Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Australia powiedziała francuskiej firmie zajmującej się łodziami podwodnymi, że nie ma zielonego światła, aby posunąć się do przodu na kilka godzin przed odwołaniem umowy | Australijska polityka zagraniczna

Australia ostrzegła francuskiego wykonawcę – na kilka godzin przed złomowaniem umowy dotyczącej okrętów podwodnych o wartości 90 miliardów dolarów – że prowadzone przez nią dochodzenie w sprawie ważnego kamienia milowego w kontraktach „nie dało żadnego pozwolenia na kontynuowanie pracy”.

List wysłany do Naval Group 15 września znajduje się w centrum niezwykłej awantury dyplomatycznej między Francją a Australią z francuskim ministrem spraw zagranicznych. Mówię, że przesłuchanie parlamentarne w tym tygodniu Ten „ktoś kłamał”.

The Guardian może teraz opublikować cały list, po otrzymaniu go zgodnie z australijskim prawem wolności informacji (FOI). Ministerstwo Obrony przekazało żądany dokument Guardianowi w sobotę rano, kilka godzin później Australijska gazeta opublikowała artykuł Cytowanie fragmentów wiadomości.

W liście – który wydaje się być starannie sformułowany z naciskiem na kwestie umowne – stwierdzono, że rząd australijski „zapewnił wytyczne dla Naval Group w odniesieniu do kontynuacji działalności i zwrotu kosztów działalności”.

Ale dyrektor generalny przyszłego programu okrętów podwodnych – królewski australijski kontradmirał Craig Burke – dodał ostrzeżenie, że rząd nie wydał jeszcze pozwolenia na dalszy rozwój.

Powiedział Naval Group: „Sprawy poruszone w tej korespondencji nie dają żadnego upoważnienia do kontynuowania pracy lub spłaty tej pracy w ramach CWS1. [Core Work Scope 1]inne niż zgodne z odnośnikami A, B i C.

Odniesienie B odnosi się do umowy na projekt okrętu podwodnego, ale odniesienia A i C zostały wstrzymane przez decydenta FOI, najwyraźniej w celu ochrony „tajemnic handlowych lub informacji o wartości handlowej”.

W liście Burke napisał również: „Potwierdzam, że wyjście z Przeglądu Funkcjonalnego Systemu Okrętu (SFR) zostało osiągnięte zgodnie z wymogami Umowy Projektowej Okrętów Podwodnych (SDC) w Odniesieniu B”.

Powiedział, że rząd australijski „przypomina Naval Group, że to wyjście nie anuluje zobowiązań” przedstawionych w innym liście wysłanym tydzień temu.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

List z 15 września został zaadresowany do Guillaume’a Jampy’ego z Naval Group w Paryżu i wydaje się, że został skopiowany do Johna Davisa, dyrektora generalnego Naval Group Australia.

READ  Orki zatapiają kolejny jacht w bezlitosnym, 45-minutowym ataku

W ramach prośby o wolność informacji, Guardian szukał również dokładnej godziny wysłania listu do grupy Naval. Wewnętrzne zapisy obronne wskazują, że dokument został utworzony 15 września o godzinie 12:05 czasu Canberra i poprawiony o 16:34 czasu Canberra (8:34 czasu paryskiego).

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że poinformował prezydenta Francji Emmanuela Macrona o decyzji o rozwiązaniu umowy po kilku godzinach – około 20:35 czasu Canberry (12:35 czasu paryskiego).

Morrison powiedział, że nie był w stanie uzyskać połączenia, „więc wysłałem mu bezpośrednią wiadomość o decyzji Australii w osobistej korespondencji”. francuscy urzędnicy Zasugerowali, że biuro Morrisona… Zrobiła tylko połowiczne wysiłki, aby wcześniej poinformować Macrona o swojej decyzji.

Zezwalać na zawartość Scribd?

Ten artykuł zawiera treści dostarczone przez skrybowany. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o Twoją zgodę, ponieważ mogą one wykorzystywać pliki cookie i inne technologie. Aby wyświetlić tę treść, Kliknij „Zezwól i kontynuuj”.

Decyzja Australii o rezygnacji z kontraktu na Śledź okręty podwodne o napędzie atomowym We współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią rozgniewał Francję, która powiedziała, że ​​została „pchnięta nożem w plecy” i odwołała swoich ambasadorów z Canberry i Waszyngtonu.

Jednak nowo wydany list wydaje się przeczyć niektórym twierdzeniom rządu francuskiego o zapewnieniach udzielonych na kilka godzin przed odwołaniem kontraktu.

Herve Grandjean, rzecznik francuskiego Ministerstwa Obrony, W przypadku francuskiej telewizji w zeszłym tygodniu W liście wskazano, że australijski urzędnik nadzorujący projekt „był bardzo zadowolony z doskonałych osiągów francuskiego okrętu podwodnego, co wyraźnie oznacza, że ​​przejdziemy do kolejnej fazy kontraktu”.

Szybka porada

Jak otrzymywać najnowsze wiadomości od Guardian Australia

pokazać

Zdjęcie: Tim Robberts/Stone RF

Dziękujemy za twoją opinię.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział podczas przesłuchania parlamentarnego w tym tygodniu, że list wskazuje, że Australia jest „zadowolona” z przeglądu okrętów podwodnych i jest gotowa „szybko podpisać drugą fazę programu”.

„Sinat.

Odnosi się to do „ktoś kłamał”, powiedział Le Drian. „Jest coś, co nie ma wartości i nie wiemy co” – dodał.

Grupa morska Powiedział w tym tygodniu Anulowanie przez Australię umowy z okrętami podwodnymi o wartości 90 miliardów dolarów nie było spowodowane żadnymi niepowodzeniami wykonawcy.

„Władze australijskie rozwiązały umowę z powodów uproszczonych i dlatego uznały, że Naval Group nie zawiodła w ich przestrzeganiu” – czytamy w oświadczeniu z centrali Naval Group w Paryżu.

The Guardian złożył wniosek o wolność informacji 24 września, starając się zweryfikować zapewnienia, jakie Australia złożyła, zanim Morrison dołączył do Joe Bidena i Borisa Johnsona, aby ogłosić nowe. Okos partnerstwo obronne.

Decydent FOI zdecydował się na częściowe ujawnienie dwóch dokumentów – listu i zapisów z czasu ich wysłania – redagując jednocześnie niewielką ilość materiału, uzasadniając to ujawnieniem „tajemnic handlowych lub informacji o wartości handlowej”.

„Znalazłem w dokumencie informacje, które mają wartość handlową dla Naval Group” – powiedział „Guardianowi” decydent po konsultacjach z firmą.

„Można racjonalnie oczekiwać, że ujawnienie uzgodnionych ustaleń handlowych między Naval Group i Commonwealth przyniesie korzyści konkurentom Naval Group w wygraniu przyszłego biznesu, o który Naval Group konkuruje, poprzez ujawnienie warunków, które Naval Group jest gotowa zaakceptować”.

Morrison wielokrotnie powtarzał, że działał w interesie bezpieczeństwa narodowego Australii w czasie, gdy pogarszała się perspektywa strategiczna w regionie Indo-Pacyfiku, jednocześnie przyznając się do „rozczarowania” Francji.

Francja stwierdziła, że ​​wszelkie przyszłe rozmowy między Macronem a Morrisonem powinny być „poważnie przygotowane” i mieć „merytoryczność”. W piątek Unia Europejska ogłosiła przesunięcie o miesiąc kolejnej rundy negocjacji handlowych z Australią.