnować na nie cenne zasoby ludzkie. Jeśli Twoi pracownicy poświęcają swój czas i energię na proste zadania, takie jak wkładanie części do pudełka lub wkręcanie śrub, mogą nie wykonać najważniejszych zadań.

Zamiast tego przekaż te czynności robotowi kolaboracyjnemu, aby Twoi pracownicy mogli skoncentrować się na najważniejszych zadaniach.

Procesy czasochłonne

Pracownik może spędzić znaczną ilość czasu, czekając na zakończenie jednego procesu, zanim przejdzie do kolejnego. Czas stracony podczas oczekiwania na zakończenie tych procesów można wykorzystać gdzie indziej, aby uzyskać lepsze wyniki.

READ  Czas oczekiwania na EMS gwałtownie rośnie w Polsce, proponowana opłata ma na celu zwiększenie personelu

Coboty mogą przejąć procesy, które wymagają długich okresów oczekiwania pracowników, aby zmaksymalizować ich czas i zwiększyć produktywność.

Rozdzielone zadania

Zadania w firmie są uporządkowane od początku do końca poprzez szereg chronologicznych kroków, aby spróbować przełamać ich monotonię. Jednak nudne zadanie zawsze pozostanie przyziemne dla pracownika, bez względu na to, jak je uprościsz.

Rozdzielone zadania najlepiej pozostawić robotom kolaboracyjnym, ponieważ są one dokładniejsze podczas wykonywania tych operacji i nie będą się nudzić w trakcie.

Jak skutecznie wdrożyć robota kolaboracyjnego w miejscu pracy?

Robot kolaboracyjny to znaczący dodatek do środowiska pracy, który wpływa na sposób prowadzenia operacji. Aby zapewnić pomyślne wdrożenie cobota, musisz wykonać następujące czynności:

Zidentyfikuj ryzyko związane z aplikacją

Coboty mają zastosowanie do różnych obszarów wokół miejsce pracy. Niektóre operacje wykonywane przez coboty narażają je na ryzyko komplikacji technicznych w przyszłości. Na przykład wystawienie cobotów na działanie ekstremalnych temperatur i wilgotnych środowisk podczas spawania łukowego skraca żywotność sprzętu.

Dlatego przed zakupem robota kolaboracyjnego należy uzyskać od producenta kartę oceny ryzyka, aby dokonać świadomego wyboru.

Szkolenie pracowników, aby zostali operatorami cobotów

Ponieważ coboty i ludzie będą pracować ramię w ramię, aby zapewnić powodzenie każdej operacji w firmie, powinni się wcześniej zapoznać. Najszybszym sposobem na zachęcenie pracowników do korzystania z cobotów jest przeszkolenie ich w zakresie pracy przy użyciu różnych gadżetów, takich jak smartfony czy tablety.

Należy pamiętać, że szkolenie cobotów może zająć trochę czasu, a aby pracownicy byli podekscytowani nową technologią, może być konieczne przeprowadzenie kilku kampanii popularyzatorskich.

Wybierz odpowiednie akcesoria do zastosowań cobotów

Robot kolaboracyjny może mieć określone akcesoria, w zależności od zastosowania, aby działać na najwyższym możliwym poziomie. Na przykład coboty, które przeprowadzają operacje paletyzacji lub inspekcje, są wyposażone w oprzyrządowanie na końcu ramienia, aby ułatwić ich działanie.

READ  Polska produkcja przemysłowa rośnie w maju

To powiedziawszy, musisz zrozumieć różne scenariusze zastosowań, w które będzie zaangażowany cobot, aby upewnić się, że producent zawiera niezbędne akcesoria.

Wreszcie

Roboty kolaboracyjne stały się najczęściej wybieraną opcją robotyczną w wielu branżach. Podczas gdy niektóre sektory odnoszą większe korzyści niż inne, wpływ cobotów dotyczy całego rynku. Pamiętaj, że roboty nie mają zastępować ludzkiej pracy, ale ją uzupełniają i dlatego są bardziej preferowane w miejscu pracy.