Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aung San Suu Kyi: Sąd w Birmie przygotowuje się do pierwszego wyroku przeciwko odsuniętemu przywódcy | Myanmar

Zdetronizowany przywódca Birmy Aung San Suu Kyi Oczekuje się, że usłyszy werdykt na swoim wywrotowym procesie we wtorek, pierwszej z kilku spraw w sądzie wojskowym, które mogą doprowadzić do jej uwięzienia na dziesięciolecia.

Laureatka Nagrody Nobla została zatrzymana, odkąd generałowie obalili jej rząd we wczesnych godzinach 1 lutego, kończąc krótki demokratyczny wytchnienie w południowo-wschodniej Azji.

Według lokalnej grupy monitorującej ponad 1200 osób zostało zabitych, a ponad 10 000 aresztowanych w ramach tłumienia sprzeciwu.

Aung San Suu Kyi grozi trzy lata więzienia, jeśli zostanie uznana winną podżegania przeciwko wojsku – chociaż analitycy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby została przeniesiona do więzienia we wtorek.

Alternatywnie, sąd może odroczyć swoje orzeczenie lub zamienić każdy wyrok więzienia na areszt domowy, aby utrzymać popularnego przywódcę poza zasięgiem wzroku, podczas gdy junta pracuje nad konsolidacją swoich rządów.

Dziennikarze nie mogli uczestniczyć w procesie w specjalnym sądzie w stolicy zbudowanej przez wojsko, Naypyidaw, a prawnicy Aung San Suu Kyi również nie mogli rozmawiać z mediami.

Rzecznik Junty, Zaw Min Tun, powiedział niedawno, że sala sądowa pozostanie niedostępna dla dziennikarzy w celu wydania wyroku.

Kilka dni po zamachu stanu Aung San Suu Kyi została oskarżona o posiadanie nielicencjonowanych krótkofalówek i naruszenie ograniczeń związanych z koronawirusem podczas wyborów wygranych przez Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD) w 2020 roku.

Od tego czasu rada wojskowa dodała szereg innych aktów oskarżenia, w tym naruszenie ustawy o tajemnicy służbowej, korupcję i oszustwa wyborcze.

Aung San Suu Kyi pojawia się teraz przez większość dni w tygodniu w wojskowej sali sądowej, gdzie jej zespół prawników powiedział w zeszłym miesiącu, że napięty harmonogram miał negatywny wpływ na zdrowie 76-latka.

Aung San Suu Kyi spędziła długie okresy aresztu domowego pod rządami dawnych wojskowych w swojej rodzinnej rezydencji z czasów kolonialnych w Rangunie, gdzie pojawiła się przed tysiącami zgromadzonymi po drugiej stronie jej ogrodu.

Reżim Min Aung Hlaing ograniczył ją do nieznanego miejsca w stolicy, a jej kontakt ze światem zewnętrznym ograniczał się do przedprocesowych spotkań z prawnikiem.

W swoim pierwszym wystąpieniu w sądzie użyła go, by wysłać list sprzeciwu, przysięgając, że NLD powstanie i poprosi wyznawców partii, by pozostali zjednoczeni.

Ale w październiku jej zespół otrzymał nakaz kneblowania po przekazaniu na żywo zeznań obalonego prezydenta Wayne’a Myinta opisującego, jak odmówił wojskowej oferty rezygnacji, aby ratować się podczas zamachu stanu.

W ostatnich tygodniach zakończyły się procesy innych wysokich rangą członków Narodowej Ligi na rzecz Demokracji kierowanej przez Aung San Suu Kyi, a junta wydała surowe wyroki.

Były premier w tym miesiącu został skazany na 75 lat więzienia, a bliski współpracownik Aung San Suu Kyi na 20 lat.

READ  Najnowszy koronawirus: liczba szczepień w Wielkiej Brytanii wzrosła o 40%