Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Austria potwierdza rolę Polski we wspieraniu Ukrainy – Vindobona.org

Austria potwierdza rolę Polski we wspieraniu Ukrainy – Vindobona.org

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg udał się do stolicy Polski, Warszawy. Spotkał się tam z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, który obecnie pełni funkcję szefa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Ponadto Matteo McCarthy, dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) Schellenberg OBWE spotkał się z przesiedleńcami z Ukrainy.

Tematem spotkania była wojna na Ukrainie i rola Polski w pomocy zachodniej dla Ukrainy.

Kultura Holokaustu i rola Austrii w Holokauście były tematami tej ważnej wizyty.

Polska w dobie kryzysu w Europie Wschodniej

Głównym tematem wizyty była rosyjska wojna agresywna przeciwko Ukrainie.

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg uznał rolę Polski we wspieraniu Ukrainy i określił Polskę jako „centrum pomocy zachodniej”.

Polska, sąsiad Ukrainy, odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z humanitarnymi skutkami wojny agresji i udzielaniu Ukrainie wsparcia militarnego.

Podczas spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg wyraził całkowitą solidarność Austrii z Polską. To podobieństwo zostało ostatnio ujawnione w transporcie dotkniętych rakiem Ukraińców z Laponii do Wiednia.

Podczas wizyty minister spraw zagranicznych Alexander Shalenberg spotkał się z przesiedleńcami z Ukrainy oraz przedstawicielami diaspory ukraińskiej w Polsce.

Spotkanie odbyło się w budynku należącym do austriackiej firmy budowlanej Strabok, który został wyremontowany na 400 osób.

Kampus został przekazany m.st. Warszawie za kryptonim złotówki. Personel Strobaca zgłosił się na ochotnika do opieki nad przesiedlonymi.

Oprócz wysiłków austriackich firm i osób prywatnych rząd federalny wspiera swoich sąsiadów, w tym Ukrainę i Polskę.

READ  Odmawiając gry z Rosją, Polską, Czechami ze Szwecją

Od początku wojny agresywnej Austria przekazała już ponad 80 mln euro pomocy humanitarnej, sprzętu bezpieczeństwa i sprzętu ratunkowego.

Podczas wizyty minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg poruszył także kwestie związane z rządami prawa w Polsce.

Polska jest szczególnie ważna w tych sprawach i obecnie służy jako wzór do naśladowania, ponieważ Polska jest obecnie Przewodniczącym OBWE.

Minister z zadowoleniem przyjął możliwe do podjęcia kroki w celu otwarcia w przyszłości unijnego funduszu naprawczego i wyraził nadzieję, że Polska podejmie dalsze kroki.

Przede wszystkim rosyjska wojna agresji na Ukrainę jasno pokazała, że ​​Europa musi pokazać swoje kolory i współpracować, jeśli chodzi o swoje podstawowe wartości, podkreślił Schallenberg.

Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg spotkał się także z Matteo Megachi, dyrektorem Biura OBWE ds. Demokracji i Praw Człowieka (ODIHR). Omówił z nim inicjatywę ODIHR dotyczącą monitorowania praw człowieka na Ukrainie oraz przyszłą rolę Rosji w OBWE.

Pamięć o Holokauście

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schalenberg weźmie udział w uroczystości wręczenia członkom kierownictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Austria odegrała znaczącą rolę w obwinianiu o Holokaust, dlatego polityka upamiętniania okrucieństw II wojny światowej jest integralną częścią polityki zagranicznej Austrii.

Kultura upamiętniania Holokaustu była więc także tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych Austrii i Polski.

Austria chce wywiązać się ze swojej historycznej odpowiedzialności, kupując ziemię w byłym podobozie obozu koncentracyjnego Mௌtuchen w Kusan. Przy współpracy Polski ma tam powstać porządny pomnik dziesiątkom tysięcy Polaków zabitych w podobozie.

Austriackie Federalne Ministerstwo Koordynacji Europejskiej i Spraw Zagranicznych